Kadrosuzluktan emekli albaylar da ‘yaş’a takıldıAlbaylar sağlık hizmeti için yeşil kart alıyor

Kadrosuzluktan emekli albaylar da ‘yaş’a takıldıAlbaylar sağlık hizmeti için yeşil kart alıyor

127
0
PAYLAŞ

Emekli albaylar da “yaşlılık” içinde kaldı

Emekli albaylar da “yaşlılık” içinde kaldı

Yaş sınırı kararları nedeniyle emekli olan birçok albay da Age at Retirement’a (EYT) katıldı. Albaylar kurban olduklarını söylediler.

Emekli albaylar da

Yaş sınırı kararları ile emekliye ayrılan çok sayıda albay, emekliye ayrılanlar (EYT) saflarına katıldı. Şikayetlerini SÖZCÜ’ye bildiren Oberste, “SGK henüz emeklilik yaşına gelmemiş olanlara ödeme yapmıyor. Tazminat emekli maaşı ile birlikte ödendiği için biz de alamıyoruz. Ayrıca SGK 30 Ağustos’tan 100 gün sonra sağlık sigortasını sonlandırıyor. 6 yıldır maaş alamayanlar var. İnsanlar sağlık sigortası olmadan yaşamaya mahkumdur. İşin adaletsizlik ve sadakat yönü en çok canımızı acıtıyor” dediler.

2016 yılına kadar Supreme için yaş sınırının 55, meslek süresinin ise 31 yıl olduğunu hatırlatan emekli Yüce, “31 yaşını doldurmuş Rektörler otomatik olarak emekli oldu. 2016 yılında hizmet süresi 28 yıla indirilmiştir. 2018 yılında başlayan uygulama ile bir yaşındaki albaylar bile işsizlikten emekli oluyor.

5 PARASIZ ÇALDILAR

“Emeklilik Kanunu’na göre Oberste 52 yaşındakiler grubuna giriyor ve bu kapsamda SGK emeklilik yaşına henüz ulaşmamış olanlara emekli maaşı vermiyor. 5 yıl emekli maaşı alamayan albaylar var. Emekli maaşına ek olarak tazminat da ödenir. Yani insanlar parasız kalıyor.”

Supreme, sağlık hizmetleri için yeşil kart aldı

Albaylar şikayetlerini anlatırken, emekli olduktan 100 gün sonra SGK’nın da sağlık sigortalarını bıraktığını açıklayarak, “İnsanlar yıllarca sağlık sigortasız yaşamak zorunda kalıyor. Ceza budur. 100 gün sonra, sağlık sigortası artık mevcut olmadığında, albaylar yeşil kart vermek zorunda kalacaklar. Ailelerinde kanser gibi tedavisi zor ve masraflı albaylar var” dedi.

Emekli albaylar da “yaşlılık” içinde kaldı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK