Millete verdikleri sözü tutmadılar

Millete verdikleri sözü tutmadılar

85
0
PAYLAŞ

Millete verdikleri sözü tutmadılar.

Millete verdikleri sözü tutmadılar.

Açıklanan asgari ücret sözleşmesi fiyaskoya dönüştü. İşçi ve işveren örgütleri, “O kadar anlaşamadık” dedi. Kanun böyle çıkarsa milyonlarca işçi asgari ücretle cezalandırılacak.

Millete verdikleri sözü tutmadılar.

Hükümetin sadece asgari ücret üzerindeki vergi yükünü kaldırması, milyonlarca işçiyi zor durumda bırakıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücrete kadar tüm işçiler için gelir ve damga vergilerinin kaldırılacağı sözünü verdi. Bu söz Bilgin tarafından komisyon toplantısında işçi ve işveren temsilcilerine verilmiş ve tarafların muvafakati alınmıştır. Ancak, aksine bir yasa tasarısı Meclis’e sunuldu. CHP Milletvekili ve eski mali yönetim eski başkanı Akif Hamzaçebi, “Emek yoğun sektörler çıldıracak” dedi. Asgari ücretin 1 lira bile üzerinde maaşı olan tüm çalışanlar, gelir ve damga vergisi ödemek zorundadır. Ödenecek vergi, eş ve çocuk sayısına göre asgari ömür indirimi (AGI) ile kısmen azaltılır.

Hamzacebi

Asgari ücreti zorlar

CHP’li Akif Hamzaçebi, “Brüt brüt 5.004 TL olan bir çalışan ile brüt brüt 5.440 TL olan bir çalışanın net maaşı bir olacak. Bu durumda brüt ücreti 5.440 TL’nin altında olan şirketler, ücretleri asgari ücrete indiriyor. Buna göre işveren 1.767 TL SGK primi yerine 1.626 TL ödemektedir. Bu da gelir/gider oranı iyi olmayan sosyal güvenlik sistemini daha da zora sokacaktır” diye uyardı.

BM ANAYASA

Verginin sadece asgari ücretlilerden alınıp diğer tüm çalışanlara uygulanmasının anayasal eşitlik ilkesine aykırı olduğu, yasanın çıkması halinde Anayasa Mahkemesi’nde yürütmeyi durdurma davası açılacağı bildirildi. TÜRMOB eski Başkanı Mustafa Özyürek, işçilere yönelik vergi ayrımcılığının büyük bir kaosa yol açacağını belirterek, anayasaya aykırı düzenlemenin uygulanmamasını umduğunu söyledi.

Asgari ücretle çalışmakta fayda var.

Söz verildiğinin aksine asgari ücretle işçi çalıştıran işverenler, önerinin yasalaşması halinde gelir ve damga vergisi ödemeyecek, asgari ücretin hemen üzerindeki ücretler ciddi bir yük teşkil edecek. Örneğin işçisine brüt 5 bin 4 lira yerine 5 bin 400 lira kazanan bir işverenin cebinden 385,5 lira fazla çıkacak. Buna rağmen bu işçi asgari ücretten ancak 10 lira fazla alıyor.

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Millete verdikleri sözü tutmadılar.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK