Memur zammı 2022 ne kadar olacak? Memur ve memur emeklisi maaşı belli...

Memur zammı 2022 ne kadar olacak? Memur ve memur emeklisi maaşı belli gibi…

55
0
PAYLAŞ

Memurun maaşına 2022’de zam ne olacak? Memur ve memur maaşları güvenli görünüyor…

Memurun maaşına 2022’de zam ne olacak? Memur ve memur maaşları güvenli görünüyor…

Memur maaşlarının hesaplanmasında kullanılan TÜİK verilerine göre Temmuz ayından Kasım ayı sonuna kadar olan dönemde TÜFE yüzde 10,48 arttı. Aralık’ta enflasyon sıfır olsa bile yüzde 10,48 garantili memur zammı ödenecek. Ücret artışı 3 Ocak 2022’de açıklanacak Aralık ayı enflasyonu ile belli olacak. Enflasyon verileri gösteriyor ki memur ve emekli memurlar yeni yılda enflasyon farkıyla birlikte %15,7 zam alıyor.

Memurun maaşına 2022'de zam ne olacak?  Memur ve memur maaşları güvenli görünüyor...

Asgari ücret belirlendikten sonra dikkatler memur maaşlarına çevrildi. TÜİK verilerine göre aylık açıklanan enflasyon oranları, memurların aldığı zam oranlarını doğrudan etkiliyor. Her ay zam sonrası zamla karşı karşıya kalan yetkililer zam ile biraz rahatlamak istiyor.

2022’DE MEMUR SEVİYESİ NE KADAR YÜKSELECEK?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon verilerine göre, emekli olan memur ve memurlara enflasyon farkıyla birlikte yeni yılda yüzde 15,7 civarında bir artış sağlanacak.

%10,48 MEMUR SERBEST BIRAKMA GARANTİSİ

TÜİK, Temmuz ayından Kasım ayı sonuna kadar geçen 5 aylık dönemde TÜFE artışının yüzde 10,48 olduğunu açıkladı. Yüzde 10,48’lik artış aralığının enflasyon oranı sıfır olsa dahi teminatı ödenecek. Memurlar ve emekli memurlar bu yılın ikinci yarısında yüzde 3 zam aldı. Enflasyon oranı yüzde 3’ü aşarsa enflasyon farkının ödenmesine karar verildi. 6 aylık yüzde 3’lük artış ikinci ayın sonunda kayboldu. O zamandan beri memurlar ve düşük gelirli emekliler maaşlarını kaybetti. Bu satın alma gücü kaybı hala devam ediyor.

Ücret artışları 3 Ocak 2022’de açıklanan Aralık ayı enflasyonu ile kendini gösterecek. Art arda zamların yol açtığı gerçek hayat pahalılığını yansıtmamakla eleştirilen TÜİK’in Aralık ayında nasıl bir enflasyon açıklayacağı bilinmiyor.

FARK %10,8, %5 ARTTI

Öte yandan, Aralık’ta enflasyon yüzde 2 olursa, memur ve memurlara yüzde 5’lik toplu ücret artışına ve yüzde 3’lük toplu ücret artışına yüzde 10,8’lik ek enflasyon farkı uygulanacak.

MEMUR 5.000 TL OLUR. GÖRMEK

SÖZCÜ’nün hesaplamalarına göre, Aralık’ta yüzde 2 enflasyon oranıyla Temmuz’da 4000 444 lira olan en düşük memur maaşı, önümüzdeki Ocak ayında 5000 97 liraya, yüzde 3 enflasyon oranıyla da yüzde 3’e çıkacak. 5 bin 142 lira artışla yükselecek. En düşük memur emeklisinin şu anda 3 bin 166 lira olan maaşı, yüzde 3’lük enflasyon tahminiyle 3 bin 663 liraya yükselecek. Aralık ayında yüzde 3 enflasyonla en düşük emekli aylığı 1.626 liradan 1.851 liraya, esnaf aylığı 1.764 liradan 2.000 7 liraya ve 1.663 lira olan emekli maaşı da 893 liraya yükseldi.

GÖREVLİLER İÇİN EK ORAN BELİRLENMEDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Kamu personelimizin tamamını kapsayan, enflasyon farkının üzerinde bir sosyal yardım yönetmeliği olarak çıkarılmıştır” denildi. Öte yandan sozcu.com.tr olarak ulaştığımız Memur-Sen yetkilisi, memur ve memur maaşlarındaki artış oranının henüz netleşmediğini duyurdu.

SÖZLEŞME İLE YÜZDE 30 ARTIŞ SABİTLENEBİLİR!

Öte yandan sozcu.com.tr olarak ulaştığımız Memur-Sen yetkilisi, ocak ayında memur maaşlarına yüzde 30-35 zam geldiği haberinde, memur ve memur maaşlarındaki artışın maktu olduğunu söyledi. hala devam ediyor netlik kazanmadı.

Memur-Sen yetkilisi, söz konusu “kümülatif” artışın yılın ikinci yarısının kümülatif toplamı olduğuna dikkat çekerek, “Yapılacak artışlar için henüz bir oran açıklamadık” dedi. katma:

“Yüzde 30-35 olarak telaffuz edilen değer, muhtemelen 2 yıllık toplu sözleşmedeki enflasyon farkıdır. Yüzde 26’sı toplu sözleşmede zaten belirtilmiş. Enflasyon farkı olacağı için bu rakamlar kümülatif olarak geliyor.”

Ancak gündemde ek bir ödeme var. Asgari ücretin belirlenmesinin ardından bu ödemenin içeriğiyle ilgili çalışmalara başlanacağı belirtildi.

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Memurun maaşına 2022’de zam ne olacak? Memur ve memur maaşları güvenli görünüyor…

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK