Lokantacı esnafı, KDV indirimi süresinin uzatılmasını istiyor

Lokantacı esnafı, KDV indirimi süresinin uzatılmasını istiyor

89
0
PAYLAŞ

Restoran esnafı KDV indirim süresinin uzatılmasını istiyor

Restoran esnafı KDV indirim süresinin uzatılmasını istiyor

Eskişehir Lokantalar Odası Başkanı Bahar Bilen, salgının en çok vurduğu sektörlerden biri olan yiyecek içecek sektörünün KDV’yi yüzde 8’den yüzde 1’e indirerek bir nebze olsun rahatladığını söyledi. 30 Eylül’de sona erecek olan devam edecek. Bilen, KDV indiriminin sektörleri için bir can simidi olduğunu belirtti.

Restoran esnafı KDV indirim süresinin uzatılmasını istiyor

Eskişehir Restoranlar Odası Başkanı Bahar Bilen, salgından en çok etkilenen sektörlerden biri olan yiyecek içecek sektörünün yüzde 8’den yüzde 1’e indirilen KDV indiriminden bir miktar muafiyet aldığını söyledi.

Bilen, indirimin 31 Eylül’de sona erdiğini, salgın nedeniyle satış vergisi oranının yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesiyle kısmen hafifleyen esnafın sorunlarının katlanarak devam edeceğini duyurdu.

KATMA DEĞER KONTROL SEKTÖRÜMÜZ İÇİN HAYAT SUYUDUR

KDV oranının 1 Ekim 2021’den itibaren eski orana indirileceği haberlerinin tüccarlar tarafından endişeyle karşılandığını söyleyen Bilen, son 1 yıldır yeme-içme, konaklama, , Ulaşım, iş kiralama gibi konularda hizmet verdiğini söyledi. ve diğer hizmetler salgından olumsuz etkilenen sektörleri desteklemek için, süresi dolan KDV indirimlerinin uzatılması gerektiğini savunarak.

Bilen, “Salgından en çok etkilenen sektörlerden biri olan yeme-içme sektörü KDV’de yüzde 8’den yüzde 1’e indirilen KDV’den bir miktar muafiyet aldı. 31 Eylül’de sona eren KDV indiriminin devam etmesi gerekiyor. Salgından en çok etkilenen sektörlerin başında bizler, lokantacılar, zanaatkarlar geliyor. KDV indirimi sektörümüzün can damarıdır” dedi.

KDV İNDİRİM SÜRESİ UZATILMALI

Restoran işletmecilerinin hükümetten bu indirimi uzatmasını beklediklerini anlatan Bilen, şunları kaydetti:

“Devam eden pandemi göz önüne alındığında, birçok ustamız krizi aşamadı. Farklı sektörlerden temsilciler bizimle aynı görüşü paylaşıyor. KDV indiriminin devam etmesi, Türkiye’de en fazla istihdam sağlayan onlarca sektörü doğrudan etkileyecek olan yiyecek içecek hizmetlerinin aksamaması sonucunu doğuracaktır.

Salgın döneminde uzun süredir kapalı olan sektörümüz zarar gördü. Esnafımız yine zor bir süreçte. İçinden geçtiğimiz bu zor dönemde desteğin önemi bizim için çok önemli. KDV desteği özellikle küçük işletme sahiplerimiz için çok önemli. Bu nedenle KDV indirimlerinin süresinin mutlaka uzatılması talebimizi yineliyorum.”

BDDK'dan kredilerin gecikmesine ilişkin yeni düzenleme İlgini çekebilir BDDK’dan kredilerin gecikmesine ilişkin yeni düzenleme Cengiz Holding şirketine vergi indirimi ve KDV muafiyeti geldi İlgini çekebilir Cengiz Holding şirketine vergi indirimi ve KDV muafiyeti geldi

Ekonomi Eskişehir Samsun Türkiye uygulaması

Restoran esnafı KDV indirim süresinin uzatılmasını istiyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK