İngiltere’den gıda üreticilerine uyarı: Karbondioksit yüzde 500 zamlanabilir

İngiltere’den gıda üreticilerine uyarı: Karbondioksit yüzde 500 zamlanabilir

63
0
PAYLAŞ

İngiltere’den gıda üreticilerine uyarı: Karbondioksit yüzde 500 artabilir

İngiltere’den gıda üreticilerine uyarı: Karbondioksit yüzde 500 artabilir

Avrupa’da doğal gaz fiyatlarındaki keskin artış, doğal gaza dayalı işleme endüstrileri için de zorluklara neden oluyor. İngiltere, gıda üreticilerini yoğun bir şekilde tükettikleri karbondioksitin fiyatının yüzde 500 artabileceği konusunda uyardı.

İngiltere'den gıda üreticilerine uyarı: Karbondioksit yüzde 500 artabilir

İngiltere, artan enerji fiyatları nedeniyle kümes hayvanları ve et üretiminde sorun yaşamamak için gübre sektörüne devlet desteği vermeye başlarken, gıda üreticilerini kullandıkları karbondioksit fiyatında yüzde 500’lük bir artışa hazırlanmaları konusunda yoğun bir şekilde uyardı.

Avrupa ülkelerinde karantina önlemlerinin gevşetilmesi ve Asya’da sıvılaştırılmış doğal gaza yönelik yüksek talep nedeniyle doğal gaz fiyatları yıl içinde hızlı bir şekilde yükseldi. Fiyat artışları doğal gaza dayalı sektörü zor durumda bırakıyor.

Et ve mezbahalarda hayvanları bayıltmak için yaygın olarak kullanılan karbon dioksit (CO2), gazlı içecek üretimine ek olarak, doğal gazın en büyük girdi maliyeti olduğu gübre üretiminin bir yan ürünüdür.

GÜBRE VE KARBON DİOKSİT ÜRETİMİ DURDURULDU

Artan girdi fiyatları nedeniyle bazı fabrikalarda gübre ve karbondioksit üretimi dururken, İngiltere’de son günlerde stoklar hızla düşüyor.

Birleşik Krallık hükümeti, kayıplar nedeniyle gübre fabrikalarında üretimi durduran ABD şirketi CF Industries’de üretimi yeniden başlatmak için üç haftalık bir süre boyunca on milyonlarca poundu desteklemeyi kabul etti. CF, İngiltere’nin karbondioksit üretiminin yaklaşık yüzde 60’ını üretiyor.

Çevre Bakanı George Eustice Sky News’e verdiği demeçte, “Piyasayı uyarlamamız gerekiyor, gıda endüstrisi karbondioksitin maliyetinin keskin bir şekilde artacağını biliyor.”

Eustice, “Ciddi, büyük bir artış olacak,” dedi ve karbondioksit fiyatının ton başına 200 pound’dan ton başına 1.000 pound’a (1.365 $) keskin bir şekilde yükseleceğini söyledi.

FİYATLAR ARTIRILDI

Öte yandan, kötü iklim koşulları, artan ulaşım maliyetleri ve arz sorunları nedeniyle küresel gıda fiyatları artmaya devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne (FAO) göre, küresel gıda fiyatları 2 aylık düşüşün ardından Ağustos ayında yeniden yükselmeye başladı.

Yaygın olarak bulunan gıdaların uluslararası fiyatlarındaki aylık değişimleri kaydeden FAO gıda fiyat endeksi, Temmuz ayına göre yüzde 3,1 artışla Ağustos ayında ortalama 127,4 puan oldu. Ağustos 2020’ye kıyasla artış yüzde 32,9 oldu. (REUTERS)

Gıda fiyatları dünya çapında artmaya devam ediyor: sosyal yardımlar yetersiz İlgini çekebilir Gıda fiyatları dünya çapında artmaya devam ediyor: sosyal yardımlar yetersiz Avrupa'da doğalgaz fiyatlarındaki astronomik yükseliş: Türkiye'yi de vuracak İlgini çekebilir Avrupa’da doğalgaz fiyatlarındaki astronomik yükseliş: Türkiye’yi de vuracak Doğal gaz fiyatları Avrupa'yı sallıyor: elektrik kesintileri ve daha yüksek faturalar bekleniyor İlgini çekebilir Doğal gaz fiyatları Avrupa’yı sallıyor: elektrik kesintileri ve daha yüksek faturalar bekleniyor Küresel konut piyasasında 16 yılda en hızlı fiyat artışı İlgini çekebilir Küresel konut piyasasında 16 yılda en hızlı fiyat artışı

ABD Asya Avrupa Birleşmiş Milletler Dolar Ekonomi İngiltere Reuters Türkiye

İngiltere’den gıda üreticilerine uyarı: Karbondioksit yüzde 500 artabilir

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK