Erdoğan ‘Kur dediğin bugün artar yarın düşer’ demişti, ama…

Erdoğan ‘Kur dediğin bugün artar yarın düşer’ demişti, ama…

58
0
PAYLAŞ

Erdoğan, “Tedavi dediğiniz şey bugün artacak, yarın düşecek” dedi ama…

Erdoğan, “Tedavi dediğiniz şey bugün artacak, yarın düşecek” dedi ama…

Türk Lirası her gün diğer para birimleri karşısında eriyor. AKP’nin 1 Aralık 2021’deki toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Döviz kuru dediğiniz bugün yükseliyor, yarın düşüyor” demişti. Açıklamanın yapıldığı gün dolar 13 euro ve 15 lira seviyesinde işlem görürken, döviz kuru son 16 günde nefes nefese yükseldi. Dolar 4 lira, euro 5 lira değer kazandı.

Erdoğan,

Döviz kurundaki yükseliş, artan hayat pahalılığı ve belirsizlik ekonomideki bozulmayı hızlandırırken gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevrildi.

Geçmişte, “Türkiye ekonomisinden ben sorumluyum!” Erdoğan, 20 Mart 2021 gecesi merkez bankası başkanı Naci Ağbal’ı görevden almış ve yerine Şahap Kavcıoğlu’nu atamıştı. Bu kararın ardından 7.20 seviyesinde olan dolar/TL paritesi hızla 8 lirayı aştı. Ardından yükseliş trendine giren dolar, merkez bankasının faiz indirim kararı almasıyla son dönemde 9 liranın üzerine çıktı ve ardından hızla 11 liranın üzerine çıktı.

“NAS MERKEZDE”

Erdoğan’ın Kasım ayında yeni ekonomi modeline geçişi açıklaması: “Faiz sebeptir, enflasyon sonuçtur. Bu pozisyonda olduğum sürece faizlerle mücadelemi sonuna kadar, enflasyonla mücadelemi sürdüreceğim. Bu konuda hiçbir yerin ortasında olduğunuza göre size ne oluyor? Olaya buradan bakacağız ve ona göre adımlarımızı atacağız” dedi.

“DÖVİZİN İSTİKRARLILIĞI ÖNEMLİ” DEDİ

Aralık başında dolar 13 lirayı geçti ve Erdoğan 1 Aralık’ta partisinin meclis grup toplantısında şöyle dedi: “Döviz kuru bugün yükselir, yarın düşer.”

Erdoğan’ın değerlendirmesine göre döviz piyasasındaki ateş merkez bankasının müdahalelerine rağmen sönmedi, dolar 17 lirayı, euro 19 lirayı geçti.

1’de yaptığı konuşmada şekil.

Merkezin faiz indirimi sonrası TL'de yaşanan sert değer kaybı dünya gündeminde. İlgini çekebilir Merkezin faiz indirimi sonrası TL’de yaşanan sert değer kaybı dünya gündeminde.

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Erdoğan, “Tedavi dediğiniz şey bugün artacak, yarın düşecek” dedi ama…

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK