TCMB müdahalelerinin bilançosu: Düştüğü gibi geri yükseldi

TCMB müdahalelerinin bilançosu: Düştüğü gibi geri yükseldi

74
0
PAYLAŞ

TCMB müdahaleleri dengesi: düşüşte toparlandı

TCMB müdahaleleri dengesi: düşüşte toparlandı

Döviz kurlarına beşinci müdahale, dolar/TL’nin 17’yi aşmasının ardından dün merkez bankasının faiz indirimi sonrasında geldi. Müdahalenin etkisi sınırlıydı. İlk dört müdahalede dolar/TL kuru tekrar düşük seviyesinden yükseldi. İşte Aralık ayının başından bu yana merkez bankası müdahalelerinin bilançosu…

TCMB müdahaleleri dengesi: düşüşte toparlandı

Merkez bankası (TCMB), “sağlıksız fiyatlama” nedeniyle döviz satışı için Aralık ayının başından bu yana beşinci kez piyasaya doğrudan müdahale etti. Bu, Aralık ayından bu yana beşinci müdahaleydi. Ancak müdahaleler dolar üzerindeki tansiyonu düşürmeye yetmiyor.

TCMB, TL’ye verdiği zarara rağmen dün beklentiler doğrultusunda faiz oranını yüzde 14’e indirdi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Aralık ayında talep ettiği 100 baz puanlık indirimin nihai aralığından yararlandı. Böylece TCMB, enflasyona rağmen zaten negatif olan ve önümüzdeki aylarda yüzde 30’un üzerine çıkması beklenen TL’nin reel getirisini daha da azalttı.

Bloomberg ekranında saat 17:13’te Dolar/TL bugünkü müdahalenin ardından kısmen geriledi.

TL’deki reel getirideki gerilemeyle yeniden hızlanan dövize hücumun ardından Türk lirası bugün yüzde 7’ye yakın değer kaybetti. Dolar/TL kuru 17’yi geçti. Yüksek döviz kuru hareketlerini engellemek isteyen TCMB, döviz satarak döviz kuruna müdahale etmesine rağmen, döviz kurunun aşağı yönlü hareketi sınırlı kaldı.

TCMB, borç para satarak döviz kuruna müdahale etmiş ve faiz indirimleriyle artırdığı döviz kurunu düşürmeye yönelik çalışmalarını sürdürmüştür. Son müdahalede 17 TL’nin üzerinde olan dolar/TL kuru tekrar düştü ve yükseldi.

TCMB’nin görüşüne göre “Döviz kurlarındaki sağlıksız fiyat oluşumu nedeniyle piyasa doğrudan satışlar yönünde müdahale edecek” denildi.

Aralık başından itibaren dolar/TL cinsinden saatlik değişim. yatırım

TCMB’nin son 4 seansta kademeli olarak faiz indirmesinin ardından Eylül ayı ortasında 8,50 olan USD/TL kuru bugün 17’yi vurdu.

Merkez bankası ise hızlanan kur atakları nedeniyle Aralık ayının başından bu yana piyasaya beş kez müdahale etti. Ancak 5 müdahaleye rağmen son 17 günde Türk Lirası değer kaybı yüzde 30’a ulaştı.

NEDEN ÇALIŞMIYOR?

Son 17 günde TCMB 1.

Uzmanlar, TCMB’nin rezerv satışının piyasada alım fırsatı olarak görüldüğünü ve döviz kurunun yeniden yükselerek rezervleri boşa harcadığını söylüyor.

Bankacıların TCMB verilerinden yaptığı hesaplamalara göre, TCMB’nin ilk 4 müdahalesi için toplam döviz cirosu 4 milyar doların biraz üzerinde gerçekleşti.

Berat Albayrak’ın 2019-2020 Maliye ve Maliye Bakanlığı görev süresi boyunca banka gizlice döviz satarak döviz kurlarına müdahale etti. Bu müdahale kur artışlarını engelleyememiş ve 128 milyar dolar civarındaki rezerv kaybı büyük bir skandala yol açmıştır.

NE OLDU?

  • 1 Aralık’ta TCMB döviz kuru müdahalesini açmadan önce dolar/TL 13,88 seviyesini görmüştü. Açıklamanın ardından döviz kuru 12.50’ye indirildi. Ancak kısa bir süre sonra kur yeniden 13.30’un üzerine çıktı.
  • 3 Aralık’ta yapılan ikinci müdahalede dolar/TL kuru 13,88 oldu. Müdahalenin ardından döviz kuru 13.40’a düştü ve tekrar 13.80’e yükseldi.
  • TCMB’nin üçüncü kur müdahalesi 10 Aralık’ta gerçekleşti. O gün dolar/TL 13,95 olunca TVMB yine müdahale etti. Üçüncü müdahalenin etkisi sınırlıydı. Kur müdahale ile 13,73’e düştükten sonra tekrar 13,90’ın üzerine çıktı.
  • Müdahale 13 Aralık’ta diğerleri üzerinde çalışsa da, döviz kurundaki düşüşün sona ermesi uzun sürmedi. Müdahale öncesi 14.99 olan dolar kuru müdahale sonrası 14.13 oldu. Kaynaklar, müdahalenin toplam 2 milyar doları bulduğunu söyledi.
  • Bugün yapılan son müdahalede Dolar/TL tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 17,1’den 16,3 civarına geriledi. Bunun ardından döviz kuru yeniden 17 civarına yükseldi.

Dolar 17'yi aştı ve merkez müdahale etti İlgini çekebilir Dolar 17’yi aştı ve merkez müdahale etti Merkezin faiz indirimi sonrası TL'de yaşanan sert değer kaybı dünya gündeminde. İlgini çekebilir Merkezin faiz indirimi sonrası TL’de yaşanan sert değer kaybı dünya gündeminde.

Günün trend videosu

Daha fazla göster

TCMB müdahaleleri dengesi: düşüşte toparlandı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK