Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

80
0
PAYLAŞ

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Banka, faiz oranını yüzde 19’dan yüzde 18’e indirdi. Kararın ardından dolar/TL yükselmeye başladı.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası (TCMB), herkesin merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu’nun (MPK) bugünkü toplantısının ardından banka, kilit faiz oranını yüzde 19’dan yüzde 18’e indirdiğini duyurdu.

Kararın ardından dolar/TL kuru 8,65’ten 8,80’e sıçradı. Euro/TL’de 10.33 görüldü.

Ekonomistlerin ve finans kuruluşlarının çoğunluğu faiz oranının sabit kalmasını beklerken, bazıları da düşmesini bekliyordu.

Çekirdek enflasyona vurgu yapılan açıklamada, “Yönetim Kurulu, para politikasını etkileyebilecek talep faktörlerini, çekirdek enflasyonun gelişimini ve arz şoklarının etkilerini ayrıştırmaya yönelik analizleri değerlendirdi. Bu kapsamda para politikası duruşunun güncellenmesi ihtiyacı değerlendirilmiş ve kilit faizin indirilmesine karar verilmiştir.

BAŞKAN İŞARET VERDİ

Enflasyonun Ağustos ayında baz oranın üzerinde yüzde 19,25’e yükselmesinin ardından TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Beklenen ve gerçekleşen enflasyonun üzerinde faiz vereceğiz” sözünü bozarak, odak yerine daha düşük çekirdek enflasyonu alacaklarını söyledi. Başlık enflasyonu.

Banka tarafından bugün yapılan açıklamada şu bilgiler yer aldı:

Para Politikası Kurulu (Kurul), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 19’dan yüzde 18’e indirmeye karar verdi.

Özellikle sanayileşmiş ülkelerde aşılamanın küresel olarak hızlanması, küresel ekonominin toparlanmasına yardımcı oluyor. Ancak artan aşılama oranlarına rağmen, salgının yeni varyantları küresel ekonomiye yönelik aşağı yönlü riskleri canlı tutuyor. Küresel talepteki hızlı canlanma, hammadde fiyatlarının yüksekliği, bazı sektörlerdeki arz darboğazları ve nakliye maliyetlerinin artması, üretici ve tüketici fiyatlarının uluslararası ölçekte yükselmesine neden olmaktadır. En önemli tarımsal emtia ihracatçısı ülkelerdeki iklim koşullarının küresel gıda fiyatlarına olumsuz etkileri gözlemlenmektedir. Yüksek küresel enflasyonun enflasyon beklentileri ve uluslararası finans piyasaları üzerindeki etkileri yakından takip edilirken, gelişmiş ülke merkez bankaları, talep kompozisyonunun normalleşmesi, arz kısıtlarının gevşetilmesi ve baz etkilerinin kaldırılması nedeniyle enflasyonun yükseleceğini varsaymaktadır. . Bu kapsamda sanayileşmiş ülke merkez bankaları destekleyici para politikalarını sürdürmekte ve varlık alım programlarını sürdürmektedir.

Öncü göstergeler, yurt içi ekonominin üçüncü çeyrekte dış talebin de etkisiyle güçlü bir şekilde geliştiğini göstermektedir. Aşılamanın toplum genelinde hızlandırılması, salgından etkilenen hizmetlerin, turizmin ve ilgili sektörlerin canlanmasına ve ekonomik faaliyetlerin daha dengeli olmasına olanak sağlayacaktır. Olumlu dış talep koşulları ve sıkı para politikası cari dengeyi olumlu etkiliyor. İhracattaki güçlü artış eğilimi ve büyük ölçüde hızlanan aşılamanın turizm hareketliliğini artırması nedeniyle yılın geri kalanında cari açığın artması bekleniyor. Cari dengedeki iyileşme fiyat istikrarı hedefi için önemlidir.

Son dönemde enflasyondaki artışta; gıda ve ithalat fiyatlarındaki artışlar ve arz süreçlerindeki kesintiler, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve açılışa bağlı talep gelişmeleri gibi arz yönlü faktörler. Bu etkilerin rastgele faktörlerden kaynaklandığına inanılmaktadır. Öte yandan, güçlü bir parasal sıkılaştırmanın borç verme ve iç talep üzerindeki yavaşlama etkileri devam edecektir. Kısıtlayıcı para politikası, ticari kredileri beklenenin ötesinde daralttı. Ayrıca, makroihtiyati politika çerçevesi, perakende kredilerin ılımlı bir orana dönmesine izin verecek şekilde güçlendirilmiştir. Komite, para politikasından etkilenebilecek talep faktörleri, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının etkilerinin analizini değerlendirdi. Bu kapsamda para politikası duruşunun güncellenmesi ihtiyacı değerlendirilmiş ve kilit faizin indirilmesine karar verilmiştir.

TCMB, fiyat istikrarı temel hedefi doğrultusunda enflasyonda kalıcı bir düşüşe ilişkin güçlü göstergeler ortaya çıkana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşılana kadar elindeki tüm araçları kullanmaya devam edecektir. Sağlanacak genel fiyat düzeyindeki istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin devam etmesi ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin yanı sıra, döviz kurundaki kalıcı düşüş yoluyla makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. finansman maliyetleri. Bu sayede yatırım, üretim ve istihdamın sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde sürekli büyümesi için uygun toprak yaratılmaktadır.

Yönetim Kurulu, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.

Para Politikası Kurulu toplantısının özeti beş iş günü içinde yayınlanacaktır.

İstanbul Emlakçılar Odası: Herkese dava var İlgini çekebilir İstanbul Emlakçılar Odası: Herkese dava var Kredilerini ödemeyenlerin sayısı yüzde 82 arttı. İlgini çekebilir Kredilerini ödemeyenlerin sayısı yüzde 82 arttı. Düşük ücretliler geçimini krediyle sağlıyor İlgini çekebilir Düşük ücretliler geçimini krediyle sağlıyor Merkez bankası başkanı enflasyon ve faiz oranı söylemini değiştirdi İlgini çekebilir Merkez bankası başkanı enflasyon ve faiz oranı söylemini değiştirdi

Banka Dolar Ekonomi Enflasyon Faiz İstanbul Merkez Bankası Para Şahap Kavcıoğlu

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK