Kur farkı sistemi nasıl işleyecek?

Kur farkı sistemi nasıl işleyecek?

67
0
PAYLAŞ

Kur farkı sistemi nasıl işleyecek?

Kur farkı sistemi nasıl işleyecek?

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni döviz planını değerlendirirken, “vade” dedi.

Kur farkı sistemi nasıl işleyecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından Türk lirası mevduata ilişkin yeni düzenlemeleri açıkladı. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) CEO’su ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, canlı yayında sistemin nasıl işleyeceğini anlattı.

* Tüm kamu ve özel bankalar bu sisteme entegre edilebilir. Sabah şubemize geldiğinizde 100.000 dolarınız var. Bugün itibari ile şımartmak istiyorsanız ürün bu. Size belirli bir son tarih vereceğiz. Bu vade sona erdiğinde, kurdan bağımsız olarak paranızı o günün kuru üzerinden değerlendireceğiz.

* Kamu bankaları şu anda bu sisteme hazır. TL’niz var. Bugünden itibaren şubeye gittiğinizde TL’nizi sabit depozito olarak kullanmak ve sonraki vade ile kullanmak istiyorum. TL faiz oranı ne olursa olsun vade sonunda TL’nizi alacaksınız, vade sonunda anaparanızı ve vade sonunda faizinizi alacaksınız. Size bugünün döviz kuru üzerinden belirli bir vadeli faiz oranı vereceğiz.

* Buradaki son tarih sorusu, tercihinize göre tasarlanmış sorudur. Vade sonunda mevcut getiri oranınız ve o günkü yüksek faiz oranı ile TL mevduat faiz oranımızdan yararlanırsınız. Bu TL mevduat sahibi içindir.

“MALİYETLER FİNANSDAN YARARLANACAK”

* Faizli bakiyeyi vade sonunda ve ödeme anında cari orandan (hangisi yüksekse) alırsınız. Döviz mevduatınızı değiştirdiniz ve bu ürünü belirli bir vade için bugünkü döviz kuru üzerinden satın aldınız. Paranızı bu ürünün vade tarihindeki döviz kurundan, cari döviz kurundan veya cari döviz kurundan hangisi daha büyükse o şekilde alırsınız.

* Bu gece para bozanların zararı olur mu? Yarın sabah TL. Bu ürünü satın almak isteyenler her zaman bu fırsattan yararlanma imkanına sahiptir. En son Cumhurbaşkanı’nın açıklamasına göre yaklaşık 1 milyar dolar takas edildi.

* Özel banka yöneticilerinin birçok arkadaşıyla görüştüm onlar da bize katılacaklar. Buradaki masraflar kamu bankaları ve bağlı bankalar tarafından karşılanmamaktadır. Bu masraflar devlet hazinesi tarafından karşılanır. Buradaki ürün haneler için geçerlidir. Gerçek kişisel müşteriler için geçerlidir.

* 5,4 trilyon TL’nin 3,4 trilyonu gerçek kişilerden alınan mevduattır. Birçok kişi TL cinsinden vadeli mevduatını bozmayacaktır. Bugün bu ürüne başvuran ve Türk Lirası veya döviz cinsinden birikim yapmış olan müşterilerimiz başvuruda bulunabilirler. Bu finansal faaliyete dahil olan müşterilerin çok fazla ilgi göreceğini ve forexte ciddi bir çözülme olacağını tahmin ediyorum. 3.4 trilyon hacmin tamamının bu ürüne kaymasını beklemiyorum. Bir süre bekleyip görmemiz gerekecek.

Doların tarihi düşüşüne neden olan “dövize endeksli mevduat” nedir?  Ekonomistler dedi ki... İlgini çekebilir Doların tarihi düşüşüne neden olan “dövize endeksli mevduat” nedir? Ekonomistler dedi ki… Prof.  Dr.Özgür Demirtaş yeni mevduat planını değerlendirdi İlgini çekebilir Prof. Dr.Özgür Demirtaş yeni mevduat planını değerlendirdi

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Bank Live Başkan Dolar Ekonomi Faiz Para Recep Tayyip Erdoğan Sosyal Medya Türk Lirası Türkiye Ziraat Bankası

Kur farkı sistemi nasıl işleyecek?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK