TL mevduattaki stopaj desteği tekrar uzatılabilir

TL mevduattaki stopaj desteği tekrar uzatılabilir

81
0
PAYLAŞ

TL mevduatlara stopaj desteği tekrar uzatılabilir

TL mevduatlara stopaj desteği tekrar uzatılabilir

Maliye ve Maliye Bakanlığı, geçtiğimiz Ekim ayında yürürlüğe giren ve 30 Eylül’e kadar vadesi olan TL mevduatlara stopaj desteği vermeyi düşünüyor.

TL mevduatlara stopaj desteği tekrar uzatılabilir

Stopaj indirimi TL mevduata uygulanırken Ekim 2020’den beri yürürlükte olan ve 30 Eylül 2021’de duyurulan bir uzatma bekleniyor.

Konuyla ilgili doğrudan bilgisi olan kaynaklara dayanan Bloomberg News’e göre Hazine ve Hazine Bakanlığı, uygulamayı yıl sonuna kadar uzatma seçeneğini değerlendiriyor.

Öte yandan, stopaj kesintisine rağmen TL mevduatın net reel faizi şu anda negatif.

1 YILDAN FAZLA SIFIR

Stopaj kesintileri ile 6 aya kadar vadeli hesaplarda stopaj yüzde 15’ten yüzde 5’e, 1 yıl ve daha uzun vadeli mevduatlarda yüzde 12’den yüzde 3’e çıkarıldı. 1 yılda yüzde 10’dan yüzde 0’a düşürüldü.

Tasarruf sahiplerinin TL’den dövize kaçışını frenlemek, dövizden TL’ye dönüşü teşvik etmek ve böylece TL’yi desteklemek amaçlandı. Bu, merkez bankasının (TCMB) faiz oranlarını yükseltme baskısını azaltmalıdır.

TL EKSİ REEL MEVDUAT FAİZİ

Uygulama TL’yi destekliyor ancak son dönemde TL mevduat faizleri tüketici enflasyonunun altına inmiş ve reel olarak negatife düşmüş durumda. Bu da dövize kaçışı artıran bir unsur olarak öne çıkıyor.

TCMB verilerine göre geçen hafta 3 aylık ortalama TL mevduat faizi yüzde 19,07 oldu. Ağustos ayında tüketici enflasyonu yüzde 19,25 ile TCMB’nin kilit faiz oranı olan yüzde 19’u geride bıraktı.

GENİŞLEMEZSE TL ÜZERİNE EK BASINÇ. BELLİ OLMAK

Cumhurbaşkanı’nın “faiz indirimine” yönelik baskısı karşısında TCMB, “beklenen ve gerçekleşen enflasyonun üzerinde faiz vereceğiz” sözünü geri almış ve bu durum TL’de sert bir devalüasyona yol açmıştır.

TL mevduatlara kaynak sonu desteği verilmesi TL üzerinde ek baskı oluşturabilir.

Kart konularında yüz yüze eğitim dopingi İlgini çekebilir Kart konularında yüz yüze eğitim dopingi Gıda fiyatlarındaki artış yavaşlamıyor İlgini çekebilir Gıda fiyatlarındaki artış yavaşlamıyor

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ekonomik Çıkarlar Maliye Bakanlığı Merkez Bankası’na yüz yüze zam başvurusu

TL mevduatlara stopaj desteği tekrar uzatılabilir

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK