Fırtına balık fiyatlarını uçurdu

Fırtına balık fiyatlarını uçurdu

103
0
PAYLAŞ

Fırtına balık fiyatlarını uçurdu

Fırtına balık fiyatlarını uçurdu

Balıkçılar denize gidemeyince tezgahlar boş kaldı ve fiyatlar yüzde 100 arttı. Mezgit kilosu 60 TL’ye, yaban mersini ve levrek 80-100 TL’ye satılıyor.

Fırtına balık fiyatlarını uçurdu

Zonguldak Ereğli’de olumsuz hava koşulları nedeniyle teknelerin seyir yapamaması nedeniyle balık tezgahları boş kaldı ve fiyatlar yükseldi.

Ereğli’de fırtına ve sağanak yağış nedeniyle balıkçılar üç gün denize açılamadı.

Teknelerin yelken açamaması nedeniyle balık tezgahları neredeyse boş kalırken, az sayıda balığın fiyatları ortalama yüzde 100 arttı.

Diğer illerden avlanan bazı balıkçı tekneleri, olumsuz hava koşulları nedeniyle Ereğli Balıkçı Barınağı’na sığındı. Balıkçılar barınakta hem teknelere hem de ağlarına bakıyorlar.

CHINECOP VE DENİZ PLAJI 100 TL

Ereğli balıkçı Bilal Sezgin, yakalanan balık miktarındaki düşüşün fiyatları olumsuz etkilediğini ve hafta sonuna kadar havanın kötü olacağını söyledi.

Sezgin, “Şu anda balıkçılar hava şartlarından dolayı balık tutamıyor, dışarı çıktıklarında çok balık olmuyor ve balık az olduğu için fiyatlar yüksek. Bu nedenle fiyatlarımız biraz yüksek” dedi.

Sezgin, “Şu anda mezgit kilosu 60 TL, hamsi 20-25 TL, yaban mersini 80-100 TL arasında satılıyor” dedi. 80 TL civarında bir çipura var” dedi.

“BALIKÇILIK HARCAMALARI ARTTI”

Olumsuz hava koşulları nedeniyle teknelerin denize açılamadığını söyleyen Balıkçı Uğur Karakuş, balık sıkıntısının fiyatların yükselmesine neden olduğunu söyledi.

Karakuş, “Karadeniz Ereğli’de balık tutuyorum. Teknelerimiz şu an hava şartlarından dolayı limanda bekliyor. Balığa çıkmak için havanın düzelmesini bekliyoruz. Piyasa şu anda zor durumda olduğu için balık fiyatları elbette arttı. Bunun da artması gerekiyor çünkü balıkçılarımıza olan maliyetler yavaş yavaş artıyor” dedi.

Ereğli’nin Karadeniz kıyılarında artık hamsi kalmadığını anlatan balıkçı Hüseyin Yüzgez, yakaladıkları mezgit ve istavritin de yüksek fiyatlara satıldığını vurguladı.

Yüzgez yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“30-40 yıldır balıkçıyım. Deniz şaka değil, deniz budaklı değil, zaten balık tutma kalıbı yok. Balık sıkıntısı var. Tuttuğumuz balık dünya parası, kasa maliyeti 500-600 TL’den aşağı değil. Hava 3 gündür estiği için huzursuz günlerimiz var. Burada mezgit balığı istavrit olur. Hepsi gitti, gitti. Teknelerde herhangi bir hasar oluşmadı, sadece tekneler yağmurun etkisiyle su aldı. Fırtına nedeniyle açamıyoruz. Teknelerimiz limanda.”

Balıkçıların yanı sıra birçok büyük yük gemisi Ereğli açıklarında demirleyerek kötü hava koşullarının düzelmesini bekliyor. (İHA)

Hamsi fiyatı rekor seviyeye tırmandı İlgini çekebilir Hamsi fiyatı rekor seviyeye tırmandı Hamsi tehlikede: Mevsim ve boy kısalıyor İlgini çekebilir Hamsi tehlikede: Mevsim ve boy kısalıyor

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Fırtına balık fiyatlarını uçurdu

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK