Erdoğan ‘Bizim paramız belli, o da Türk Lirası’ dedi, vatandaş döviz garantili...

Erdoğan ‘Bizim paramız belli, o da Türk Lirası’ dedi, vatandaş döviz garantili projeleri sordu

54
0
PAYLAŞ

Erdoğan, “Paramız var, Türk lirası” diye vatandaşlara döviz garantili projeler sordu.

Erdoğan, “Paramız var, Türk lirası” diye vatandaşlara döviz garantili projeler sordu.

Türk lirasındaki sert değer kaybı ekonominin bilançosunu alt üst etti. Dolar ve eurodaki yükseliş devam ederse, başta köprüler ve otoyollar olmak üzere bazı mega projelere verilen devlet garantileri devletin kasasındaki parayı eritecek.

Erdoğan dedi ki:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yüzde 50 zamla açıkladığı asgari ücretin kur artışı nedeniyle yapılan uzlaşmaya yanıt vererek, “Paramız sabit, Türk lirası ve beslemeyeceğiz” dedi. bizim Türk liramız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri sosyal medyada geniş yankı uyandırdı ve vatandaşlar döviz garantisi projelerini gündeme getirdi.

Halk İttifakı ortağı MHP Genel Başkanı Bahçeli Devlet, 2018 döviz şokunda kamuda kemer sıkma önlemlerinin alınması gerektiğini, dövizli otoyol ve köprü ücretlerinin de Türk lirasına çevrilmesi gerektiğini, ancak bu çağrının yapılması gerektiğini söyledi. cevap verilmedi.

AKP döneminde Hazine garantili kamu-özel ortaklığı (PPP) projeleriyle havaalanları, otoyollar, köprüler, santraller ve hastaneler inşa edildi. Çoğunluğu dövizle ihale edilen projeler için de döviz ödeme garantisi verildi. Bu projelerde dolar ve eurodaki her artış faturayı artırıyor.

TAM KÖPRÜ VE OTOYOL GARANTİSİ

Sayıştay Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 2020 yılı denetim raporuna göre 6 otoyol projesi için toplam 24 milyar 871 milyon dolar ve 2 milyar 988 milyon euro garanti verildi.

Sonuç olarak,

Gebze-Orhangazi-İzmir karayolu için 10 milyar 754 milyon dolar,

Kuzey Marmara Otoyolu Odayeri-Paşaköy kesimi için 7 milyar 93 milyon dolar,

Kuzey Marmara Otoyolu Kurtköy-Akyazı kesimi için 4 milyar 489 milyon dolar,

Kuzey Marmara Otoyolu Kınalı-Odayeri kesimi için 2 milyar 534 milyon dolar,

İzmir Menemen-Alağa-Çandarlı otoyolu için 541 milyon euro,

Ankara-Niğde otoyolu için 2 milyar 447 milyon avro garanti ödemesi var.

Karayolları, söz konusu tablonun “sıfır trafik senaryosu”na göre hesaplandığını belirtiyor. Sayıştay denetçileri sadece “otoyolları ve köprüleri geçecek muhtemel araç sayısı” ile ilgilenmezler; Önümüzdeki 10-15 yıl için döviz kuru ve ABD tüketici fiyat endeksi projeksiyonlarının buna göre yapılması ve hesaplanması gerektiğinin de altını çizdi.

ARAÇ BAŞINA GEÇİŞ GARANTİSİ

Osmangazi Köprüsü’nden 40.000 araçtan günlük geçiş garantisi. Araç başı ücretin 42$+KDV olarak belirlendiği kontrat benzeri bir durum Yavuz Sultan Selim Köprüsü için de geçerli. Günlük 137.000 araç garantisi olan bu köprüde 3 dolar + KDV geçiş ücreti var.

Avrasya Tüneli’nde ise otoyol geçiş ve kontrat fiyatları 4 $ + KDV’nin hemen altında.Hazine geçiş ücretlerine ek olarak, eksik araçların ücretleri döviz kurları üzerinden ödeniyor. Henüz hizmete açılmayan Çanakkale Köprüsü’nde araç başına 15 euro artı KDV dahil 45 bin araçlık günlük bilet garantisi verildi.

3. HAVALİMANI

2018 yılında hizmete açılan İstanbul Havalimanı’nda dış hat gidiş hizmet bedeli 20 Euro, dış hat gelen ve giden yolcu 5 Euro’dur. İç hat yolcuları için 3 avro olan projenin garanti süresi de 12 yıl. Yatırımcı şirkete 6,3 milyar euro garanti verildi. İşletmeci tutarı artıramazsa aradaki farkı Maliye Bakanlığı ödemek zorundadır.

AKÜ FİYATI 35,2 MİLYAR

Rusya’nın 20 milyar dolarlık yatırımla Mersin Akkuyu nükleer santralinde üreteceği elektrik, kilovat saat başına 12,35 sente satın alınacak. 15 yıl boyunca toplam 285 milyar kilovat saat elektrik tüketmesi garanti edilen bu santralin garanti ücreti 35,2 milyar doları aşıyor.

Yeni rekorlar dolar ve euro cinsinden geliyor İlgini çekebilir Yeni rekorlar dolar ve euro cinsinden geliyor Asgari ücretteki yoksullaşma 110 dolar! İlgini çekebilir Asgari ücretteki yoksullaşma 110 dolar!

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Erdoğan, “Paramız var, Türk lirası” diye vatandaşlara döviz garantili projeler sordu.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK