İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı: Herkes davalık olacak

İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı: Herkes davalık olacak

59
0
PAYLAŞ

İstanbul Emlakçılar Odası: Herkese dava var

İstanbul Emlakçılar Odası: Herkese dava var

Evlerini daha fazla kiraya vermek için mevcut kiracılarından ayrılmayı tercih eden ev sahiplerinin sayısı arttı. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “Kursa bakarsak mahkemelerin kapanacağını ve herkesin birbirine dava açtığını varsayıyoruz” dedi.

İstanbul Emlakçılar Odası: Herkese dava var

Vatandaş, kendisine yüksek kira bedelleri için dava açmak isteyen ev sahibiyle sorun yaşıyor.

İstanbul Emlakçılar Odası Nizamettin Aşa, Sozcu.com.tr’ye verdiği demeçte, evlerini daha yüksek bedelle kiralamak için mevcut kiracılarını tahliye etmeye çalışan ev sahiplerinin sayısının arttığına, soruşturma veya soruşturma patlaması yaşanacağına dikkat çekti. kiracılar hakkında tahliye davası açıldı.

Asa, “Önümüzdeki günlerde ev sahiplerinin kiracılarına yönelik şikayetleri artacak” dedi.

“DAVA AÇMA SÜRESİ UZATILMALI”

Aşa’ya göre ev sahibi 5 yıl sonra mevcut koşullarda kira talep etme hakkına sahip. Ayrıca ev sahibi 10 yaşında sebep göstermeksizin tahliye davası açma hakkına sahiptir.

Şikayetlerin önlenmesi için tespit usulü başvuru süresi 5 yıldan 7-8 yıla kadar; Asa, tahliyelerin 10 yılın üzerine çıkarılmasını önererek, “Bunun için bir kararname gerekiyor. Vatandaşların mağdur olmaması için bu şikayetlerin başvuru süresi uzatılmalıdır” dedi.

Ayrıca Aşa, TÜFE’ye dayalı yıllık kira artış oranının iyileştirilmesi gerektiğini belirtti.

Nizamettin Asa

‘BİLDİRİM GÖNDERİLMEKLE AÇIKLANMAMIŞTIR’

Ancak, ikamet eden vatandaşın da hakları vardır. Bu kapsamda ev sahibi, kira süresinin bitiminden bir ay önce kiracıya kaldırmak istediği mesajını iletmelidir.

Nizamettin Aşa, bu bildirimin kiracıya 30 gün önceden bildirilmemesi halinde kiralama sözleşmesinin otomatik olarak bir yıl daha uzatılacağını bildirir.

Aşa, tebligat zamanında alınmasına rağmen mal sahibinin haklı bir sebep göstererek dava açması gerektiğine dikkati çekerek, eğer bu tespit edilirse evi 3 yıl boş tutmak zorunda kalacaklarını söyledi. Başkasına vermişse, kiranızı geri ödemekle yükümlü olacaktır. Ancak, bunların uzak kiracı tarafından belirlenmesi gerekir. Böyle bir boşluk var” dedi.

“BAZI SAHİPLER KOMİSYON TALEP ETMEYE BAŞLIYOR”

Ayrıca bazı olaylardan Nizamettin Aşa’ya göre internette kendilerini ilan eden bazı ev sahipleri kiracıdan aldıkları depozito üzerinden komisyon almaya başladılar.

“Mal sahiplerinin fırsatçılığı üst düzeyde” diyen Aşa, bazı kiracıların yanlarına gelip, ‘Emlakçıya verdiğiniz bir aylık komisyonu bana verin’ dediğini sözlerine ekledi. Ya da ev sahipleri doğrudan bize gelip komisyonun yarısını istiyorlar.”

ARTAN TALEP EVDE DEĞİL

Öte yandan vatandaşlar, artan kira fiyatları ile yetersiz kiralık daire arzı arasında sıkışıp kalıyor. Geçici de olsa pahalı bir ev kiralamak zorunda kalırsanız kiralık daire sayısı az olduğu için kiralayamazsınız.

Ağustos ayında ülke genelinde kiralık daire fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 34,6; Bazı illerde kiralık ilan sayısı yüzde 60’ın üzerindeyken, yıllık yüzde 50 civarında düştüğü bildiriliyor.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, şu anda kiralık evlerin çoğunun yüksek fiyatlara sahip olduğuna dikkat çekerek, “Uygun fiyata tek bir tane göremeyebilirsiniz. “

“Kiralık ev yok. Asa, “Ev yoksa reklam da yok” dedi. “Geçen yıl her emlakçının elinde 15-20 anahtar vardı ama müşteri bulunamadı. Bu sene her komisyoncunun kapısının önünde 15-20 müşteri var, ev yok.”

“Bir anda 100 bin aile ev aramaya başladı”

Aşa’ya göre İstanbul’da kiralık daire sıkıntısının ana nedenlerinden biri kentsel dönüşüm.

“Hızlı bir kentsel dönüşüme girdik. 100 bine yakın hane ev aramaya başladı. 110 bine yakın binanın yıkıldığını anlatan Aşa, “Yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte talep öğrenci sayısından daha fazla arttı” dedi.

Aşa, bu sorunu çözmek için devletin kiralık konut yapımını teşvik etmesini ve boş bina ve tesislerin geçici de olsa apartmana dönüştürülmesini önerdi.

Cansel Turgut Yazıcı

‘TESLİMAT SONUNDA FİYAT ARTTI’

Sozcu.com.tr’ye konuşan Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, tüm bunların tetikleyicisinin yeni gayrimenkul üretiminin olmaması olduğunu söyledi.

Yazıcı, “Piyasadaki arz bitti. Arz bittiğinde, fiyat yükseldi. Yeni gayrimenkul üretimi de azaldı. Bu da fiyat artışına neden oluyor” dedi.

“Enflasyon gibi bir realitemiz de var. Gayrimenkul yerine çeşitli finansal araçlara yatırım yapan Yazıcı, “İnsanlar artık yatırım için yeni ev almıyor. Bu da kiralık ev sayısındaki düşüşte önemli bir etken” dedi.

Ev almak hayal oldu: Türkiye konut sorununa doğru gidiyor İlgini çekebilir Ev almak hayal oldu: Türkiye konut sorununa doğru gidiyor Kira krizi yükselişte: İstanbul'da yıllık artış yüzde 50'nin üzerinde İlgini çekebilir Kira krizi yükselişte: İstanbul’da yıllık artış yüzde 50’nin üzerinde TÜİK veya BETAM?  Kiralar uçarken resmi veriler neden geride kalıyor? İlgini çekebilir TÜİK veya BETAM? Kiralar uçarken resmi veriler neden geride kalıyor? Kiralardaki artış durdurulamaz: 15 metrekarelik tek kişilik odalar bile aylık 1.450 TL'ye mal oluyor. İlgini çekebilir Kiralardaki artış durdurulamaz: 15 metrekarelik tek kişilik odalar bile aylık 1.450 TL’ye mal oluyor.

İstanbul Emlakçılar Odası: Herkese dava var

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK