Gübrede uçuk zam: Bir tonu ile üç dönüm arazi satın alınabiliyor

Gübrede uçuk zam: Bir tonu ile üç dönüm arazi satın alınabiliyor

85
0
PAYLAŞ

Gübre fiyat artışı: bir ton üç hektarlık arazi satın alabilir

Gübre fiyat artışı: bir ton üç hektarlık arazi satın alabilir

Gübre fiyatları Anadolu’da tarım arazileri fiyatlarını geride bıraktı. ZMO Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik, “Urfa’da bir dönüm arazinin fiyatı 15 bin TL civarındayken, gübrenin tonu 17 bin 100 TL’ye yükseldi” dedi. TZD Başkanı Hüseyin Demirtaş, “İç Anadolu’da bir ton gübreye üç hektar arazi satın alabilirsiniz” dedi.

Gübre fiyat artışı: bir ton üç hektarlık arazi satın alabilir

Çakışan fiyat artışları, gübre fiyatlarının tarım arazisi fiyatlarını aşmasına neden oldu.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Şanlıurfa Başkanı Abdullah Melik, Sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada, “Bir ton gübrenin fiyatı bir dönüm arazinin fiyatını geçti. Geçen yıl bir ton üre 3 bin 500 ile 4 bin TL arasındayken bu yıl 17 bin 100 TL’ye yükseldi. Urfa’nın çorak arazilerinde bir dönüm arazinin fiyatı 15 bin lira civarında” dedi.

Türkiye Ziraat Birliği (TZD) Başkanı Hüseyin Demirtaş, “Bugün Orta Anadolu’da bir hektar, 3 hektar ekilebilir alan bir ton gübre fiyatına alınamıyor” dedi.

BİR YILDA YÜZDE 300’DEN FAZLA

Piyasalarda birçok ürünün kotalı satılmasına neden olan emtia krizi, yerli para krizinin ardından sahaya inmiş; Fiyat belirleyemeyen şirketler gübre satışını durdurdu. Satışlar henüz tam anlamıyla normalleşmedi ancak üst üste binen gübre artışları çiftçilerin alım gücünü her geçen gün biraz daha aşağı çekiyor.

Birkaç ay önce Avrupa’da yaşanan doğalgaz krizinden sonra gübre en pahalı ürünlerden biriydi; Gübre hammaddesi doğalgaz fiyatlarındaki aşırı artış, yerli gübre fiyatlarının bir yılda yüzde 157’nin üzerinde artmasına neden oldu. Kasım ayındaki rekor hacim artışlarını da eklerseniz geçen yılki gübre artışı yüzde 200’ü aşmıştı. Şimdi bu artışlar yüzde 300’ü aştı.

Gübrenin tonu 2020 Haziran’da 1800 TL iken Haziran 2021’de 4 bin 100 TL’ye yükseldi. Kasım başında 10 bin TL olan gübre, şimdi 17 bin TL’ye ulaştı.

HEMEN SONBAHAR BEKLENMİYOR

Hisse fiyatındaki sert düşüşün ardından çiftçi gübre fiyatlarının düşürülmesini istiyor.

Ankara’da ziraat mühendisi ve gübre bayii olan Murat Çelik, sozcu.com.tr ile ilgili olarak bu beklentiyi değerlendiriyor: “Döviz düştükten hemen sonra bir fiyat düşüşü beklemek doğru olmaz. Bunun için hammaddenin düşük fiyatlarla alınması, işlenmesi ve satılması gerekir. Şu anda böyle bir durum söz konusu değil” dedi.

Çelik, döviz kurunun istikrar kazanması durumunda indirimler yerine mevcut gübre fiyatlarının korunacağına dikkat çekti.

BEKLENEN BÜYÜK ÜRETİM KAYBI

Gübre fiyatları gelecekte bir miktar düşse veya cari fiyatlar tutulsa bile geçen yıl yüzde 300’ü aşan artışın neden olduğu sorunlar olacaktır.

ZMO Şanlıurfa Şubesi CEO’su Abdullah Melik, “Gübreler artık çok pahalı olduğu için üreticiler topraklarını gübresiz ekmeye başlıyor. Mevcut kuraklık ile birleşince toprağın yetersiz gübrelenmesi daha büyük verim kayıplarına yol açıyor” dedi.

Tüm bunların 2022’de gıda kıtlığına yol açması ve bunun da gıda enflasyonunu artırması bekleniyor.

Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin’de bu yıl kuraklık nedeniyle buğday, arpa ve mercimek hasadında ciddi sıkıntılar yaşandığını anlatan Melik, şöyle devam etti:

“Kuraklık vuralı 8 ay oldu, yeni bir ekim dönemi başladı ama kuraklık desteği hala verilmedi. Sadece maaş alan çiftçiler olduğunu duyuyoruz. Gübre fiyatları bu kadar yükselirken gübre desteği de çok az. 10 liradan fazla kayıtlı dizel, yıllık pestisit artışı yüzde 300’e ulaştı.

Ana tehlike, kuraklık nedeniyle Atatürk Barajı’ndaki yetersiz su seviyesidir. Bu barajın göl havzasında yaklaşık bir milyon su küpü kayboldu. Böyle devam ederse Atatürk Barajı çiftçilerimizin ve üreticilerimizin su ihtiyacını karşılayamayacaktır. GAP projesinin bir an önce tamamlanması gerekiyor.”

Büyüyen gübre krizi: tarımda “bir yıl değil” riski İlgini çekebilir Büyüyen gübre krizi: tarımda “bir yıl değil” riski Kota satışları sahaya indi, gübre satışları durdu: ciddi bir gıda krizi riski hemen köşede İlgini çekebilir Kota satışları sahaya indi, gübre satışları durdu: ciddi bir gıda krizi riski hemen köşede Gübre fiyatlarındaki artış altın ve doları aştı İlgini çekebilir Gübre fiyatlarındaki artış altın ve doları aştı

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Gübre fiyat artışı: bir ton üç hektarlık arazi satın alabilir

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK