Memur maaş zammı ne kadar olacak? Memur ek zammı bekliyor…

Memur maaş zammı ne kadar olacak? Memur ek zammı bekliyor…

157
0
PAYLAŞ

Memur maaşlarına zam ne olacak? Memur ek zam bekliyor…

Memur maaşlarına zam ne olacak? Memur ek zam bekliyor…

Ücret artışı 3 Ocak 2022’de açıklanacak Aralık ayı enflasyonu ile belli olacak. TÜİK’in açıklayacağı enflasyon verilerine göre belirlenecek memur maaşlarındaki artış, enflasyon farkıyla yüzde 15,7 civarında olacak. Memurların ve emeklilerin gözü ek ücret artışlarına çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, memur sayısını artırmak için bir araya geldi.

Memur maaşlarına zam ne olacak?  Memur ek zam bekliyor...

Enflasyon ve kur nedeniyle fiyatlara bulaşan 6 milyonu aşkın memur ve emekli memurun yükselişi merakla bekleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 2022’de memur maaşlarına yapılacak ek zamları görüşmek üzere bugün saat 16.00’da bir araya gelecek. Çalışma Bakanlığı da Aralık ayı başından itibaren yaptığı açıklamada, asgari ücret görüşmelerinin ardından 2022’de memurlara ek zam yapılmasının gündeme alınacağını belirtmişti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Enflasyon farkının ötesinde tüm kamu çalışanlarımızı kapsayacak bir sosyal yardım yönetmeliği olarak uygulanacak” denildi.

2022’DE MEMUR SEVİYESİ NE KADAR YÜKSELECEK?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon verilerine göre, emekli olan memur ve memurlara enflasyon farkıyla birlikte yeni yılda yüzde 15,7 civarında bir artış sağlanacak.

%10,48 MEMUR SERBEST BIRAKMA GARANTİSİ

TÜİK, Temmuz ayından Kasım ayı sonuna kadar geçen 5 aylık dönemde TÜFE artışının yüzde 10,48 olduğunu açıkladı. Yüzde 10,48’lik artış aralığının enflasyon oranı sıfır olsa dahi teminatı ödenecek. Memurlar ve emekli memurlar bu yılın ikinci yarısında yüzde 3 zam aldı. Enflasyon oranı yüzde 3’ü aşarsa enflasyon farkının ödenmesine karar verildi. 6 aylık yüzde 3’lük artış ikinci ayın sonunda kayboldu. O zamandan beri memurlar ve düşük gelirli emekliler maaşlarını kaybetti. Bu satın alma gücü kaybı hala devam ediyor.

Ücret artışları 3 Ocak 2022’de açıklanan Aralık ayı enflasyonu ile kendini gösterecek. Art arda zamların yol açtığı gerçek hayat pahalılığını yansıtmamakla eleştirilen TÜİK’in Aralık ayında nasıl bir enflasyon açıklayacağı bilinmiyor.

FARK %10,8, %5 ARTTI

Öte yandan, Aralık ayında enflasyon yüzde 2 olursa, memur ve memurlar yüzde 5 toplu iş sözleşmesine ek yüzde 9,7, enflasyon yüzde 3 ise yüzde 10,8 enflasyon farkı alacak.

GÖREVLİLER İÇİN EK ORAN BELİRLENMEDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Kamu personelimizin tamamını kapsayan, enflasyon farkının üzerinde bir sosyal yardım yönetmeliği olarak çıkarılmıştır” denildi. Öte yandan sozcu.com.tr olarak ulaştığımız Memur-Sen yetkilisi, memur ve memur maaşlarındaki artış oranının henüz netleşmediğini duyurdu.

SÖZLEŞME İLE YÜZDE 30 ARTIŞ SABİTLENEBİLİR!

Öte yandan sozcu.com.tr olarak geçtiğimiz haftalarda ‘Ocak ayında memurlarda yüzde 30-35 artış’ haberleri üzerine ulaştığımız Memur-Sen yetkilisi, memur ve memur maaşlarındaki artış ise henüz netlik kazanmadı.

Memur-Sen yetkilisi, söz konusu “kümülatif” artışın yılın ikinci yarısının kümülatif toplamı olduğuna dikkat çekerek, “Yapılacak artışlar için henüz bir oran açıklamadık” dedi. katma:

“Yüzde 30-35 olarak telaffuz edilen değer, muhtemelen 2 yıllık toplu sözleşmedeki enflasyon farkıdır. Yüzde 26’sı toplu sözleşmede zaten belirtilmiş. Enflasyon farkı olacağı için bu rakamlar kümülatif olarak geliyor.”

Ancak gündemde ek bir ödeme var. Asgari ücretin belirlenmesinin ardından bu ödemenin içeriğiyle ilgili çalışmalara başlanacağı belirtildi.

GÖREVLİ EK AYARLAR İÇİN BAKAN İLE GÖRÜŞTÜ

Memur-Sen heyeti, ‘Ek Artış’ talebi kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile görüştü.

Memur-Sen Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yalçın, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Ek zam talebimizi ve vergi muafiyetinin nasıl yansıtılacağını görüştük. Ekonomik dalgalanmalar nedeniyle alım gücü düşen kamu görevlileri için ek artış görüşmelerimizi başlatmak istedik.”(İHA)

MEMUR 5.000 TL OLUR. GÖRMEK

SÖZCÜ’nün hesaplamalarına göre, Aralık ayında yüzde 2 enflasyon oranıyla Temmuz ayında 4000 444 lira olan en düşük memur maaşı, önümüzdeki Ocak ayında 5000 97 liraya, yüzde 3 enflasyon oranıyla da yüzde 3’e çıkacak. 5 bin 142 lira artışla yükselecek. En düşük memur emeklisinin şu anda 3 bin 166 lira olan maaşı, yüzde 3’lük enflasyon tahminiyle 3 bin 663 liraya yükselecek. Aralık ayında yüzde 3 enflasyonla en düşük emekli aylığı 1.626 liradan 851 liraya, esnaf aylığı 1.764 liradan 2.000 7 liraya, çiftçi maaşı 1.663 liradan 893 liraya yükseldi.

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Memur maaşlarına zam ne olacak? Memur ek zam bekliyor…

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK