Evergrande’den kafa karıştıran ödeme duyurusu

Evergrande’den kafa karıştıran ödeme duyurusu

65
0
PAYLAŞ

Evergrande’den kafa karıştıran ödeme duyurusu

Evergrande’den kafa karıştıran ödeme duyurusu

İflas riski tüm dünyayı endişelendiren Çinli emlak devi Evergrande, kupon ödemesi sorununun yarın çözüleceğini açıkladı ancak herhangi bir ayrıntı vermedi. Açıklama insanların kafasını karıştırsa da piyasalarda bir miktar rahatlama sağladı.

Evergrande'den kafa karıştıran ödeme duyurusu

Çin ve dünya piyasalarını bir süredir diken üstünde tutan emlak geliştirme şirketi Evergrande’den kafa karıştıran bir açıklama geldi.

300 milyar doların üzerinde ağır borcu olan Çinli şirket, vadesi gelen yerli tahvilinin yarınki kupon ödemesi konusunda alacaklılarla anlaşmaya vardığını duyurdu. Bu gelişme, çalkantılı piyasalardaki baskının bir kısmını aldı.

Ancak açıklamada ne kadar faizin ve ödemenin ne zaman yapılacağının belirtilmemesi kafa karışıklığına ve spekülasyonlara neden oldu. Bazı uzmanlar ayrıca ödemenin anlaşma kapsamında ertelenmiş olabileceğinden şüpheleniyor.

Bu açıklamaya ek olarak, Çin’in 120 milyar yuan likidite provizyonunun merkez bankası, gerilimi kısmen azaltan bir hamle oldu.

Çin borsalarındaki kayıplar kısmen düşerken, ABD borsaları da açılış öncesi vadeli işlemlerde yükseldi.

DOLAR TAHVİLLERİNİN GELECEĞİ BELİRSİZ

Öte yandan açıklamada, yarın vadesi dolacak dolar cinsinden tahvile ilişkin herhangi bir bilgi yer almadı. Refinitiv verilerine göre şirketin bu tahvil için 83,5 milyon dolarlık kupon ödemesi gerekecek.

Şirket ayrıca başka bir ABD doları tahvil ihracı için 29 Eylül’de 47.5 milyon dolarlık kupon ödemesi yapacak. 30 gün içinde ödeme yapılmazsa, bu tahviller sona erecektir.

Bir kaynak, “Hala bu ödemenin diğer tahviller için ne anlama geleceğini anlamaya çalışıyoruz, ancak duruma yakından bakıldığında, bu hareketle piyasaları sakinleştirmek ve başka kupon ödemeleri yapmak istediklerini gösterdiklerini düşünüyorum.” İsmini vermek istemeyen konu dedi.

YAYILMA RİSKLERİ VAR

Yatırımcılar uzun süredir Çin’in en büyük ikinci inşaat ve emlak şirketi olan Evergrande’nin batacağından ve likidite krizinin küresel finansal sistemi vurabileceğinden korkuyorlardı.

Analistler, Evergrande’nin mali sıkıntılarının 2008 krizinde iflas eden ABD’li yatırım bankası Lehman Brothers’a benzer bir tabloya dönüştüğünü görmeleri pek olası olmasa da, risk, Çin’in ikinci en büyük gayrimenkul geliştirme ve genişleyen işi olan Evergrande’nin potansiyel iflasıdır. finansal olarak.. piyasalarda korku arttı.

S&P 500 endeks vadeli işlemleri, yuan ve riske duyarlı Avustralya doları yükselirken yen ve dolar gibi güvenli liman para birimleri düştü.

PEKİN MÜDAHALE Mİ?

Çinli yetkililer, grubun mali durumunu gözden geçirmeleri için muhasebe ve hukuk uzmanlarını işe alarak ülkedeki belki de en büyük yeniden yapılanmanın temellerini atmaya başladılar.

ABD yatırım bankası Morgan Stanley’deki ekonomistlere göre, Çin hükümeti önümüzdeki hafta Evergrande için kontrollü bir borç ertelemesi başlatabilir.

Citigroup ayrıca Pekin’in Evegrande’nin sistemik bir risk oluşturmasını engelleyeceğine inanıyor.

Çin Halk Bankası eski danışmanı Li Daokui, Evergrande krizinin Çin’deki ekonomik büyümeyi yavaşlatmasını beklediğini söyledi.

Ancak uzman, krizin tüm finansal sisteme yayılmasının pek mümkün olmadığını vurguladı. “Evergrande tahvillerine dayalı türev ürünler yok. Bu nedenle krizin tüm finansal sistem üzerindeki etkileri sınırlı olacaktır.”

ABD'den Rus kripto para borsasına yaptırım İlgini çekebilir ABD’den Rus kripto para borsasına yaptırım Çinli emlak şirketi Evergrande'nin borç krizi piyasaları sarstı İlgini çekebilir Çinli emlak şirketi Evergrande’nin borç krizi piyasaları sarstı

ABD Avustralya Çin Doları Ekonomi Kripto Para Birimi Merkez Bankası Para Rusya

Evergrande’den kafa karıştıran ödeme duyurusu

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK