Fed sonrası dolar güçlendi, gözler Merkez’de

Fed sonrası dolar güçlendi, gözler Merkez’de

86
0
PAYLAŞ

Merkez odakta olan Fed sonrası dolar güçlendi

Merkez odakta olan Fed sonrası dolar güçlendi

Dolar, dün Federal Rezerv’in (Fed) varlık alımlarında bir azalmanın yakında başlayabileceğini açıklamasının ardından güçlendi. Erken faiz indirimlerine yönelik endişeler nedeniyle yükselen TCMB’nin kararı dolar/TL bazında takip ediliyor.

Merkez odakta olan Fed sonrası dolar güçlendi

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) daha erken bir sıkılaştırmaya işaret etmesiyle dolar dünya piyasalarında bir ayın zirvesine çıkarken, piyasalarda Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı belirleyici olarak takip ediliyor.

Dolar/TL, TCMB’nin erken faiz indirimi endişesiyle Eylül başındaki 8,3 seviyesinden tüm zamanların en yüksek seviyesi 8,88’e yükselmeye başladı bile.

Dolar/TL’nin bu hafta 8.7250 seviyesine yükselmesinin ardından, Evergrande Group of China’nın yurtiçi tahvillerde kupon ödemelerini iptal edip 8.6-8.7’den yerel para biriminde satış yapacağını açıklamasının da yardımıyla dolar/TL bu aralıkta denge buldu. sınırlı da olsa.

Dolar/TL bugün 08:57’de 8.6650 / 8.6690 oldu. Aynı saatte Euro/TL 10.1455 // 10.1523 TL, sepet bazında ise 9.4048 / 9.4106 TL oldu. Türkiye’nin 5 yıllık CDS’si dün 396/400 baz puandan kapandı.

TCMB BUGÜN FAİZLERDE AZALTILACAK MI?

Erken faiz indirimine ilişkin endişeler, TCMB’nin bu ayın başlarında yatırımcı toplantısını enflasyonun üzerinde oranlar uygulayacağı konusunda uyarmamasının ardından ortaya çıktı.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yatırımcı toplantısından bir hafta sonra, kilit oranın 200 baz puan altında kalan çekirdek enflasyona odaklanılacağını açıkladı.

Bankacılar bu iki gelişmeden üç sonuç çıkardılar. Enflasyon baz oranı aşsa bile TCMB’nin faiz artırmayacağı, bundan sonra çekirdek enflasyonun manşet enflasyondan daha belirleyici olacağı ve faiz indirimlerinin yaklaştığı sonucuna varıldı.

TCMB’nin son açıklamaları, önceki PPK’daki açıklamaları da değiştireceği anlamına geliyor.

Kesin olan, bir önceki PPK metninde yer alan “Anahtar faiz oranı enflasyon oranının üzerinde belirlenmeye devam edecek ve güçlü dezenflasyonist etki, enflasyonda kalıcı bir düşüşe dair güçlü göstergeler ortaya çıkana ve orta vadeli 5 yüzde hedefine ulaşıldı.” kesinlikle ulaşacaktır. Açıklamanın geleceği yatırımcılar tarafından yakından izleniyor.

‘İNDİRİM VARSA POLİTİKA HATALARI OLACAK’

Bir banka forex tüccarı şunları söyledi: “Fed daha önce toparlanacağının sinyalini verdi. Dolara değer kazandıran bu süreç, piyasanın beklediği gibi uzun bir süreye yayıldı. Dolayısıyla TL üzerindeki olumsuz etkinin şimdilik sınırlı olduğunu görüyoruz” dedi.

“TCMB kararı piyasalar için tam bir belirsizlik. Banka faiz indirimleri konusunda nihai mesajını verirse, bunun mevcut enflasyon göstergelerine göre siyasi bir hata olacağını düşünüyorum. Mesajlar sadece faiz artırmayacağım anlamına geliyorsa, doğru iletişim yolunun izlenmediğini yorumlayabiliriz. Faiz indirimi olmazsa kısa vadede TL’de olumlu bir süreç göreceğiz. Faiz indirimi bir iskonto döngüsünde ilk karar olarak görüldüğü için TL üzerinde ciddi olumsuz etkisi olacaktır.”

Yabancı yatırımcıların Türk bankacı pozisyonlarının son yıllarda tarihi düşük seviyelere düştüğü göz önüne alındığında: ülke. Ancak yerel halkın potansiyel kur önyargısı büyük bir risk” dedi.

Kavcıoğlu’nun açıklamalarından önce, Reuters anketi, Kasım veya Aralık aylarında faiz indirimleri için yalnızca sınırlı bir alan olduğunu varsayıyordu. Açıklamalardan sonra bu beklenti biraz değişti. Reuters anketindeki genel beklenti, oranların yüzde 19’da sabit tutulacağı yönünde. Ancak ilk kez tek bir kurum dahi olsa faiz indirimi beklentisi ankete dahil edildi.

Faiz indirimi beklentisiyle ilgili daha sonra ankette farklı bir görüş ortaya çıksa da, Reuters anketi bugün yine faizlerin sabit tutulacağını varsayıyor. İndirimler yılın son iki ayında verilecektir.

FED: VARLIK SATIN ALMA HIZINI AZALTMAK

Fed dün varlık alımlarının yakında yavaşlayabileceğinin sinyalini verdi. Fed başkanı Powell, yetkililerin varlık alımlarının gelecek yıl sona ermesini beklediklerini belirterek, faiz artırımının daha sonra gelebileceğini öne sürdü.

Faiz oranlarının sabit tutulduğu toplantıda, Fed’in 18 yetkilisinin yarısı, oranların 2022’de artacağını söyledi.

Powell’a göre dolar her şeyden önce euro ve yen karşısında yükseldi. ABD Hazine tahvillerinin getiri eğrisi düzleşti. Dolar endeksi 93.526 ile bir ayın en yüksek seviyesini gördü.

Fed’in para politikasını sıkılaştırma öngörüsü kapsamında, faiz oranlarının 2023’te yüzde 1’e, 2024’te ise yüzde 1,8’e çıkacağı tahmin ediliyor. Bu tahminler, Haziran ayının Fed beklentilerinden daha erken faiz artırımı göreceğini gösteriyordu. (REUTERS)

Kredilerini ödemeyenlerin sayısı yüzde 82 arttı. İlgini çekebilir Kredilerini ödemeyenlerin sayısı yüzde 82 arttı. Düşük ücretliler geçimini krediyle sağlıyor İlgini çekebilir Düşük ücretliler geçimini krediyle sağlıyor

Merkez odakta olan Fed sonrası dolar güçlendi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK