‘Faizi indirirseniz dövize müthiş bir hücum olur’

‘Faizi indirirseniz dövize müthiş bir hücum olur’

124
0
PAYLAŞ

“Faizi düşürürseniz dövize büyük bir saldırı olur”

“Faizi düşürürseniz dövize büyük bir saldırı olur”

Ekonomideki son gelişmelerin değerlendirilmesi, CHP 24. Dönem İzmir MV. Rahmi Aşkın Türeli, “Faizi düşürürseniz başta döviz olmak üzere alternatif enstrümanlara büyük bir atak olur. Tüm dengeleri bozar” dedi.

KWK Ekonomi Masası TV’de KWK 24. Dönem zmir MV. Rahmi Aşkın Türeli ve ekonomist Evren Devrim Zelyut kışın neler olacağını konuştu.

Orta vadeli programı değerlendirirken Türeli, OVP’lerin 3 yıllık dinamik bir karaktere sahip olduğunu, başarılı olabilmeleri için imar planları ve bütçe ile uyumlu olmaları gerektiğini, ancak mevcut OVP’nin imar planı standlarıyla ilgili olmadığını kaydetti.

HEDEFLERE NEDEN ULAŞILMADIĞINI AÇIKLAYIN

Türeli, her yıl OVP hazırlayıp hedefler koymaları ve ardından bu hedeflere ulaşamayanlara ödül vermeleri gerektiğini belirterek, hedeflere ulaşamama nedenlerinin uygun programda yer alması gerektiğini sözlerine ekledi.

Rahmi Aşkın Türeli

Her OVP, Türkiye ekonomisinin yüzde beş büyüyeceğini belirtirken, büyümenin diğer hedeflerle uyumluluğunun gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Türeli, ekonomik büyüme sırasında cari açığın dış girdi bağlantısından kaynaklanmayacağını ve bu hedefin hedeflendiğini kaydetti. elde edildi.
Enflasyon ve işsizlik hedeflerinde de tutarsızlıklar olduğunu söyledi. Programın inandırıcılığı olmadığı için ekonomiyi yönetme kabiliyetinin olmadığını söyledi.

“KUR VE ENFLASYON BÜTÇEYE ZARAR VERECEK”

Zelyut’un “Döviz kuru ve enflasyonun bu kış üreticiye ve haneye zarar vereceğini söylesek abartmış olur muyuz?” diye sorulduğunda Türeli, bu ifadenin abartılı olmadığını, çiftçi sayısı ve tarım arazisinin arttığının bilindiğini söyledi. düşmesi, enflasyonun ana nedenlerinden biridir.

Türeli, Türkiye’de enflasyondaki artışın daha çok yurtiçi kaynaklı olduğunu, bunun da yurtdışındaki arz sorunları ve hammadde fiyatlarındaki yükselişin desteklediğini açıkladı.

Üretici fiyatlarındaki artışın tüketicileri eninde sonunda etkilemesinin kaçınılmaz olduğunu ancak bu olurken Türkiye’nin enflasyonun altında kalan negatif faizler yoluna adım attığını ve bunun da ötesinde faizleri düşürme söyleminin insanları yönlendirdiğini belirten Türeli, döviz ve gayrimenkul gibi enstrümanlara.

TEMEL ENFLASYON SORUNUNA TEPKİ

Türeli, “İşler kontrolden çıktı” diyen Türeli, merkez bankasının faiz oranlarını düşürmek için çekirdek enflasyonu kullandığını, ancak sepetten çıkarılan malların temel hesaplamada vatandaşlar tarafından kullanıldığını ve bunu yaptığını da sözlerine ekledi. vatandaşlara.

Bu ülkenin vatandaşları enerji ve gıda tüketmiyor mu? Türeli, bunların göz ardı edilemeyeceğini, toplumun enflasyonla ilgili beklentilerinin önemli olduğunu ve Türkiye’de bu beklentinin oldukça yüksek olduğunu söyledi.

“ENFLASYONU ÖNLEMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Türeli konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Önümüzdeki dönemde uygulanacak bu politika ile topluma fazla güven vermeyen bir yapıya sahip olan Türkiye’de enflasyonun önüne geçmek ve merkez bankası gibi temel kurumların araç bağımsızlığını ortadan kaldırmak mümkün değildir. Faizi düşürmek mümkün değil, faizi düşürürseniz başta döviz olmak üzere alternatif araçlara büyük bir saldırı olacaktır. Bu, tüm dengeleri bozar.

Dolardaki yükselişin zaten enflasyona bağlı bir etkisi var, dolar artışı, yurtdışından dolar olarak ithal ettiğiniz her şeyin fiyat artışı anlamına geliyor. Enflasyon yükselir, bu da daha yüksek faiz oranlarına yol açar. Türkiye’nin temel sorunu bu; Son zamanlarda döviz kuru, enflasyon ve faizler hep yükseliyor, hepsi bir sarmal içinde yükselen, yükselen, birbirini etkileyen ve belirleyen bir yapı var. Bir kısır döngü oluştu.”

TCMB'nin faiz kararına bakın: İşte son beklentiler İlgini çekebilir TCMB’nin faiz kararına bakın: İşte son beklentiler Fitch: Enflasyon ve TL'ye olan düşük güven dolarizasyonu artırabilir İlgini çekebilir Fitch: Enflasyon ve TL’ye olan düşük güven dolarizasyonu artırabilir

“Faizi düşürürseniz dövize büyük bir saldırı olur”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK