Kartla harcamalara yüz yüze eğitim dopingi

Kartla harcamalara yüz yüze eğitim dopingi

76
0
PAYLAŞ

Kart konularında yüz yüze eğitim dopingi

Kart konularında yüz yüze eğitim dopingi

TEPAV verilerine göre, kart harcamaları 2021 yılı Ağustos ayında aylık yüzde 2, yıllık yüzde 56 arttı. Ağustos ayında ana gider kalemleri, yüz yüze eğitimler nedeniyle hızla artan eğitim ve kırtasiye giderleri oldu.

Kart konularında yüz yüze eğitim dopingi

Ağustos ayında bir önceki aya göre bir miktar artan kart harcamaları, yüz yüze eğitimlerin başlamasıyla okul alışverişleri sayesinde toparlandı.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’na (TEPAV) göre, kart harcamaları Ağustos 2021’de tutar bazında yüzde 2, işlem bazında ise sınırlı bir oranda (yüzde 0,4) arttı.

Kart harcamaları, Ağustos ayında yıllık yüzde 56 arttı ve Mart 2021’den itibaren arttı.
Yılbaşından bu yana gözlenen yüksek yükseliş trendinin devam ettiği belirlendi.

Ağustos ayında ana gider kalemleri, yüz yüze eğitimler sonucunda hızla artan eğitim ve kırtasiye giderleri olmuştur.

26 KONU GRUBUNDAN 16’INDA ARTIŞ

Verilerin bazı detayları aşağıdaki gibidir:

• Ağustos ayında 26 harcama grubundan 16’sı aylık artış göstermiştir.

• Eğitim-kırtasiye-ofis malzemeleri grubu yüzde 75 ile en yüksek büyümeyi kaydetti.

• Bunu yüzde 17 ile kuyumcular, yüzde 15 ile doğrudan pazarlama, yüzde 14 ile hizmet sektörleri ve yüzde 11 ile sağlık ürünleri/kozmetik ve müteahhitler izledi.

• Öte yandan, kademeli normalleşme sürecinin üçüncü aşamasının başlamasıyla Temmuz ayında büyük artış gösteren kumarhane içecek mekanları, kulüp-toplum-sosyal hizmetler, konaklama, yemek ve araç kiralama gibi harcama grupları, tatillerde bir düşüş ya da ağustos ayında çok sınırlı bir artış yaşandı.

ARTAN TATİL ETKİLİ OLDU

• Yıllık bazda en yüksek artışı yüzde 127 ile havayolları, yüzde 102 ile konaklama, yüzde 98 ile seyahat acenteleri/ulaşımlar, yüzde 97 ile kumarhaneler/içki yerleri ve yüzde 89 ile kuyumcular kaydetti.

• TEPAV araştırmasında şu tespit edildi: “Seyahat eşyaları ve mücevher alanındaki bu artışların yoğunlaşması, Ağustos 2021’deki yaz tatili ve düğün etkinliklerinin bir önceki yıla göre önemli ölçüde daha yoğun olduğunu varsaymamıza neden oluyor”.

ONLINE ALIŞVERİŞİN PAYI YILDA 3 PUAN ARTIYOR

Buna karşılık internetten alışverişte yıllık artış yüzde 66, mektup/telefonla yapılan işlemlerde yüzde 72 oldu.

İnternet üzerinden yapılan harcamaların toplam harcamalara oranı Ağustos 2020’de yüzde 29 iken, Ağustos 2021’de yüzde 32’ye yükseldi.

Öte yandan, önlemlerin kapsamlı bir şekilde askıya alınması ve yaz tatili faaliyetlerinin yoğunlaşması ile Temmuz ve Ağustos aylarında uzaktan faaliyetler
Satın alma oranında kısmi bir düşüş olduğu vurgulandı.

Evergrande'den kafa karıştıran ödeme duyurusu İlgini çekebilir Evergrande’den kafa karıştıran ödeme duyurusu Fed toplantısı ne zaman yapılacak? İlgini çekebilir Fed toplantısı ne zaman yapılacak?

Kart konularında yüz yüze eğitim dopingi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK