İş dünyasından döviz tepkisi

İş dünyasından döviz tepkisi

119
0
PAYLAŞ

İş dünyasından döviz tepkisi

İş dünyasından döviz tepkisi

İş dünyası, döviz kurunun tarihi kayıtlarına ve merkez bankasının kararlarına tepki gösterdi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, piyasaları istikrara kavuşturmak için acil önlem alınması çağrısında bulundu. İSO Başkanı Bahçıvan, merkez bankasının dolara müdahalelerini “Şaşkınlıkla izliyoruz” dedi. İş temsilcileri sozcu.com.tr’ye konuştu.

İş dünyasından döviz tepkisi

Türk lirasında bugün yaşanan tarihi değer kaybının ardından iş dünyasından tepkiler yoğunlaştı.

İş temsilcileri sozcu.com.tr’ye konuştu.

BMD: FİYATLAR ARTIK VATANDAŞLARIN OLMAYACAĞI DÜZEYE YÜKSELECEK

Birleşik Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, “Kurun yükselmesiyle artan maliyetlerimize bugüne kadar çok az yer verdik. Ancak dolar/TL 17’yi vurduğunda birçok ürünün fiyatları artık vatandaşların satın alamayacağı seviyelere ulaşacak. Gıda dışı harcamalarda keskin bir düşüş bekliyoruz” dedi.

Öncel, sadece gıda dışı ürünlerde değil, marketlerde de satışların düşeceğini öngörerek, “Vatandaşlardaki eğilim artık toptan alıma kaydı.”

“TÜM ŞİRKETLERİN SERMAYE TESLİM EDİLİR”

Öncel, “Borçlarını ödemek için malını ucuza teslim edenler olacak ama sermayeleri de eriyecek” diyen Öncel, şöyle devam etti:

“Şu anda tüm şirketlerin sermayesi tükeniyor. Sermayesi aşınmış şirketler bile ekonomiye katkı sağlamıyor. Dolar 8-9 lira olduğunda zaten malınız var ve satıştan elde ettiğiniz geliri dövize çevirirseniz yeni mal alamazsınız. Bu da perakende pazarlarında çok önemli bir darboğaza yol açacaktır.”

İHKİB: BIRAKIN DURDUĞU YERDE DURSUN!

İstanbul Şekerleme ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa giltepe, sozcu.com.tr’ye yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Bu tür döviz kuru dalgalanmaları iyi değil. Belli bir bölgede kalması gerektiğine inanıyoruz. Nerede olursa olsun durmalı. Günlük volatilite çok fazla. Bu fiyat dengesini bozar. Döviz kuru istikrara kavuşursa hepimiz için faydalı olacak.”

PAGEV: BUGÜN İHRACAT TASARRUF EDİYOR AMA YARIN OLAMAZ

Türkiye Plastik Sanayii Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, sozcu.com.tr’ye yaptığı değerlendirmede, ihracatta şansızlığın sona ermek üzere olduğuna dikkat çekti.

Eroğlu, “Türkiye’nin ihracatı çok güçlü, tamam ama ‘ihracatın yanındayız’ deyip durursak artık dayanıklı değil. Bugün ihracat var ama yarın tehlikede” dedi.

Eroğlu, “Bütün firmalar bu karmaşık ortamda ihracat yapmaya çalışıyor” dedi ve şöyle devam etti:

“Firmaların ihracata devam edebilmeleri için yatırım yapmaları gerekiyor. Ancak, döviz kuru seviyesi ve kalıcı oynaklık, kimsenin emtiayı ne kadar alacağını ve ürünü ne kadar satacağını bilmeden ileriye bakmasına izin vermiyor. Öngörülebilirlik kaybolur. Yatırım yapmak isteseydi makinenin fiyatının ne kadar olacağı belli değil. Uzun vadeli yatırımlarda sıkıntılar var.”

KOCAELİ SANAYİ ODASI: İSTİKRARLI BİR KURS İSTİYORUZ

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kocaeli olarak üretici ve ihracatçıları kısmen temsil ediyoruz. Bu hızlı döviz kuru hareketlerini kesinlikle kabul etmiyoruz. Keşke istikrarlı ve öngörülebilir bir döviz kuru olsa… Öte yandan döviz kurunun enflasyona yenilmesini istemiyoruz. Olağanüstü enflasyon rakamlarıyla, olağanüstü günlerde yaşıyoruz. Öngörülebilir, istikrarlı bir döviz kuru istiyoruz.”

TOBB BAŞKANI: ACİL EYLEM BEKLİYORUZ

Öte yandan İstanbul Ticaret Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan ile Türkiye Ticaret Odası ve Ticaret Borsası Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, sosyal medya hesaplarında yaptıkları açıklamalarla merkez bankasına yanıt verdi.

Hisarcıklıoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Piyasalardaki çalkantı ve döviz kurlarının seviyesi endişe verici ve birçok şirketimizi olumsuz etkiliyor. Piyasaları istikrara kavuşturmak ve öngörülebilirliği sağlamak için derhal harekete geçilmesini bekliyoruz” dedi.

İSO BAŞKANI: MÜKEMMEL BİR ŞEKİLDE İZLİYORUZ

İSO Başkanı Bahçıvan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Dün faiz oranlarını düşüren merkez bankasının bugün değerli döviz kaynaklarını piyasaya sürdüğünü görmek bizi şaşırttı” dedi.

Yükselen enflasyona rağmen faizleri indirerek üç ayda döviz kurunu ikiye katlayan merkez bankası, borç aldığı dövizi satarak kura müdahale etmeye çalıştı.

İHRACATÇILARDAN TEPKİ

Türkiye’nin önde gelen ihracat kuruluşlarından Ege Ticaret Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar da Twitter’da şunları yazdı: “Merkez bankası açıklaması sağlıksız fiyatlandırma nedeniyle müdahale etti. Dün faizleri indirdiğinizde açık değil miydi? ”Geleceğimizi görmek istiyoruz. Düşen faizler bankaları etkilemiyor, maliyetleri artırıyor” dedi.

Son iki haftada 4,5 milyar dolarlık rezerv satışlarına rağmen döviz kurları yükselmeye devam etti ve bugün doların 17 lirayı aşmasıyla yeniden müdahale geldi.

Dolar 17'yi aştı ve merkez müdahale etti İlgini çekebilir Dolar 17’yi aştı ve merkez müdahale etti Merkezin faiz indirimi sonrası TL'de yaşanan sert değer kaybı dünya gündeminde. İlgini çekebilir Merkezin faiz indirimi sonrası TL’de yaşanan sert değer kaybı dünya gündeminde.

Günün trend videosu

Daha fazla göster

dolar ekonomi faiz istanbul merkez bankası sanayi twitter

İş dünyasından döviz tepkisi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK