İcra tehditli köprü parası tahsilatı

İcra tehditli köprü parası tahsilatı

104
0
PAYLAŞ

Köprüden alacak tahsilatı idamla tehdit edildi

Köprüden alacak tahsilatı idamla tehdit edildi

Köprü ve otoyol geçiş ücretleri halen büyük tartışmalara konu olurken, vatandaşlar HGS ve OGS’nin otomatik tahsilatının mümkün olmadığı icra davaları ile karşı karşıya kalmaktadır. 147,5 TL’lik geçiş ücretinin Osmangazi Köprüsü tarafından ödenmemesi durumunda 737,5 TL’ye el konulacak ve yaklaşık 750 TL’lik vekalet ücreti kesilecek ve icra takibi başlatılacak.

Köprüden alacak tahsilatı idamla tehdit edildi

geçit Yap-işlet-devret modeliyle sayı ve satış hedeflerine ulaşamayan otoyol ve köprü işletmecileri, tamamlanarak gelirlerini artırmaya çalışıyor. Gişelerde OGS ve HGS kullanan sürücüler, geçiş ücretinin tahsil edildiğini düşünürken, kısa süre sonra ödenmeyen ücret nedeniyle icra takibi başlatılır. Osmangazi Köprüsü’nden 147,5 TL’lik geçiş ücretinin ödenmemesi nedeniyle araç sahiplerine hukuk büroları aracılığıyla 737,5 TL alacak ve yaklaşık 750 TL yasal ücret kesilecek ve icra takibi başlatılacak. Bazı avukatlık ücretleri bin lirayı aşıyor.

10-15 KAT MALİYET

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün (KGM) otoyol ve köprülerdeki kredisi yeterince geçilmese dahi geçiş ücreti, OGS veya HGS hesabına yatırıldığı takdirde 15 gün içinde faizsiz olarak otomatik olarak borçlandırılacaktır. Ancak özel şirketler bunu yapmamakta ve hemen icra takibi başlatarak yüksek gelir elde etmektedir. Vatandaşlar ise zaten pahalı olan yollar için 10-15 kat daha fazla para ödemek zorunda kalıyor.

Akraba ARANIYOR

Otoyol ve köprü işletmeciliği yapan hukuk firmalarından araç sahipleri, “Size icra takibi başlatılıyor, tüm banka hesaplarınız bloke edilecek” gibi tehditlerle gönderilmektedir. Bu seviyeye ulaşılıncaya kadar işletmeci firmalar tarafından araç sahipleri bilgilendirilmez. Hatta bazı hukuk firmalarının borçlu vatandaşın yakınlarına ulaşarak “borçunuz varsa ödeyin” gibi ifadeler kullandığı iddia ediliyor.

“Uygulama yasal olabilir ama yapılan yanlış”

Tüketici derneği başkanı Mehmet Bülent Deniz, borçlu geçtikten hemen sonra icra takibinin yapılmasının doğru olmadığını belirterek, şirketin icra sürecinden önce vatandaşa tebligat veya sms göndermesi gerektiğini söyledi. Deniz, “Uygulama yasal olabilir ama yapılan yanlış. İcra takibinde faiz ve avukatlık ücreti alınır. Dijital çağda yaşıyoruz. Firmalar e-devlet üzerinden takip edebileceğinizi söylüyor ama hangi vatandaş her gün e-devlete bakıyor… Pandemi var, cezalar defalarca ödeniyor. Bu süre zarfında insanlara yapılmamalıdır” dedi.

Köprüden alacak tahsilatı idamla tehdit edildi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK