Ödeme günü gelen Evergrande, piyasaya güven vermeye çalışıyor

Ödeme günü gelen Evergrande, piyasaya güven vermeye çalışıyor

63
0
PAYLAŞ

Maaş günü yaklaşan Evergrande, piyasayı sakinleştirmeye çalışıyor

Maaş günü yaklaşan Evergrande, piyasayı sakinleştirmeye çalışıyor

Çok borçlu bir Çinli emlak şirketi olan Evergrande’nin dolar cinsinden kupon ödemesini bugün yapıp yapmayacağı belirsiz olsa da başkan, yatırımcılara kupon ödemenin şirketin en büyük önceliği olduğunu söyledi.

Maaş günü yaklaşan Evergrande, piyasayı sakinleştirmeye çalışıyor

Yatırımcılar, Çin’in en büyük ikinci inşaat ve emlak şirketi olan Evergrande’nin temerrüde düşmesinden ve likidite krizinin küresel finansal sistemi etkilemesinden korkuyordu.

Çinli düzenleyiciler, 305 milyar dolar civarında borç ve yükümlülüklerle likidite sıkışıklığı içinde olan Evergrande’nin bankacılık sistemine tehdit oluşturabileceğini söyleyerek şirketin Çinli yatırımcılara sattığı tahvillerin notunu düşürdü.

Pek çok finans kuruluşunun doğrudan krediler veya dolaylı yatırımlar yoluyla risklere maruz kaldığı olası bir Evergrande temerrüdü de yüksek getirili tahvil piyasasında güçlü satışlara yol açabilir.

ŞİRKET ANA GÜNDEMİ

Evergrande CEO’su Hui Ka Yan dün yatırımcıların tahvil taksitlerini şirket için en önemli öncelik haline getireceğini söyledi.

Yatırımcıların endişelerini gidermek isteyen Hui Ka Yuan, Pazartesi günü şirket çalışanlarına gönderdiği bir mektupta, şirketin “en karanlık andan itibaren çıkacağından” ve gayrimenkul projelerini söz verildiği gibi yerine getireceğinden emin olduklarını söyledi.

Evergrande, bu hafta tahvillerde bir dizi kupon ödemesi yaparak temerrüde düşmemeye çalışırken, şirketin ana iştiraklerinden Hengda Real Estate Group dün, yuan cinsi yerli tahvilin vadeli kupon ödemesini yapacağını duyurdu. yüzde 5,8 faizle işlem gören Eylül 2025 tarihi.

BELİRSİZLİK DEVAM EDİYOR

Ancak Evergrande’nin bugün vadesi gelen 83,5 milyon dolarlık tahvilinin ödenip ödenmeyeceği henüz belli değil. Şirketin ayrıca önümüzdeki hafta yerine getirilmesi gereken 47.5 milyon dolarlık kupon ödeme yükümlülüğü daha var.

Öte yandan Çin merkez bankası piyasaları sakinleştirmek için bankacılık sistemine 90 milyar yuan enjekte etti.

HİSSE ARTIŞLARI

Evergrande hisseleri, tatilden sonra bugün yüzde 32 yükseldikten sonra kazançlarından kısmen toparlandı. Şirketin bağlı ortaklıklarının hisseleri de arttı.

Singapur’daki Bondsupermart.com sabit gelir uzmanı Dexter Tan, “Bu gelişmeler, şirketin durumun kontrolünde olduğunu ve alacaklılarla olan sorunu çözmek için elinden gelenin en iyisini yaptığını gösteriyor” dedi.

Lucror Analytics kredi analisti Chuanyi Zhou, “Evergrande’nin Çin’de yerel tahvil kuponu ödemesi yaptığına dair net bir resim yok. Nakit ödeme gibi görünmüyor. “Hala Perşembe günkü dolar kupon ödemelerini yapamayabilir.” (REUTERS)

Evergrande'den kafa karıştıran ödeme duyurusu İlgini çekebilir Evergrande’den kafa karıştıran ödeme duyurusu Evergrande nedir, ne anlama gelir? İlgini çekebilir Evergrande nedir, ne anlama gelir?

Maaş günü yaklaşan Evergrande, piyasayı sakinleştirmeye çalışıyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK