Mevduat sistemi nedir? Döviz garantili mevduat hesabı nasıl olacak?

Mevduat sistemi nedir? Döviz garantili mevduat hesabı nasıl olacak?

76
0
PAYLAŞ

Mevduat sistemi nedir? Döviz garantili mevduat hesabı nasıl olacak?

Mevduat sistemi nedir? Döviz garantili mevduat hesabı nasıl olacak?

Mevduat sistemi ile talep üzerine bankalara para yatırılabilmekte veya belirli bir vade veya ihbar süresinden sonra para çekilebilir. Bankalar için en önemli kaynak olan mevduat sistemi değişiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan mevduat sistemindeki değişikliği açıkladı. Buna göre dövize endeksli mevduat ve döviz kuru getirisi mevduat gelirini aşarsa aradaki fark doğrudan vatandaşa ödenir.

Mevduat sistemi nedir?  Döviz garantili mevduat hesabı nasıl olacak?

Rekor dolar, merkez bankasının faiz oranlarını düşürme kararı ve ekonomi politikaları sonucunda bu sabah 11,3 dolara düştü. Vatandaşlar yeni tasarruf hesabı hakkında bilgi istiyor ancak Erdoğan değişikliğin detaylarını açıklamadı. Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dövize endeksli TL mevduatlara ilişkin yeni düzenlemenin detaylarını saat 14:00’te açıklayacaklarını açıkladı.

MEVDUAT HESABI NEDİR?

Mevduat, banka ve benzeri kredi kuruluşlarına yatırılan ve talep üzerine veya belirli bir vade veya ihbar süresi dolduktan sonra çekilen fonlardır. Mevduatın izlendiği hesaplara, bulundukları yere veya türüne göre “mevduat hesapları”, “çek hesapları”, “küçük çek hesapları” gibi isimler verilir. “Altın Vadeli İşlemler Hesabı” gibi hesaplar da vardır. Mevduat hesapları bankaya borçları temsil ettiğinden borçlar altında gösterilmektedir.

Mevduat sadece belirli bir miktar paranın hesaba nakit olarak yatırılmasıyla yapılmaz; Mevduat, nakit işlemler olmadan da oluşturulabilir. B. Bir çeki başka bir hesaba alacaklandırmak, herhangi bir hesaptan para aktarmak, havaleyi kabul etmek.
Mevduat vadelerine göre üçe ayrılır:

Sight mevduat: Herhangi bir şart veya koşul olmaksızın herhangi bir zamanda çekilebilen hesaplardır.
Vadeli mevduat: Banka ile mudi arasında mutabık kalınan vade tarihinden itibaren çekilebilir.
Fesih bildirimli mevduatlar: Mevduat sahibi, belirli bir süre içinde mevduatın ne zaman yatırılacağını bankaya bildirmek zorundadır.

MEVDUAT HESABI NASIL DEĞİŞİR?

Yükselen döviz kuruna karşı dikkat çekici bir planı anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

* Tasarruflarını değerlendirirken, döviz kurundaki yükseliş endişelerini gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz.

* Türk Lirası varlıklarını koruyarak para biriminin olası getirisini elde etmeyi mümkün kılan bu yeni araç şu şekilde çalışıyor.

* Halkımızın bankadaki Türk Lirası bakiyelerinin mevduat geliri kur artışından fazla ise o getiriyi alacaklardır.

* Ancak döviz kuru getirisi mevduat gelirinden yüksek ise aradaki fark doğrudan vatandaşlarımıza ödenir. Ayrıca, bu gelir stopaj vergisinden muaftır.

* Ayrıca, Türk Lirası varlıklarının yeni döviz talebi yaratmayacak şekilde değerlenmesini sağlayacak araçları devreye alacağız.

* Dolayısı ile bundan sonra hiçbir vatandaşımız döviz kuru yüksek diye mevduatını Türk Lirası’ndan dövize çevirmesine gerek kalmayacak.

“ASLASI DOLAR/TL ARTTIRILMIŞ ORAN ÜZERİNDE İLAVE OLARAK ARTTIRILMIŞ BİR FAİZ ORANDIR”

Demirtaş, yaptığı paylaşımlarda şunları söyledi:

1) Arkadaşlar herkes bana bugün ne olduğunu ve fikrimi soruyor. Artık Türkiye hakkında konuşmuyorum. Uzmanlık alanım veya hobilerim hakkında genel yazacağımı söyledim. Ama binlerce soru var. Ülkede benden daha iyi anlatabilecek birçok insan var.

2) Ama sizi incitmemek için kısaca yazıyorum. Finans sektöründe birincil teminat dediğimiz ürünlere (mevduat, hisse senedi, tahvil, emtia vb.) ek olarak ikincil teminat dediğimiz türev ürünler de bulunmaktadır. Bu ürünlerin en popüler olanlarından biri de seçeneklerdir.

3) İki tür seçenek vardır. AL seçeneği ve SAT seçeneği. Bir çağrı seçeneği, tüccara belirli bir fiyattan bir finansal ürün satın alma hakkı verir. Örneğin Dolar/TL satın almak yerine SATIN ALMA hakkını elde edebilirsiniz.

4) Örneğin, Dolar/TL 4 iken, 7 Liradan Dolar/TL satın alma hakkını yani SATIN AL seçeneğini elde etmiş olabilirsiniz. Dolar/TL 9’a yükseldiğinde 7’den alma hakkından yararlanın. Ve 7’de alıp 9’da sattığınız kâr sizinle kalır. SATIŞ seçenekleri ise tam tersidir.

5) Peki, yukarıda bahsettiğim CALL opsiyonunu satın almanın yanı sıra bu opsiyonları başkasına da satabilirsiniz. Biz onlara BARE opsiyon anlaşmaları diyoruz.

6) Bildiğim kadarıyla hükümet bunun gibi yeni bir ürünü piyasaya sürmek istiyor. Yeni bir TL mevduat hesabı ama aynı anda o hesabın sahibine DOLAR alım opsiyonu satmak gibi. Diyelim ki kişinin 150 lirası var. Şu anda Dolar/TL 15 Lira (yani 10 Doları var)

7) Kişi TL depozitoda 150 Lira tutar ama SATIN AL seçeneği varmış gibi karşılığında 15 Lira kazanır. Yani vade sonunda dolar/TL 19 lira ise aradaki 4 lira fark mudiye ödenir. Şimdi ne olacak ve etkisi ne olacak?

8) Aslında Dolar/TL’ye ek bir faiz artışı. Başka bir deyişle, mevduatlardaki gizli faiz gibidir. USD/TL’deki düşüşün nedeni faizlerdeki bu yükseliş. İkinci bir soru, bu ek faiz nereye ödeniyor? Yeni para basılarak ödenecekse, ek enflasyon anlamına da gelebilir.

9) 1970’lerde benzer bir şeyin yapıldığını biliyorum. Türkiye’ye hayırlı olsun. Daha fazla yorum yapmak istemiyorum. İyi geceler.

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Mevduat sistemi nedir? Döviz garantili mevduat hesabı nasıl olacak?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK