İş dünyası istikrar bekliyor

İş dünyası istikrar bekliyor

65
0
PAYLAŞ

İş istikrar bekliyor

İş istikrar bekliyor

Getirilen yeni ekonomik önlemler döviz kurlarının aniden düşmesine neden olurken, iş dünyası istikrar, vatandaşlar ise fiyat indirimleri istiyor.

İş istikrar bekliyor

Dün açıklanan “Döviz Korumalı TL Vadeli Mevduat” paketinin açıklanmasının ardından piyasalardaki çalkantılar devam ederken, ani fiyat düşüşleri ve Yeni Ekonomi paketi ile iş dünyası uzun vadeli bir programla istikrar istedi. Döviz kurundaki ani iniş çıkışların fiyat sorunlarına yol açtığını belirten sektör temsilcileri, son haftalarda yaşanan döviz artışlarının henüz tam olarak etiketlere yansımadığını vurguladı. Sektör yetkilileri yeni hamle sonrası döviz kurundaki yeni dengeye odaklanırken, fiyatların kısa vadede geri çekilemeyeceği ve 2-3 aya yayılabileceği tespit edildi1234.

3 AYA YAYILACAK

Vatandaşlar, sosyal medyada doğalgaz, elektrik faturası ve bakkaliye fotoğraflarını paylaşarak döviz kurlarının yükseltilmesi çağrısında bulundu. Öte yandan sektör oyuncuları, satılan ürünlerin maliyetinin ortalama 15-16 TL döviz kuru üzerinden hesaplandığını vurguladı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Binhan Elif Yılmaz, döviz kurundaki düşüşün fiyatların düşeceği anlamına gelmemesi gerektiğine dikkat çekerek, “ÜFE Kasım 2021’de zaten %10, yıllık %55 idi. Üreticideki kümülatif maliyetlerin er ya da geç tüketici fiyatlarına yansıyacağı açıktı. Döviz kurundaki yükseliş bu yansımayı geciktirmişti. Ayrıca yeni teşvik paketinde enflasyonla mücadele de yok” dedi.

NE DEDİN?

Zincirler Derneği Başkanı Serhan Tınastepe:

Denge fiyatı düşürür

“Kararların pratik tarafını görmeliyiz. Bu oranın nerede dengelendiğini görmek gerekiyor. Bunun kısa vadede zaman kazandırdığını ve piyasaları sakinleştirdiğini gözlemliyoruz. Artış ne kadar büyük olursa olsun, döviz kurundaki ani düşüş de büyük bir sorun. Piyasada fiyatlar 15-16 TL dolar kuruna göre yapılmıştır. Yeniden dengeleme ile fiyatlar geri dönecek. Volatilite iyi bir şey değil. ”

Hazır giyim ve giyim İhr. Birlik Başkanı Mustafa Giltepe:

Enflasyon ezilmemeli

“Döviz kurları bir süre daha kaldığı yerde kalmalı. TL uluslararası piyasalarda da farklı görüldü. Enflasyon karşısında ihracatçıyı ve ülkemizi ezmeyen rekabetçi bir döviz kurunun olmasında fayda var. Bu oranda, fiyatların bu şekilde geri gelme şansı yok. Fiyatlar hızlı yükseliyor ama o kadar hızlı bir düşüş görmüyoruz. Döviz kurları ile aynı anda maliyetlerin belirlenmesi
söz konusu olamaz.”

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Adil Pelister:

3 ay sonra etkilerini göreceğiz

“Özellikle kimya sektörümüzde hammadde için dışa bağımlı olduğumuz göz önüne alındığında, döviz kurunun istikrarlı ve öngörülebilir olması bizim için önemli. Döviz kurunun istikrarına bağlı olarak enflasyona ve fiyatlara etkisini önümüzdeki üç ayın sonuna kadar göremeyeceğimizi düşünüyorum. Elbette fiyatların makul bir seviyeye çekilmesini ve sabit kalmasını bekliyoruz.”

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Öksüz:

İstediğimiz istikrarlı döviz kuru

“İstikrarlı bir döviz kuru istiyoruz. Diğer maliyetlerimizi de hesaba kattığımızda elektrik, doğalgaz gibi giderleri önemsiyoruz. Zaten yılın başında işgücünde bir artış olacak. Döviz kurlarının artmasıyla maliyetler arttı. Burada da bir geri çekilme olmalı.”

İstanbul Mobilya İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç:

Enflasyon üretimle düşüyor

“Üretimi desteklemek için istikrarlı bir yol haritasına ihtiyacımız var. Volatilite bizi çok tedirgin ediyor. Üretimi artırmadan enflasyonu düşürmek olasılık Yok. Finansman da pahalı. En büyük korkumuz enflasyon. Buna dikkat edelim. Bu enflasyon bizi mutlu etmiyor.”

TOBB Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Meclisi Başkanı Şeref Fayat:

Hazineye bakmak zorunda

“Bizim beklentimiz faiz oranları ve döviz kurlarındaki oynaklığın azalmasıdır. Geçen ayki kur artışı henüz fiyatlara yansımadı. Şu an yaşananlar 2-3 ay sonra fiyatlara yansıyacak. TL mevduatın kur farkını Maliye Bakanlığı’nın karşıladığı kısmına dikkat çekmek gerekiyor.”

Günün trend videosu

Daha fazla göster

İş istikrar bekliyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK