Prof. Dr. Özgür Demirtaş yeni mevduat planını değerlendirdi

Prof. Dr. Özgür Demirtaş yeni mevduat planını değerlendirdi

118
0
PAYLAŞ

Prof. Dr.Özgür Demirtaş yeni mevduat planını değerlendirdi

Prof. Dr.Özgür Demirtaş yeni mevduat planını değerlendirdi

Prof. Özgür Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası açıkladığı yeni döviz planını sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla değerlendirdi.

Prof.  Dr.Özgür Demirtaş yeni mevduat planını değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından Türk lirası mevduata ilişkin yeni düzenlemeleri açıkladı. Prof. Dr. Özgür Demirtaş da sosyal medya hesabından yeni düzenlemeyi derecelendirdi.

“GERÇEKTE DOLAR/TL ARTIŞININ FAİZ ARTIŞINA EK BİR ARTIŞ BU”

Demirtaş, yaptığı paylaşımlarda şunları söyledi:

1) Arkadaşlar herkes bana bugün ne olduğunu ve fikrimi soruyor. Artık Türkiye hakkında konuşmuyorum. Uzmanlık alanım veya hobilerim hakkında genel yazacağımı söyledim. Ama binlerce soru var. Ülkede benden daha iyi anlatabilecek birçok insan var.

2) Ama sizi incitmemek için kısaca yazıyorum. Finans sektöründe birincil teminat dediğimiz ürünlere (mevduat, hisse senedi, tahvil, emtia vb.) ek olarak ikincil teminat dediğimiz türev ürünler de bulunmaktadır. Bu ürünlerin en popüler olanlarından biri de seçeneklerdir.

3) İki tür seçenek vardır. AL seçeneği ve SAT seçeneği. Bir çağrı seçeneği, tüccara belirli bir fiyattan bir finansal ürün satın alma hakkı verir. Örneğin Dolar/TL satın almak yerine SATIN ALMA hakkını elde edebilirsiniz.

4) Örneğin, Dolar/TL 4 iken, 7 Liradan Dolar/TL satın alma hakkını yani SATIN AL seçeneğini elde etmiş olabilirsiniz. Dolar/TL 9’a yükseldiğinde 7’den alma hakkından yararlanın. Ve 7’de alıp 9’da sattığınız kâr sizinle kalır. SATIŞ seçenekleri ise tam tersidir.

5) Peki, yukarıda bahsettiğim CALL opsiyonunu satın almanın yanı sıra bu opsiyonları başkasına da satabilirsiniz. Biz onlara BARE opsiyon anlaşmaları diyoruz.

6) Bildiğim kadarıyla hükümet bunun gibi yeni bir ürünü piyasaya sürmek istiyor. Yeni bir TL mevduat hesabı ama aynı anda o hesabın sahibine DOLAR alım opsiyonu satmak gibi. Diyelim ki kişinin 150 lirası var. Şu anda Dolar/TL 15 Lira (yani 10 Doları var)

7) Kişi TL depozitoda 150 Lira tutar ama SATIN AL seçeneği varmış gibi karşılığında 15 Lira kazanır. Yani vade sonunda dolar/TL 19 lira ise aradaki 4 lira fark mudiye ödenir. Şimdi ne olacak ve etkisi ne olacak?

8) Aslında Dolar/TL’ye ek bir faiz artışı. Başka bir deyişle, mevduatlardaki gizli faiz gibidir. USD/TL’deki düşüşün nedeni faizlerdeki bu yükseliş. İkinci bir soru, bu ek faiz nereye ödeniyor? Yeni para basılarak ödenecekse, ek enflasyon anlamına da gelebilir.

9) 1970’lerde benzer bir şeyin yapıldığını biliyorum. Türkiye’ye hayırlı olsun. Daha fazla yorum yapmak istemiyorum. İyi geceler.

YENİ YÖNETMELİKLER NELERDİR?

Yükselen döviz kuruna karşı dikkat çekici bir planı anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

* Tasarruflarını değerlendirirken, döviz kurundaki yükseliş endişelerini gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz.

* Türk Lirası varlıklarını koruyarak para biriminin olası getirisini elde etmeyi mümkün kılan bu yeni araç şu şekilde çalışıyor.

* Halkımızın bankadaki Türk Lirası bakiyelerinin mevduat geliri kur artışından fazla ise o getiriyi alacaklardır.

* Ancak döviz kuru getirisi mevduat gelirinden yüksek ise aradaki fark doğrudan vatandaşlarımıza ödenir. Ayrıca, bu gelir stopaj vergisinden muaftır.

* Ayrıca, Türk Lirası varlıklarının yeni döviz talebi yaratmayacak şekilde değerlenmesini sağlayacak araçları devreye alacağız.

* Dolayısı ile bundan sonra hiçbir vatandaşımız döviz kuru yüksek diye mevduatını Türk Lirası’ndan dövize çevirmesine gerek kalmayacak.

Doların tarihi düşüşüne neden olan “dövize endeksli mevduat” nedir?  Ekonomistler dedi ki... İlgini çekebilir Doların tarihi düşüşüne neden olan “dövize endeksli mevduat” nedir? Ekonomistler dedi ki… Doları ve eurosu olanlara kötü haber İlgini çekebilir Doları ve eurosu olanlara kötü haber Erdoğan'ın mevduat planına siyasi tepki İlgini çekebilir Erdoğan’ın mevduat planına siyasi tepki

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Prof. Dr.Özgür Demirtaş yeni mevduat planını değerlendirdi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK