Kuryeliğe ilgi artıyor: En büyük nedenlerden biri işsizlik

Kuryeliğe ilgi artıyor: En büyük nedenlerden biri işsizlik

68
0
PAYLAŞ

Kurye hizmetlerine ilgi artıyor: ana nedenlerden biri işsizlik

Kurye hizmetlerine ilgi artıyor: ana nedenlerden biri işsizlik

Son bir buçuk yılda motosiklet kurye mesleğine ilgi önemli ölçüde arttı. Motokurye Derneği Başkanı Murat Tomris, bu durumun nedenini işsizlik ya da düşük gelirle yaşamanın zorluğu olarak açıkladı: “Açılış için kilometrede 5 lira bir buçuk lira çalışıyorsunuz. Siz de o kadar kazanıyorsunuz. kurye tarafından atılan koli gibi haftalık ve günlük.”

Kurye hizmetlerine ilgi artıyor: ana nedenlerden biri işsizlik

Son zamanlarda kurye şirketlerinin artması ve insanların eve teslim hizmetlerine olan talebinin artması kurye mesleğine olan ilgiyi artırmıştır. Kurye hizmetindeki tehlikelere ve emek yoğunluğuna rağmen işsizlik ve düşük gelir gibi nedenlerle bu sektöre güçlü bir talep var.

İstanbul’da bir internet satış şirketinde kurye olarak oluşan kuyruk bu durumu kanıtlıyor.

“TAKSİ GİBİ ÇALIŞACAKLAR. AÇILIŞ 5 TL”

İstanbul Motosiklet Kuryeleri Derneği Başkanı Murat Tomris, kurye hizmetlerine ilginin artmasının temel nedeninin işsizlik veya düşük gelir olduğunu söyledi.

Tomris, söz konusu internet satış şirketinin yoğun talebe rağmen kurye çalışanlarına sabit maaş vermediğini belirterek, “Bu arkadaşlar taksi gibi tutuluyor. Açılış kilometresi 5 lira ve 1,5 lira. Ayrıca kuryenin attığı koli kadar haftalık ve günlük kazanıyor.”

“ARTAN REKABET KURYE İŞİTMEYİ İYİLEŞTİRDİ”

Tomris, “Şu anda kurye maaşları çok yüksek. Biz STK’ların tavrı sayesinde, çünkü iş tehlikeli. Dernek olarak girişimcilere yaptığımız açıklamalar ve pandemi sonucunda kurye hizmetleri arasında artan rekabet bunu sağladı. Kurye maaşlarını iyi bir konuma getirdi” dedi.

Murat Tomris

“İŞSİZLİK DAHA FAZLA İLGİ İÇİN EN BÜYÜK NEDENDİR”

Kurye hizmetlerine artan ilginin ana nedeninin işsizlik olduğunu söyleyen Tomris, şöyle devam etti:

“Tam da iş bulamadığı için okuyan arkadaşlar kurye servisine katılıyorlar. İşsizlik, kurye hizmetlerine artan ilginin ana nedenlerinden biridir. Ama şöyle bir şey de var; İnsanlar kendi işlerinde bu kadar para kazanamazken, kurye şirketinden çok para alacaklarını öğrendikleri için işlerini bırakıp kurye olarak çalışmaya başladılar. Ayrıca değişen ve küreselleşen yeni dünya düzeninde koli kuryeleri de önem kazanmaktadır.”

“DAHA FAZLA PAKET İÇİN 18 SAAT”

Kurye gelirlerinin çalıştıkları kuruma veya işletmeye göre değiştiğini anlatan Tomris, “Gerçek kurumsal kimliğe ulaşmış ve piyasada büyük oranda yer edinmiş birçok kurye şirketi var. Burada çalışan kuryeler, paket başına ikramiye ve ikramiye kazanır. Sonuç olarak, kuryeler normalden çok daha fazla çalışıyor. Daha fazla paket servis sağlamak için daha fazla saat çalışırlar. Bu adamlar motorda 18 saate kadar harcıyorlar. Aylık geliriniz 3.500 ile 4.500 arasındadır. Ama fatura ödeyen arkadaşlar da var. Aylık geliriniz daha yüksek. Haftalık kazancı 7 bin ile 11 bin arasında değişiyor” dedi.

“BİR MİLYONDAN FAZLA KURS”

Türkiye’deki kurye sayısının bir milyonun üzerinde olduğunu kaydeden Tomris, bu sayının giderek artacağını söyledi. Kurye haklarıyla ilgili olarak Tomris şunları söyledi:

“Maalesef kuryelerin hiçbir hakkı yok. Özel şirketlerde patron onlar. Özel günlerde ve resmi tatillerde sigortalı kuryelere izin verilmez. Yıllık ve haftalık izin dışında hiçbir hakkınız yoktur. Sadece kulüpler aracılığıyla alabilecekleri tazminat hakları vardır. Ancak dernekler aracılığıyla haklarını talep ederlerse bu hakları biraz daha hızlı elde edebilirler. Ama bireysel olarak haklarınızı ararsanız ne yazık ki alamayacaksınız.”

Moto-Kurier meslektaşını bıçakladı: 1 ölü İlgini çekebilir Moto-Kurier meslektaşını bıçakladı: 1 ölü Kazaya sinirlenen Moto-Kurier şok oldu İlgini çekebilir Kazaya sinirlenen Moto-Kurier şok oldu

Dünya Esenyurt İnternet İstanbul İzmir Kaza Para Polis Türkiye

Kurye hizmetlerine ilgi artıyor: ana nedenlerden biri işsizlik

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK