Sebze meyve komisyoncuları topu zincir marketlere attı

Sebze meyve komisyoncuları topu zincir marketlere attı

104
0
PAYLAŞ

Sebze ve meyve komisyoncuları topu perakende zincirlerine attı

Sebze ve meyve komisyoncuları topu perakende zincirlerine attı

TÜMESKOM Başkan Yardımcısı Selami Bağaçlı, zincir mağazalarda satılan ürünleri valizden değil, doğrudan üreticiden aldıklarını söyledi. Bağaçlı, “Piyasalar fiyatları yükselttiğinde suçlanıyoruz” dedi ve “Biz günah keçisi değiliz. Halkın gerçeği bilmesini istiyoruz” dedi.

Sebze ve meyve komisyoncuları topu perakende zincirlerine attı

Ticaret Bakanlığı’nın fahiş fiyat kontrolleri devam ederken, trader’lardan fiyat artışlarına ilişkin yeni bir açıklama geldi.

Erzurum Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı, Türkiye Sebze ve Meyve Tüccarları Derneği (TÜMESKOM) Başkan Yardımcısı Selami Bağaçlı, zincir marketlerdeki fahiş fiyatların koşullardan kaynaklanmadığını; Marketlerde satılan ürünleri devletten değil doğrudan üretim merkezlerinden aldıklarını, kendi depolarına gönderip şubelerinde sattıklarını belirtti.

Bağaçlı, “Zincir marketler kendi fiyatlarını yükselttiğinde, marketler günah keçisi oluyor. Biz günah keçisi değiliz. Halkın gerçeği bilmesini istiyoruz” dedi.

ÇİFTÇİLERDEN YOL ÜCRETSİZ 1.5 TL

Fiyat artışında birçok etken olduğuna dikkat çeken Bağaçlı, sebze pazarlarının arz ve talep üzerine çalıştığını ve fiyatın üretimden sonra belirlendiğini söyledi.

Artan girdi nedeniyle tarla maliyetlerindeki artışın fiyat artışının ilk unsurlarından biri olduğunu kaydeden Bağaçlı, Antalya’da bir ürün bedava alınsa bile sebze olana kadar 1 lira 50 kuruşa mal olduğunu vurguladı. Erzurum.

Bağaçlı, “Tabi bu bölgelerde 2 liraya alınan bir ürün burada 3 lira 50 kuruş oluyor. Haller’in zaten yüzde 8 ila 10 arasında bir kar marjı var ve bu şirketin işçilerinin hakkı var.”

Bağaçlı, ulusal pazarlarla ilgili dikkat çekici bir detayın altını çizerek, “Zincir pazarların girdi ve çıktıları çok yaygın değil” dedi.

‘FİYAT ARTIYOR, DURUMLAR ÇOK UZUN’

Bağaçlı, “Bu pazarlar kendi fiyat artışlarını artırırsa sebze pazarlarının günah keçisi oluruz” dedi.

“Ulusal pazarların genellikle kendi toplama alanları vardır, doğrudan üreticiden satın alınır, kendi depolarında paketlenir ve şubelerine gönderilir. Fiyat artışı olduğunda akıllarına gelen bayiler bu işi yapabilirim diyerek mağazadan ayrılırlar. Halciler bu işin köprüsüdür. Fiyatlar yükselince canı sıkılan sebze pazarlarına gidiyorlar ve bizi eleştiriyorlar” dedi. (İHA)

Halciler'in hak arayışına tepkisi denetimden geçiyor: Suçlu aramak alışkanlık haline geldi İlgini çekebilir Halciler’in hak arayışına tepkisi denetimden geçiyor: Suçlu aramak alışkanlık haline geldi İlgini çekebilir Üsküdar’da marketlere “fahiş fiyat kontrolü” Ticaret Bakanı Muş'tan fahiş fiyat çıktısı: Yaptırımlar çok yüksek olacak İlgini çekebilir Ticaret Bakanı Muş’tan fahiş fiyat çıktısı: Yaptırımlar çok yüksek olacak

Sebze ve meyve komisyoncuları topu perakende zincirlerine attı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK