Yeni model faciaya yol açtı

Yeni model faciaya yol açtı

91
0
PAYLAŞ

Yeni model felakete neden oldu

Yeni model felakete neden oldu

Ekonomist Mahfi Eğilmez, hükümetin uygulamaya koyduğu yeni modelin kur ve enflasyonu yükselterek faciaya yol açtığını söyledi.

Yeni model felakete neden oldu

Merkez bankası kilit faizine (TCMB) benzer bir seyir izlemesi beklenen Hazine’nin borçlanma maliyetleri önemli ölçüde artmaya devam ediyor. Eski Devlet Bakanı ve ekonomist Mahfi Eğilmez, kişisel blogunda yazdığı son yazısında bu çelişkiye dikkat çekti. Eğilmez, merkez bankasının açıkladığı faiz oranlarının enflasyonun tersi yönde düştüğünü, iki yıllık devlet tahvillerinin ise ters yönde yükseldiğini ifade ederek, “Merkez bankası bankalara yüzde 14 faizle borç veriyor, bankalar da paralarını ödünç veriyor. Devlet hazinesine yüzde 22 faizle. Ve biz buna model diyoruz” dedi.

Mahfi Eğilmez

%22 İLE KİRALIK

Eğilmez, “Faiz düşerse döviz yükselir, döviz yükselirse ihracat artar, ithalat düşer. Döviz kuru yükseldikçe ithalat daha pahalı hale geldiğinden, yerli üretim yerini alıyor ve cari açık cari fazlaya dönüşüyor. Yerli üretim ithal girdilerin yerini almaya başladığında enflasyon da düşecektir. Bu kapsamda Merkez Bankası’nın Eylül’de faizi %19’dan %14’e indirdiğini belirten Eğilmez, “Faiz inince döviz yükseldi, ardından enflasyon geldi. Model burada tam bir felakete neden olurken diğer faiz oranlarının düşmesine neden oldu mu? Merkez bankası faiz indirimi, tahvil faizlerinde düşüşe değil, önemli bir artışa neden olmuş gibi görünüyor. Merkez bankası bankalara yüzde 14 faizle borç veriyor ve bankalar aldıkları parayı yüzde 22 faizle Hazine’ye borç veriyor. Ve biz buna model diyoruz” yorumunu yaptı.

Gerçekleri teorilerle eşleştirmeye kararlı

Ekonominin kurallarına uymayan ve istenilen sonuçları vermeyen yeni ekonomik modeli iktisatçı Mahfi Eğilmez, ekonominin önemli isimlerinden John Maynard Keynes’in sözleriyle eleştirdi: Ne yapardınız? “Keynes, “Teorimi değiştirirdim. Ne yapardın?” diye yanıtladı. Eğilmez, “Teorimizi gerçeklere değil, gerçekleri teorimize uydurmaya kararlı görünüyoruz.”

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Yeni model felakete neden oldu

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK