TÜSİAD’dan sert çıkış

TÜSİAD’dan sert çıkış

57
0
PAYLAŞ

TÜSİAD’dan güçlü çıkış

TÜSİAD’dan güçlü çıkış

TOBB ve İSO’nun ardından TÜSİAD, ekonomik gelişmeyi sert bir dille eleştirdi. Yazılı açıklamada, “Son dönemde yaşadığımız istikrarsızlık nedeniyle, incelenen ekonomik programın istenilen sonuçları vermeyeceği anlaşıldı. Genel kabul görmüş ekonomi kuralları “hızlı bir şekilde” iade edilmelidir.

TÜSİAD'dan güçlü çıkış

Türk Sanayi ve Ticaret Derneği (TÜSİAD), Türk lirasında yaşanan tarihi değer kaybının ardından yeni ekonomi programını eleştirdi.

TÜSİAD’dan yapılan yazılı açıklamada, son dönemde yaşadığımız istikrarsızlık nedeniyle test edilen kemer sıkma programıyla istenilen sonuçların alınamayacağı anlaşıldı.

“BELİRSİZLİK VE İSTİKRARSIZLIK OLUŞTU”

Bu ekonomik çerçeveyi oluşturmadan önce, erken faiz indirimlerinin istikrarsızlık yaratacağı yönündeki görüşlerini birçok kez kamu kurumlarıyla paylaştıklarını tespit ederek, şu ifadelere yer verdiler:

“TL’de güçlü bir devalüasyona, enflasyonun hızlanmasına, yatırımların, büyümenin, istihdamın baskı altına alınmasına ve hepsinden önemlisi ülke olarak yoksullaşmamıza yol açan bu sürecin risklerini vurguladık. Nitekim yeni ekonomik tercih tedbirleri sonrasında bir belirsizlik ve istikrarsızlık ortamı ortaya çıkmıştır. Özellikle iç piyasada döviz talebinin keskin bir şekilde arttığını ve bunun mevcut tüm ekonomik dengeleri alt üst ettiğini görüyoruz.”

“EKONOMİ KURALLARINA DÖNÜŞ”

Açıklama şöyle devam etti:

“İzlenen ekonomi politikası sadece iş dünyası için değil tüm vatandaşlarımız için yeni ekonomik sorunlar yaratıyor. Uzun vadede çok daha büyük yapısal sorunlara neden olma riski arttı. Bu ortamdan en çok faydalanması beklenen ihracatçılarımız da zarar görüyor.

Bütün bunlardan son dönemde ekonomide meydana gelen tahribatı tespit etmek ve özellikle serbest piyasa çerçevesinde tüm aktörler tarafından desteklenen genel kabul görmüş ekonomik kurallara geri dönmek gerektiği ortaya çıkıyor.

“Geleceği yeni bakış açılarıyla şekillendirmek: insanlar, bilim, kurumlar” çalışmamızda, ülkemizdeki “kurumsuzlaşma” sorununa daha önce dikkat çekmiş ve kalkınmamız için gerekli yaklaşımı kamuoyu ile paylaşmıştık. Ülkemiz ekonomisine fayda sağlayan, öngörülebilirliğin, yatırım ortamının ve kalkınmanın önünü açan kurallara dayalı politikalar uygulamamız gerekiyor. Atılacak adımlar, özellikle kurum ve kuralların kapsayıcı ve etkin bir şekilde güçlendirilmesi, ülkemizde güven ortamının oluşması için elzemdir.

TÜSİAD olarak bu yönde atılacak doğru adımlara katkı sağlamaya hazırız.”

İş dünyasından döviz tepkisi İlgini çekebilir İş dünyasından döviz tepkisi

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Bilim Ekonomi Faiz Merkez Bankası TÜSİAD

TÜSİAD’dan güçlü çıkış

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK