Evergrande nedir, ne demek?

Evergrande nedir, ne demek?

121
0
PAYLAŞ

Evergrande nedir, ne anlama gelir?

Evergrande nedir, ne anlama gelir?

Evergrande, Çin’deki en büyük emlak şirketlerinden biri olarak kabul ediliyor. Evergrande borç krizi piyasaları rahatsız ederken, tüm borsalarda satışlara yol açtı. Piyasa borcu 300 milyar doların üzerinde olan Evergrande’nin vadesi gelen borçlarını ödeyip ödemeyeceğine ilişkin belirsizlikler borsaları sarstı. İşte Evergrande hakkında detaylı bilgiler…

Evergrande nedir, ne anlama gelir?

Piyasalar, çok borçlu olan Çinli gayrimenkul geliştirme şirketi Evergrande’nin borçlarını ödeyemeyeceği endişeleriyle sarsıldı. Borsalarda satışlar devam ederken, piyasalar şirketin zor durumunun diğer sektörlere de sıçrayıp sıçramadığını izliyor.

EVERGRAND NEDİR?

Evergrande, Çin’deki en büyük emlak şirketlerinden biridir. Evergrande, satış açısından dünyanın en büyük şirketlerinden biri olarak gösteriliyor.

Evergrande yaklaşık 200.000 kişiyi istihdam etmektedir. Grubun kurucusu, bir zamanlar ülkenin en zengin insanı olan Çinli milyarder Xu Jiayin’dir. Şirket, Çin genelinde 280’den fazla şehirde 1.300’den fazla projeye sahip olduğunu iddia ediyor.

Evergrande’nin gıda, elektrikli araç ve spor sektörlerinde yatırımları ve tema parkları bulunuyor.
Çin futbol liginde oynayan Guangzhou Evergrande kulübü de Evergrande şirketinin bir parçası. Evergrande, bu kulüp için 185 milyon ABD dolarına dünyanın en büyük futbol okulunu inşa etti.

EVERGRANDE’YE NE OLUYOR?

Piyasa borcu 300 milyar doların üzerinde olan Evergrande’nin vadesi gelen borçlarını ödeyip ödemeyeceğine ilişkin belirsizlikler borsaları sarstı. Asya Pasifik hisse senetleri, yatırımcıların emlak devi “Evergrande” kriz haberlerini izlemeye devam etmesiyle Salı günü düştü.

Japon hisse senetleri Pazartesi günü yüzde 2’ye varan kayıplarla geri döndü. Bir önceki gün yüzde 3’e varan kayıp yaşayan Hong Kong’un Hang Seng Endeksi Salı günü düşüşünü az da olsa sürdürdü.

ABD’de S&P 500 endeksi vadeli işlem sözleşmeleri, endeksin dün yüzde 1.7 ile iki ayın en sert düşüşünü yaşamasının ardından yüzde 0.3 yükseldi. Yuan, dünkü offshore işlemlerdeki kayıpların bir kısmını dengelemeye çalıştı.

AVRUPA’YI DA ETKİLİYOR

Evergrande etkisi Asya’da olduğu gibi Avrupa borsalarında da görüldü. Paris’te CAC 40 endeksi yüzde 2,6, Alman DAX endeksi yüzde 2,9 ve Londra’da FTSE 100 yüzde 1,8 kaybetti. Borsa İstanbul BİST 100 Endeksi de günü yüzde 1,94 düşüşle kapattı.

Enerji hisseleri, finans grupları ve hammadde üreticileri fiyatlardaki düşüşten yararlandı. Ayrıca Evergrande hisseleri Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda yüzde 10 düştü.

ZENGİNLERİ DE KARŞILIYOR

Borsalarda yaşanan küresel şok, dünyanın en zenginlerinin sahip olduğu şirketlerin hisselerini de vurdu. En zengin 500 kişi toplam 135 milyar dolar kaybetti.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre Tesla sahibi Elon Musk’ın serveti dün 7,2 milyar dolar azalarak 198 milyar dolara geriledi. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos da dün 5.6 milyar dolar kaybetti. Bezos’un net değeri 194.2 milyar dolara düştü.

VARSAYILAN OLURSA BAŞKA İŞLETMELERİ ETKİLEYEBİLİR

Yatırımcılar, Evergrande’nin iflas etmesi veya ekonomik büyümenin zayıf olduğu bir zamanda iflas etmesi durumunda diğer Çinli emlak şirketlerinin de benzer sorunlarla karşılaşabileceğinden korkuyor. Evergrande, şirket tahvillerinin kupon ödemesini Perşembe günü yapmak zorunda. Yatırımcılar bu tarihi şirket için bir test olarak görüyor. Şirket, faiz ödemesini 30 gün içinde gerçekleştiremezse temerrüde düşer.

Piyasaların Evergrande için paniğe kapılmasının ana nedeni Evergrande’nin borcu. Piyasada 300 milyar doların üzerinde borcu bulunan Çin’in ikinci büyük emlak şirketi Evergrande’nin borçlarını ödeyememesi durumunda başta bankacılık olmak üzere birçok sektörün etkileneceği ve bu temerrütün domino etkisi yaratabileceğinden korkuluyor. .

Şirketin 171 yerel bankaya ve 121 finans kuruluşuna borcu var. Aynı zamanda şirketin 1,5 milyon müşterisi şu anda bir daire bekliyor.

Çin bankalarını denetleyen bir derecelendirme kuruluşu olan Standard & Poor’s’un müdürü Ming Tan, Financial Times’a, Evergrande’nin temerrüdünün dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde “tek başına” bir kredi krizine yol açmasının muhtemel olmadığını söyledi.

Evergrande nedir, ne anlama gelir?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK