Taşucu Limanı da özelleştirildi: İhale Mersinli Cey Grup’un oldu

Taşucu Limanı da özelleştirildi: İhale Mersinli Cey Grup’un oldu

88
0
PAYLAŞ

Taşucu limanı da özelleştirildi: İhale Mersin’den Cey Grubu’na verildi

Taşucu limanı da özelleştirildi: İhale Mersin’den Cey Grubu’na verildi

2003 yılında özelleştirme kapsamına alınan ve 2017 yılında Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne devredilen Taşucu Seka Limanı ve arka bahçesi, inişli çıkışlı 18 yıllık serüvenin ardından özelleştirilmiştir. Cey Grubu’nun Mersin’deki ortak girişimi, limanın işletme hakkını 40 yıllığına 684 milyon liraya satın aldı.

Taşucu limanı da özelleştirildi: İhale Mersin'den Cey Grubu'na verildi

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Basarir’in katıldığı ihalede, “Stratejik açıdan önemli bir liman olan Taşucu’nun özelleştirilmesi ve arka bahçesinin satışı kabul edilemez” dedi.

Taşucu limanı ve çevresi özelleştirme ihalesini kazanan Mersin’deki Cey grubunun ortak girişimi, limanın 40 yıllığına 684 milyon liraya işletme hakkını aldı ve 714 bin doların yeni sahibi oldu. Limanın arkasında 200 metrekare.

Samsun Limanı ve Mersin Serbest Bölgesi’ni işleten Cey Grubu’nun ortak girişiminin amacı, bölgede serbest bölge kurmak.

PAZARLIK TARAFINDAN YAPILAN İHALE

2003 yılında özelleştirme kapsamına alınan ve 2017 yılında Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne devredilen Taşucu Seka Limanı ve arka bahçesi, inişli çıkışlı 18 yıllık serüvenin ardından özelleştirilmiştir.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Taşucu Limanı’nın ve liman arkasında 714 bin 200 metrekarelik imarlı “Endüstriyel Tesis Alanı” ile tüm bina ve tesislerin bir bütün olarak özelleştirilmesini ihale etti.

Görüşmeler sonucu ortaya çıkan ihaleye Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret A.Ş, Toros Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş, Saray Holding A.Ş ve Cey Grubu ortak girişimi teklif veriyor. İhalede 600 milyona yükselen Saray Holding ve Toros Tarım, ikinci turda çekildi. İkinci turda Albayrak 679 milyon dolar, Cey Grubu’nun ortak girişimi ise 684 milyon dolar teklif etti. Böylece ihaleyi Mersinli Cey Grubu ortak girişimi kazandı.

SAMSUN LİMANI DA İŞLETİYOR

Limanın 40 yıllığına işletme hakkını satın alan Mersinli işadamı Ali Avcı’nın sahibi olduğu Cey Grubu, Mersin Serbest Bölgesi ve Samsun Liman İşletmeciliğini de işletmektedir.

Mersin’in lojistik sektöründeki en köklü şirketlerinden biri olan Cey Group, Taşucu limanının işletilmesinin yanı sıra imar planlarında “sanayi alanı” olarak işaretlenen arka alanda büyük mülkün sahibi.

VEKIL BAŞARİR’İ ELEŞTİRDİ

Öte yandan, Samsun Limanı ve Mersin Serbest Bölgesi’nin işletmesini devralacak olan Cey Grubu ortak girişiminin amacının, satın alındığı Taşucu limanının arka bahçesindeki sanayi sitesinde ikinci Mersin Serbest Bölgesi’ni inşa etmek olduğu açıklandı. 40 Yıl.

CHP’li Ali Mahir Basarir ise stratejik öneme sahip Silifke ilçesi Taşucu Limanı’nın arka alanının özelleştirilmesi ve satışına ilişkin açıklamalarda bulunarak, “Stratejik öneme sahip Taşucu Limanı’nın özelleştirilmesi ve arka alanının satışı kabul edilemez. “

CHP'li Başarir: Şimdi Taşucu limanını başkasına verecekler İlgini çekebilir CHP’li Başarir: Şimdi Taşucu limanını başkasına verecekler Merkez Bankası faiz kararı açıklandı İlgini çekebilir Merkez Bankası faiz kararı açıklandı

Banka CHP Dolar Ekonomi Faiz Merkez Bankası Mersin Samsun Sanayi Türkiye

Taşucu limanı da özelleştirildi: İhale Mersin’den Cey Grubu’na verildi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK