Tarımsal girdi fiyatlarında rekor artış

Tarımsal girdi fiyatlarında rekor artış

102
0
PAYLAŞ

Tarımsal girdi fiyatlarında rekor artış

Tarımsal girdi fiyatlarında rekor artış

Hükümet zincir marketlerde “fahiş fiyat” hedefliyor ancak tarımsal emtia fiyatları endeksi Temmuz ayında yıllık yüzde 29,38 artışla rekor kırdı. Gübredeki resmi artış yüzde 62’yi aştı.

Tarımsal girdi fiyatlarında rekor artış

Hükümet, yüzde 30’a dayanan resmi gıda enflasyonunu zincir marketler ile sebze ve meyve marketlerine itip orada “fahiş fiyat kontrolleri” uygularken, tarımsal toptan eşya fiyatlarındaki rekor artış dikkat çekti.

Tarımsal emtia fiyat endeksi (Tarım-GFE) Temmuz 2021’de bir önceki aya göre yüzde 1,98, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 14,44, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 29,38 ve on iki aylık artışla 19,05 oldu. yüzde.

Bu, baz yılı 2015 olan endekste yıllık artış rekoru kırdı. Yıllık artışın bir önceki zirvesi yüzde 27,71 ile Ekim 2018’de kur krizi nedeniyle ulaşılmıştı.

Haziran 2021’de oran %27,65 ile rekor seviyeye yaklaşıyordu.

Yıllık değişime bakarsanız 12. ay üst üste artış kaydediliyor.

Ana gruplarda bir önceki aya göre tarımsal yatırımlara katkı sağlayan mal ve hizmetler endeksi yüzde 0,68, tarımsal mal ve hizmetler endeksi yüzde 2,20 arttı.

Geçen yılın aynı ayına göre tarımsal yatırımlara katkı sağlayan mal ve hizmetler endeksi yüzde 27,01, tarımsal mal ve hizmetler endeksi ise yüzde 29,78 arttı.

GÜBREDE MAKSİMUM ARTIŞ

Gübreler ve toprak iyileştiriciler alt grubu yüzde 62,43 ile en yüksek yıllık büyümeyi kaydetti.

Yıllık artışın en yüksek olduğu diğer alt gruplar ise yüzde 48,07 ile ticari binalar (konut dışı binalar) ve yüzde 43,37 ile bina bakım maliyetleri oldu.

Buna karşılık, en düşük yıllık büyüme yüzde 9,90 ile tohum ve bitkilerde, yüzde 12,23 ile pestisitlerde ve yüzde 18,79 ile malzemelerde kaydedildi.

AYLIK GÜBRE BAŞTAN ARTIYOR

Aylık en yüksek artışı yüzde 6,16 ile gübreler ve toprak iyileştiriciler alt grubu kaydetti.

Aylık artışların en yüksek olduğu diğer alt gruplar ise yüzde 3,79 ile enerji ve yağlar ve yüzde 3,10 ile bina bakım maliyetleri oldu.

Buna karşılık, aylık en düşük artış yüzde 0,55 ile tohum ve ekim malzemesi ve yüzde 0,71 ile makine bakım giderlerinde kaydedildi. Bir önceki aya göre düşüş gösteren tek alt grup ise yüzde 0,44 ile malzemeler oldu.

Kritik faiz kararı öncesi dolarda gerilim İlgini çekebilir Kritik faiz kararı öncesi dolarda gerilim Yellen, “borç limiti” çağrısını yineliyor: Tarihi bir krizi tetikleyebilir İlgini çekebilir Yellen, “borç limiti” çağrısını yineliyor: Tarihi bir krizi tetikleyebilir Feld ve TÜİK arasındaki büyük fark İlgini çekebilir Feld ve TÜİK arasındaki büyük fark

Tarımsal girdi fiyatlarında rekor artış

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK