Kıskaç altındaki MB faiz indirimi planlıyor

Kıskaç altındaki MB faiz indirimi planlıyor

70
0
PAYLAŞ

MB, kontrol altında faiz oranlarını düşürmeyi planlıyor

Merkez Bankası faiz indirimini planlıyor

Fed’in para politikasını sıkılaştırması beklenirken, siyasi otoritenin faiz oranlarını düşürme baskısı altında bir toplantı yapacak. FED’in agresif mesajları MB’nin işini zorlaştıracak

MB, kontrol altında faiz oranlarını düşürmeyi planlıyor

ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararını bu akşam açıklayacak. Faiz oranında bir değişiklik beklenmiyor. Ancak FED’in varlık alım programını azaltacağına ilişkin göstergeler, karar metninde veya açıklamalarda yer alabilir. FED’in Kasım-Aralık aylarında sıkılaştırmaya başlaması ve para politikasını sıkılaştırma yönünde adım atması beklenirken, Merkez Bankası (MB) siyasi otoritenin faiz indirim talebine yanıt vermeyi planlıyor. TCMB, Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını yarın Eylül ayında yapacak.

TCMB’nin fiili tüketici enflasyonunu değil, gıda ve enerji enflasyonunu hariç tutan çekirdek bazında bu ayı atlaması ancak ilk fırsatta faiz indirimine gitmesi bekleniyor.

TL İÇİN EN BÜYÜK ÜÇ RİSK

Dolar endeksi dün bir ayın en yüksek seviyesinden düştü, ancak doların güçlü kalması bekleniyor. Türkiye’nin 400 baz puanın üzerindeki kredi temerrüt risk primi (CDS) ve dolar endeksindeki yükseliş yurt içi döviz kurlarındaki hareketi körüklüyor. Dün dolar günü 8.6400 liradan, euro ise 10.1300 liradan kapattı. Bloomberg İstihbarat Analisti Tomasz Noetzel, paylaştığı bir raporda dolarizasyon, petrol fiyatları ve enflasyonun Türk bankalarının ve Türk lirasının karşı karşıya olduğu başlıca riskler olduğunu belirtti. Noetzel, Türkiye’nin CDS puanının 400’ün üzerinde olmasının politika belirleme belirsizliklerini hatırlattığını söyledi.

Bu süreçten yine olumsuz olarak ayrışacağız.

Investing.com analisti Şenay Şerefoğlu, FED’in kısıtlayıcı para politikasına geçmesi beklenirken birçok bankanın faiz artırmaya başladığına dikkat çekerek, “Sıkı para politikasını sürdürmemiz gerekirken, ince olanlar var. politika “. merkezden. Korkarım yine süreçten olumsuz sapacağız” dedi. Şerefoğlu, yükselen döviz kuru ve cari açık enflasyonu artırıyorsa, merkez bankasının gerçekten kısıtlayıcı bir para politikası uygulaması gerektiğini, ancak Şahap Kavcıoğlu’nun görev süresi boyunca bankanın “hiçbir şey yapmayarak” direnmeye çalıştığını ifade ederek, talebin talebin arttığını ifade etti. şartlar uygun olmadığı halde faiz indirimi yapılmaya çalışıldı.

KÖTÜ SENARYOLARDA İNDİRİM GECİKTİRİLDİ

İş Yatırım Araştırma Direktörü Serhat Gürlenen, Merkez Bankası’nın Kasım veya Aralık aylarında 50-100 baz puan faiz indirimi yapmasını beklediklerini söyledi. Gürlenen, FED’in kısıtlayıcı mesajlar verdiği, doların güçlenmeye devam ettiği ve Türk lirasının değer kaybettiği en kötü senaryoda bankanın faiz indirimini ertelemek zorunda kalabileceğini söyledi.

MB, kontrol altında faiz oranlarını düşürmeyi planlıyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK