Gıda fiyatlarında zam yağmuru hız kesmiyor

Gıda fiyatlarında zam yağmuru hız kesmiyor

65
0
PAYLAŞ

Gıda fiyatlarındaki artış yavaşlamıyor

Gıda fiyatlarındaki artış yavaşlamıyor

Temel gıda fiyatları, yaz aylarının ardından Eylül ayında daha da hızlı yükseldi. Düşük ve yüksek gelirlilerin alım gücü, fiyat artışları karşısında aydan aya mum gibi eriyor.

Gıda fiyatlarındaki artış yavaşlamıyor

Gıda Yazın fiyat artışları yağmuru Eylül ayına kadar devam etti. Eylül ayında gıda fiyatları bir önceki aya göre yüzde 2,1 oranında artmıştır. Temel gıda fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 37,6 oldu. Birleşik Kamu İşletmeleri Konfederasyonu’nun Ar-Ge birimi KAMUAR’ın, Ankara’daki market ve marketlerden halkın en çok ve düzenli olarak tükettiği 76 gıdadan oluşan sepete dayalı olarak gerçekleştirdiği Eylül 2021 tarihli “Halk Enflasyonu” araştırmasının sonuçları bir araya getiriliyor. ilan edilmiştir.

Çalışmanın amacı, sabit ücretliler, ücretliler ve gelirlerinin çoğunu gıdaya harcamak zorunda kalan ve enflasyon koruması olmayan yoksullar arasındaki reel enflasyonun boyutunu ortaya koymaktır.

YÜZDE 48’E KADAR YAĞ

Araştırmaya göre, bu yılın eylül ayında ekmek, un, bulgur ve makarna fiyatları geçen yılın eylül ayına göre yüzde 36,8, et ve balık fiyatları yüzde 22,4, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatları yüzde 28,7 arttı. . Petrol fiyatı bir önceki yıla göre yüzde 48,2 arttı. Meyve fiyatları yüzde 79,3, sebze fiyatları ise yüzde 61,7 arttı. Geçen yıl bakliyat fiyatları yüzde 32,4, diğer gıda fiyatları ise yüzde 12,7 arttı.

Meyve fiyatları 9 ayda %83,9 arttı

O yıl, temel gıda fiyatları Ocak’ta %3,6, Şubat’ta %2,8, Mart’ta %2,5, Nisan’da %2,3, Mayıs’ta %1,8, Haziran’da %1,1, Temmuz’da %4,2 ve Ağustos’ta %3,5 arttı. Eylül ayında yüzde 2,1 oranında devam eden sağanak yağışlar; açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşamak zorunda kalan vatandaşların sayısını artırıyor. Araştırmada meyve fiyatlarında son 9 ayda yüzde 83,9’luk artış dikkat çekti.

Gıda fiyatlarındaki artış yavaşlamıyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK