Vergi istisnası sadece asgari ücretlilere

Vergi istisnası sadece asgari ücretlilere

57
0
PAYLAŞ

Sadece asgari ücretle çalışanlar için vergi muafiyeti

Sadece asgari ücretle çalışanlar için vergi muafiyeti

Asgari ücreti aşanlara AGI verilir. Asgari ücretten gelir vergisi, damga vergisi ve Asgari Geçim Ödeneğinin kaldırılmasını öngören yasa tasarısı meclise sunuldu.

Sadece asgari ücretle çalışanlar için vergi muafiyeti

Komisyon toplantısında ve sonrasında söylenenlerin aksine Meclis’e sunulan 13 maddelik kanun tasarısı farklı bir içeriğe sahip.

Asgari ücrete kadar tüm ücretlilerden gelir vergisi ve damga vergisinin kaldırılacağı ve tüm ücretliler için Asgari Geçim Ödeneğinin (AGI) tarihe karışacağı açıklandı.

Ancak TBMM’ye sunulan yasa tasarısına göre, asgari ücretin brüt tutarını aşmayanların ücretleri için gelir vergisi ve damga vergisi kaldırılacak. Buna göre “asgari ücretli işçiler”in ücretleri gelir ve damga vergisinden muaftır.

Ancak asgari ücretin üzerinde kazananlardan gelir vergisi ve damga vergisi kesilmeye devam ediyor. Bu çalışanlara medeni durumlarına ve çocuk sayılarına göre AGI ödenmektedir.

5.385 TL ÜCRET SINIRI

Asgari ücretin üzerindeki ücretlerden vergiler düşüldükten sonra net asgari ücretin altına düşenler, AGI tarafından net asgari ücrete ayarlanıyor. Buna göre brüt 5 bin 4 lirayı aşan ve 5 bin 385 lirayı aşmayan tüm ücretliler asgari ücretin altına düştüğü için YGÖ ödemesi yapılmakta ve bu ücretler 4 bin 253 liraya tamamlanmaktadır.

NEDİM TÜRKMEN: SAAT BOMBASI OLACAK

Konuşmacının yazarı Nedim Türkmen, mevcut haliyle tasarının endüstriyel barışın ortasında saatli bir bomba olacağını belirtti. Türkmen, “Aylık net ücretin asgari ücretin sadece 6,60 sent üzerinde olması durumunda işverene maliyeti 18.031,97 TL. Açıkça herkesi asgari ücretin altında ödemeye teşvik eden bir düzenleme. Ancak kural olarak çalışan başına yıllık asgari ücrete kadar vergi muafiyeti uygulanması gerekirdi. İnşallah bu değişir.” değerlendirmesini yaptı.

Asgari ücretten gelir vergisi, damga vergisi ve Asgari Geçim Ödeneğinin kaldırılmasını öngören yasa tasarısı meclise sunuldu.

SÖZÜNÜ TUTMADILAR

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, “Asgari ücrete kadar tüm işçiler için gelir ve damga vergileri kaldırıldı” dedi. Ancak yeni yasa teklifiyle bu vaat boşa çıktı. Kanun vaat edildiği gibi çıkarılsaydı, asgari ücrete kadar olan tüm istihdam edilenlerin oranı vergiden muaf olacaktı ve dolayısıyla ücretler bir miktar artacaktı.

Çalışanların yeni desteğe ihtiyacı var.

İş dünyasından dalgalı kur ve enflasyon tepkileri

Türkiye Girişimciler Derneği’nden (TÜRKONFED) dikkat çekici bir asgari ücret değerlendirmesi geldi. TÜRKONFED’den yapılan açıklamada, “Yüzde 50’lik artışla Asgari Geçim Ödeneği dahil 4000 253 TL olarak açıklanan asgari ücret, aslında gerçek enflasyon ile nüfus enflasyonunun örtüşmediğini gösterdi” denildi. Açıklamada, enflasyon ve döviz kurları yükselmeye devam ederse yüzde 50’lik zammın eriyip gideceği belirtildi. Ayrıca Ege Genç İşadamları Derneği Başkanı
Alp Avni Yelkenbiçer, asgari ücrete yapılan zammın ardından küçük işletmelerin işten çıkarılmaması için sosyal güvenlik ve istihdam yardımı yapılması gerektiğini söyledi.

Asgari ücretin bilançosu alt üst oldu İlgini çekebilir Asgari ücretin bilançosu alt üst oldu Bir CHP belediyesi daha asgari ücreti 5.000 TL olarak belirledi. İlgini çekebilir Bir CHP belediyesi daha asgari ücreti 5.000 TL olarak belirledi.

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Asgari ücretli çocuk enflasyonu Meclis Meclis Vedat Bilgin

Sadece asgari ücretle çalışanlar için vergi muafiyeti

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK