Otellerin yüzde 20’si kapalı desteksiz ayakta kalınamaz

Otellerin yüzde 20’si kapalı desteksiz ayakta kalınamaz

64
0
PAYLAŞ

Otellerin yüzde 20’si kapalı ve desteksiz ayakta duramazsınız

Otellerin yüzde 20’si kapalı ve desteksiz ayakta duramazsınız

O dönemde KGF kredilerini ödemekte zorlanan hem banka hem de turizm sektörü, “desteksiz yaşayamayız” mesajını verdi. Sektör oyuncuları, 2019 rakamlarına 2022 yılı sonuna kadar ulaşılmayacağını açıkladı.

Otellerin yüzde 20'si kapalı ve desteksiz ayakta duramazsınız

İngiltere pazarının 2022’de açılmasını umut eden turizm sektörü, önümüzdeki yıl salgın öncesi rakamlarına ulaşmayı hedeflerken, sektör oyuncuları borç yükünün paha biçilemez olduğuna dikkat çekti. Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin, sektörün bankalara olan kredi borcunun yüksek olduğunu ve desteğe ihtiyacı olduğunu söylerken, Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin, pandemi döneminde desteğe açılan KGF kredilerinin ödeme sürelerinin geldiğini söyledi. ama bunları ödeyemeyecek durumdalar. KGF’leri en az 6 ay daha ertelemek ve Türkiye Bankalar Birliği ile bir çerçeve çizmek istediklerini belirten Eresin, “İhtiyacımız olan Avrupa pazarı gezmek değil. ABD küçük başladı, ancak bunun rutin hale gelmesi 2022’nin ortası olacak. Dolayısıyla şirketlerin bu destek olmadan ayakta kalmaları zor olacak” dedi.

Faiz oranlarının çok yüksek olduğuna ve bu faiz oranlarını kullanan firmaların buna gerçekten ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Eresin, nakit akışı bozulan sektörün hızlı getiri elde ettiğini ve bankaların bunu riskli bir sektör olarak görmemesini istediklerini söyledi.

1 YIL KREDİ YETERLİ

“Sektördeki firmaların 1 yıllık sabit ihtiyaçlarını karşılayacak kredi limiti sağlanması yeterlidir. Sanayimiz devlete borçlu olmayı seven bir sektör değil. Otelciler kredi alırken aynı zamanda SGK ve vergilerini de zamanında ödemek istiyorlar.” dedi. Eresin, satış vergisinin Mayıs 2022’ye kadar yüzde 1’de, yani yüzde 8’de kalmasını istediklerini belirtti. Eresin, bu destek olmadan şirketlerin kendi kendilerine dönemeyeceklerini vurguladı.

Müberra Eresin

5 OTEL BANKALARA GİDİYOR

Eresin, 2021 yılı sonuna kadar açıklanan 25 milyon turist ve 20 milyar dolarlık turizm geliri hedefinin zor bir hedef olmadığını ancak pandeminin tüm süreci belirleyeceğini belirtti. Eresin, İstanbul şehir otellerinin yüzde 20’sinin kapalı olduğunu ve 1’de açılmasının beklendiğini söyledi. Borç nedeniyle bankaya devredilecek maksimum otel sayısı 5’tir. Sahibi değişti ve kapandı 10-12” dedi.

ABD Avrupa Banka Faiz İngiltere İstanbul SGK Türkiye Yeter

Otellerin yüzde 20’si kapalı ve desteksiz ayakta duramazsınız

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK