Türkiye Varlık Fonu, Türk Telekom’un yüzde 55 hissesini almak için görüşmelere başladı

Türkiye Varlık Fonu, Türk Telekom’un yüzde 55 hissesini almak için görüşmelere başladı

46
0
PAYLAŞ

Türkiye Varlık Fonu, Türk Telekom hisselerinin yüzde 55’ini satın almak için görüşmelere başladı

Türkiye Varlık Fonu, Türk Telekom hisselerinin yüzde 55’ini satın almak için görüşmelere başladı

Türkiye Varlık Fonu, LYY Telekomünikasyon A.Ş. ile görüşmelere başladığını duyurdu. Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin toplam sermayesinin yüzde 55’inin hisselerine eklendi. azınlık hissesini elinde bulunduruyor. Akbank ve Garanti Bankası da bu konuda Kamuyu Aydınlatma Platformu ile görüştü.

Türkiye Varlık Fonu, Türk Telekom hisselerinin yüzde 55'ini satın almak için görüşmelere başladı

Türkiye Varlık Fonu (TVF), LYY Telekomünikasyon A.Ş. ile görüşmelere başladığını duyurdu. Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin toplam sermayesinin yüzde 55’inin hisselerine eklendi. azınlık hissesini elinde bulunduruyor.

AKBANK VE GARANTİ BANKASI BEYANNAMESİ

Garanti Bankası ve Akbank, Türk Telekomünikasyon A.Ş. paylarının satışına ilişkin olarak KAP’a beyanda bulunmuştur. Açıklamada şunlar söylendi:

* Türk Telekomünikasyon A.Ş. Hisselerinin Türkiye Varlık Fonu ile satışına ilişkin Türk Telekomünikasyon A.Ş. LYY Telekomünikasyon A.Ş.’nin sermayesinin %55’ini temsil etmektedir. A Grubu nama yazılı 192.500.000.000 adet hissenin Türkiye Varlık Fonu’na satışı için görüşmelere başlandı. Prosedürle ilgili önemli ve somut bir gelişme varsa ek bilgi verilir.

* Bu açıklama ile kamuoyuna açıklanan yukarıda bahsi geçen hususların kamuoyuna açıklanması Bankamızca 1 Aralık 2021 tarihinden itibaren alınan bir kararla ertelenmiştir.

* Söz konusu vardiya; Müzakere süreçlerinin ancak erteleme kararı anında başlaması ve gizliliğin ihlali Türk Telekom hissesinin değerini, borsa fiyatını ve aralarında alım satım sözleşmesi yapma olasılığını doğrudan etkileyebilir. Tarafların yanı sıra Bankamızın hisselerinin değeri ve bu tarihte açıklanması halinde tam ve doğru bilgi verilmediği için yanıltıcı ve spekülatif hareketlere yol açmayacak şekilde yürütülmüştür ve bu nedenle yatırımcılarımızın meşru çıkarları.

NE OLDU?

2018 yılında bankalar, kredi borcunu ödeyemediği için Oger Telekom’un sahibi olduğu Türk Telekom’un yüzde 55’lik hissesini satın alarak bu hisseleri LYY Telekomünikasyon adlı bir şirkete devretti.

LYY Telekomünikasyon’un hissedar olduğu bankalar arasında Akbank, Anadolu Bank, Byblos Bank, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, TSKB, Vakıfbank, Yapı Kredi ve LYY International Holdco bulunmaktadır.

TVF şu anda Türk Telekom’un %6.68 hissesine sahip.

Türk Telekom hisselerinin bankalardan Varlık Fonu'na devrine ilişkin görüş İlgini çekebilir Türk Telekom hisselerinin bankalardan Varlık Fonu’na devrine ilişkin görüş

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Akbank Ekonomi Garanti Bankası Telekom Türkiye

Türkiye Varlık Fonu, Türk Telekom hisselerinin yüzde 55’ini satın almak için görüşmelere başladı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK