TL’deki erime sonrası Bulgarlar bu kez ev almaya geliyor

TL’deki erime sonrası Bulgarlar bu kez ev almaya geliyor

51
0
PAYLAŞ

TL’deki erimenin ardından bu kez Bulgarlar ev almaya geliyor

TL’deki erimenin ardından bu kez Bulgarlar ev almaya geliyor

Türk lirasındaki her devalüasyondan sonra Edirne’ye kıyafet ve bakkaliye almak için gelen Bulgarlar, Türk lirasının tarihi değer kaybetmesinin ardından bu kez daire almaya geldi. Yunanistan’da yaşayan Türklerin de Edirne’den çok sayıda ev satın aldığı söyleniyor.

TL'deki erimenin ardından bu kez Bulgarlar ev almaya geliyor

Türk lirasındaki tarihi değer kaybına tanık olduktan sonra Edirne’ye gelen Rumlar ve Bulgarlar, emlak piyasasının yanı sıra giyim ve gıda sektörlerini de hareketlendirmeye başladı.

Edirne Gayrimenkul Danışmanlık Derneği Başkanı Serhat Çeker, özellikle Yunanistan’da yaşayan Türk vatandaşlarının Edirne’de çok sayıda ev satın aldığını belirterek, Serhat Çeker özellikle Yunanistan’da yaşayan Türk vatandaşlarının ev satışlarını artırdığını, Bulgaristan’dan gelenlerin ise tercih ettiğini söyledi, köy evleri gibi daha sessiz alanlar.

‘YILIN 2-3 SATIŞINI SATIYORUZ, ŞİMDİ 10 SİZİ SATIYORUZ’

Çeker, “Bulgaristan’dan gelenler daha çok köyde ev istiyor ve bahçeli olmayı tercih ediyor. Yunanistan’dan gelenler genellikle ticari anlamda düşünürler. Mesela 5-6 tane bire bir daire alıp kiraya veriyorsunuz” dedi.

Çeker, “Özellikle Yunanistan’da yaşayan Türkler paralarını Türkiye’ye yatırmak istiyorlar” diyen Çeker, “Euro yükselir ve paraları değer kazanırsa buraya yatırım yapacaklar. İyi satarız, alırız. Yılda 2-3 daire verirsek şimdi onlara 10 daire veriyoruz” dedi.

“BULGARİSTAN’DAN TALEP ARTIYOR”

Bulgaristan’dan konut talebinin arttığına dikkat çeken Eker, çifte vatandaşlığı olmayanların da süreçte sıkışıp kaldığına dikkat çekti.

Çeker, “Bulgaristan’dan da sorular geldi. Bunu elde etmek isteyen çok kişi var, ancak Bulgaristan’da çifte vatandaşlığı olmayanlar için bazı sorunlar var. Bulgar vatandaşı iseniz Tekirdağ veya Çorlu’dan alabilirsiniz ancak Edirne ve Kırklareli sınır ilçeleri olduğu için 200 kilometre sınırı var yani buradan tapu alamazsınız. Bunun için 250 bin lira yatırmaları gerekiyor ve bundan pek hoşlanmıyorlar” dedi.

‘BULGARLAR KÖY EVİ YUNAN APARTMAN İSTİYORLAR’

Çeker, Bulgar müşterilerin öncelikle köy evlerini tercih ettiğini söyledi.

“Çok ilginç, Bulgaristan’dan, özellikle Filibe ve Kırcaali’den insanlar köyden bir ev istiyorlar. Talepler bu yönde. Onlara daire veriyoruz, daire istemiyorlar. Yunanistan’dan gelenler genellikle ticari anlamda düşünürler. Mesela 5-6 tane bire bir daire alıp kiraya veriyorsunuz” dedi.

‘SATIŞLAR DAHA ARTACAK’

Kentte gayrimenkul danışmanı olan Erhan Koç, satışların artmaya devam edeceğine inandığını belirterek, şunları söyledi:

“Kendim satmadım ama biliyorum. 250.000 Türk Lirası’na gayrimenkul satın alan Bulgarlar, Türk vatandaşı olma hakkına sahiptir. Bugün Bulgar levası önemli ölçüde yükseldi ve tüm pazar Bulgar turistlerle dolu. Özellikle Saroz Körfezi’ndeki tatil evlerinin yarısından fazlası şu anda Rumlar ve Bulgarlar tarafından kiralanıyor. Bu emlak satışlarının inanılmaz bir şekilde artmaya devam edeceğini düşünüyorum.” (DHA)

Bulgarlar ilaçlarını bile Edirne'den alıyorlar. İlgini çekebilir Bulgarlar ilaçlarını bile Edirne’den alıyorlar. Bulgarlar kur farkı nedeniyle akın etti, kentte vaka sayısı patladı İlgini çekebilir Bulgarlar kur farkı nedeniyle akın etti, kentte vaka sayısı patladı Bulgar vatandaşları Edirne'ye akın etti İlgini çekebilir Bulgar vatandaşları Edirne’ye akın etti

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Bulgaristan Çorlu Coronavirüs Edirne Euro Kırklareli Para Birimi Tekirdağ Türk Lirası Türkiye Yunanistan

TL’deki erimenin ardından bu kez Bulgarlar ev almaya geliyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK