TZOB: Tavuk eti üreticileri, ‘kuş gribinde bile bu kadar kötü dönem geçirmedik’...

TZOB: Tavuk eti üreticileri, ‘kuş gribinde bile bu kadar kötü dönem geçirmedik’ diyor

99
0
PAYLAŞ

TZOB: Tavuk üreticileri, “Kuş gribinde bile bu kadar kötü zaman geçirmedik” diyor.

TZOB: Tavuk üreticileri, “Kuş gribinde bile bu kadar kötü zaman geçirmedik” diyor.

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, kanatlı sektörüyle ilgili değerlendirmesinde şunları söyledi: “Temmuz ayında kanatlı eti üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,1 düştü. Pek çok üretici kuş gribinde bile bu kadar kötü günler yaşamadıklarını söylüyor” dedi.

TZOB: Tavuk üreticileri diyor ki:

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, kanatlı sektöründeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Bayraktar, 412 damızlık ve kuluçkahane, 7 000 807 ticari piliç, 2 000 837 ticari yumurta tavuğu olmak üzere toplam 10 000 992 çiftlik ve 20 000 222 kümeste ve yaklaşık 500.000 kişilik (üretici, çiftçi, zanaatkar, ilaç, vb.) .) Yem, yan sanayi, ulaşım, pazarlama), buna karşın burada 2 milyon insan yaşıyor.

“ÜRETİCİ ARTAN MALİYETLERİ KARŞILAYAMAZ”

Sektörün yıllık satışlarının 5,5 milyar lira civarında olduğunu ve kanatlı eti ve ürünleri ihracatının 2020 yılında 511 milyon dolar civarında olacağını belirten Bayraktar, açıklamasına şöyle devam etti:

Piliç üretiminde bir yanda 18’e yakın entegre firma, diğer yanda 14.000’e yakın irili ufaklı besi çiftliği üretimi bu entegre firmalara yaptırıyor. Yani bir taraf şirketin imalat kolunu oluştururken, diğer taraf tedarik, terzilik, pazarlama ve finans şubelerini oluşturmaktadır.

Son 1,5-2 yıldır hem Irak pazarındaki sorunlar hem de pandemi nedeniyle talepteki düşüş sektörü zora soktu.

Pandemi yasaklarının serbestleşmesi, yazın mangal sezonunun açılması ve turizmin hareketlenmesi piyasalarda piliç eti ürünlerinin fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

İşletmelerin hareketliliğine ve piyasa satışlarına rağmen üreticilerimiz istedikleri geliri alamamaktadır. Ayrıca birçok üretici kuş gribinde bile bu kadar kötü günler geçirmediklerini söylüyor.

ÜRETİCİ FİYAT ARTIŞLARINI PAYLAŞMADI

Son dönemde; üreticiler artan girdi maliyetlerini (atık, kömür, elektrik ve işçilik) karşılamakta zorlanıyor. Üreticiler tavuğun fiyatını yükselterek paylarına doyamıyorlar.

Üreticilerin ahırları ve tesisleri gün geçtikçe eskimekte ve varlıkları değersiz hale gelmektedir. Örneğin 5 milyonluk bir yatırımla yapılan bir kümes kendini en az 10 yılda amorti etmelidir, ancak elde edilen gelire göre bu süre 25 yıla kadar çıkmıştır.

Birçok kümes, yüksek maliyetler ve sürdürülemez gelirler nedeniyle borçlarını ödeyememiş, faaliyetlerini kapatmış ya da borç karşılığında bankaya teslim etmek zorunda kalmıştır.

Hayatta kalmaya çalışan firmalar bu şekilde devam edemeyeceklerini söylüyorlar. Bu durum yeni firmaların sektöre girmesini de engellemektedir.

Üretimde bu kadar sorun yaşanırken tüketicinin tavukları makul fiyatlarla satın alması giderek zorlaşıyor.

TAVUK ÜRETİMİ YÜZDE 7,1 AZALDI

TZOB Başkanı Bayraktar, Türkiye İstatistik Kurumu’nun Temmuz 2021 verilerinin piliç eti üretimindeki bu sorunları doğruladığını belirterek, “Verilere göre Temmuz ayında kanatlı eti üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,1 düştü. Ocak-Temmuz döneminde ise düşüş yüzde 2,2 oldu.

Sorunlar böyle devam ederse üretim, tüketim ve ihracat açısından ciddi sorunlar yaşanacağını söyleyen Bayraktar, üreticilerin beklentilerini şöyle açıkladı:

“Tavuk başına üretici ücretleri sürdürülebilir bir düzeye getirilmelidir. Bu fiyatlarla üreticiler kışı atlatamayacak gibi görünüyor. Ocak ayını beklemeden fiyatların acilen üretici lehine revize edilmesi gerekiyor.

Sözleşmede belirtilen üretici fiyatları, şeffaf bir şekilde üretici için sürdürülebilir bir gelir sağlayan performansa dayalı belirli bir yönteme göre belirlenmelidir. Son günlerde yaşanan kalifiye eleman sıkıntısına bir çözüm bulunmalı. Sektör tartışılmalı, üretim, pazarlama ve dış ticareti kapsayan kısa, orta ve uzun vadeli adımlar belirlenmeli ve bu adımlar titizlikle takip edilmelidir.

Tarımsal girdi fiyatlarında rekor artış İlgini çekebilir Tarımsal girdi fiyatlarında rekor artış Türkiye'nin tavuk eti üretimi düştü İlgini çekebilir Türkiye’de tavuk üretimi azaldı

Dolar Ekonomi Hükümet Irak Ocak Sanayi Türkiye

TZOB: Tavuk üreticileri, “Kuş gribinde bile bu kadar kötü zaman geçirmedik” diyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK