Veterinerin veresiye defterinde çiftçinin borcu 300 bin TL’yi aştı

Veterinerin veresiye defterinde çiftçinin borcu 300 bin TL’yi aştı

65
0
PAYLAŞ

Veterinerin kredi defterinde çiftçinin borcu 300 bin TL’yi aştı

Veterinerin kredi defterinde çiftçinin borcu 300 bin TL’yi aştı

Hayvancılık sektöründe yaşanan kriz nedeniyle çiftçiler hayvanlarını kesime gönderiyor ve üretimden çekiliyor.

Veterinerin kredi defterinde çiftçinin borcu 300 bin TL'yi aştı

maliyetler Fiyat artışıyla sarsılan ve kaybeden çiftçi, borca ​​batmış durumda. Ağırlıklı olarak hayvancılık sektöründe yaşanan kriz nedeniyle çiftçiler hayvanlarını kesime gönderiyor ve üretimden çekiliyor. Büyükbaş hayvancılığın en önemli merkezlerinden Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı köylerde son 14 yılda hayvan sayısı yüzde 75 azaldı. Bölgede bir veterineri ziyaret ettiğini söyleyen CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, veterinerin kredi defteri tuttuğunu ve 300 bin TL’den fazla alacağını kaydetti.

Gaytancıoğlu, veteriner muayenehanesinde kalın bir defterin dikkatini çektiğini belirterek, “Bu defter ne diye sorduğumda bana ‘kredi defteri’ dedi. Ne kadar alacağını sorduğumda 300.000 TL’nin biraz üzerinde olduğunu ve daha önce bir işi olmadığını söyledi. Büroyu 2007 yılında açtığını söyledi ve ilçedeki 53 köydeki büyükbaş hayvan numaralarını hemen Uzunköprü İlçe Tarım Müdürlüğü’nden istedi. Alınan bilgilere göre 2007 yılında Uzunköprü’de 25.000 büyükbaş hayvan bulunmaktaydı. 1 ay önce yine aynı bilgiyi istedi, aldığı bilgi her şeyi aydınlatıyor. Ağustos 2021 itibariyle Uzunköprü’deki büyükbaş hayvan sayısı 10.000.500’e düşmüştür. Yani 14 yılda hayvan sayısı yüzde 60 azaldı” dedi.

ÇİFTÇİ KALDI

Gaytancıoğlu, hayvancılıkla uğraşan köylülerin üretimden daha çok çekildiğini, Uzunköprü’de toplam 4 bin baş hayvanın bulunduğu 3 büyükbaş hayvan çiftliğinin bulunduğunu ifade etti. Gaytancıoğlu, “Kısacası Uzunköprü’ye bağlı 53 köyde büyükbaş hayvan sayısı 14 yılda yüzde 75 azaldı. Yerliyiz, milliyiz diyenlere, çiftçimiz üretiyor diyenlere duyurulur” dedi.

Yem üreticileri desteklenmeli

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Türkiye’de hayvancılığın azaldığını ve hükümetin bunu görmezden geldiğini vurgulayarak, Edirne Uzunköprü’de sığır sürülerindeki hızlı düşüşün bunun kanıtı olduğunu söyledi. Köylülerin yaşayamayacağını ve büyük üreticilerin de benzer bir durumda olduğunu söyleyen Gaytancıoğlu, 1 kilo yem fiyatının 1 litre süt fiyatını aştığını hatırlatarak, üreticilerin acilen yem ihtiyacı olması gerektiğine dikkat çekti.

Veterinerin kredi defterinde çiftçinin borcu 300 bin TL’yi aştı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK