Emine Bakan davasında 8 yıl sonra karar çıktı

Emine Bakan davasında 8 yıl sonra karar çıktı

51
0
PAYLAŞ

Burdur’un Çavdır ilçesinde yüzde 63 zihinsel engelli yaşayan Emine Bakan, 21 Ekim 2013’te babasına gitmek için ifade vererek evden çıktı. Emine’den bir daha haber alınamadı.

8 yıl sonra Emine Bakan davasına bakıldı

8 yıl sonra Emine Bakan davasına bakıldı

8 yıl sonra Emine Bakan davasına bakıldı

Burdur’un Çavdır ilçesinde ailesiyle birlikte yaşayan yüzde 63’ü engelli Emine Bakan (17) 21 Ekim 2013’te kaçırıldı, kumarhanelerde çalıştı ve Denizli’de kaybolduktan 12 gün sonra 5 kişi tutuksuz yargılanmak üzere tutuklandı. İçinde bulunduğu kaza sonucu ölüm arabaları.

Emine Bakan davasında 8 yıl sonra karar çıktı

Burdur’un Çavdır ilçesinde yüzde 63 zihinsel engelli yaşayan Emine Bakan, 21 Ekim 2013’te babasına gitmek için ifade vererek evden çıktı. Emine’den bir daha haber alınamadı.

Polis, ailesi tarafından kayıp olduğu bildirilen Emine Bakan’ın, evlilik vaadiyle Erhan Tunç tarafından kaçırıldığını tespit etti. 57 yaşındaki Şakir Bakan, kızının Afyonkarahisar’ın Dazkırı ilçesinde bir barda alıkonulduğunu öğrendi. Papaz Dazkırı’ya gitti ama kızını bulamadı.

KAZADA YAPTIĞI HABER GERİ DÖNDÜ

Zihinsel engelli Emine Bakan, Denizli’nin Baklan İlçesi Konak Mahallesi yakınlarında meydana gelen trafik kazasında kaybolduktan 12 gün sonra yaşamını yitirdi.

Baba Şakir Bakan ve anne Ayşe Bakan (55), kızları Emine Bakan’ın, Ercan Demirler’in kendisini kumarhaneden kumarhaneye götürmesi sonucu meydana gelen kazada hayatını kaybettiğini öğrendi.

Kazada Ercan Demirler de hafif yaralandı. Papazlar cesedi aldılar ve çektikleri acılardan sonra gömdüler.

DOĞRU BİR MÜCADELEYE BAŞLADINIZ

Bakan çift, kızlarının kaçırıldığı, birahanelerde çalıştığı ve evlilik vaadiyle gece kulüplerine satıldığı iddiasıyla hukuk mücadelesi başlattı. Soruşturmada, Erhan Tunç tarafından kaçırılan Emine Bakan’ın Denizli’ye getirildiği ve sanık Burak A.’nın 3 gün iş başında, ardından sanık Halil ve kumarhanede garson olarak kaldığı belirlendi. çalışan kardeşler Yaşar Gündüz.

Kazanın, Ercan Demirler’in Emine Bakanı’nın Yaşar Gündüz tarafından arabayla başka bir kumarhaneye götürülmesi sırasında meydana geldiği belirlendi. Ercan Demirler’in de kumarhane çalışanı olduğu ortaya çıktı.

Baklan’da mahkeme yokken, aileyi kaçırma, cinsel istismar ve hapsedilme iddialarıyla Çal Bölge Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava, görev dışı bırakıldı.

Dava, yeni iddialarla Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Erhan Tunç, Ercan Demirler, Yaşar Gündüz, Halil Gündüz ve Burak A. hakkında Emine Bakan’ın kaçırılıp tutuklanması, ihmal sonucu ölümü ve çocuğun fuhuşta kaçırılması iddiasıyla dava açıldı.

Sanıkların yargılandığı dava 8 yıl sonra karara bağlandı. Emine Bakan’ın anne ve babası, önceki gün görülen davaya tutuklu sanık ve avukatları katıldı.

Ona göre, Cumhuriyet savcısı beraat talebinde bulundu.

Cumhuriyet savcısı, 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki raporunda, açık, inandırıcı ve ikna edici delil bulunamaması nedeniyle sanıklar Yaşar Gündüz, Halil Gündüz ve Erhan Tunç’un çocuğu tahrik veya fuhuşa zorlama suçundan beraatini istedi. mahkumiyetleri için.

Cumhuriyet savcılığı, Yaşar ve Halil Gündüz’ün kanuni temsilcisinin bilgisi veya rızası dışında evden ayrılan çocuğu, ailesine veya ailesine haber vermeksizin kendi rızasıyla dahi olsa alıkoydukları gerekçesiyle Erhan Tunç’un hürriyetinden yoksun bırakma suçundan cezalandırılmasını istedi. Yetkililer ama ona haber vermeden.

Sanık Burak A.’nın da açık ve inandırıcı delillerin yokluğunda çocuğu kaçırma ve alıkoyma suçundan beraatine çağrıda bulundu. Savcılar, bir diğer sanık Ercan Demirler’in de ihmali sonucu ölüme sebebiyet vermekten ve kendisinden rızasıyla dahi olsa evden ayrılan çocuğu ailesine ve yetkililere haber vermeden yanında bulundurmaktan cezalandırılmasını istedi.

İNSAN TİCARET GEREKLİLİK YOK

21. duruşmada kararını açıklayan Adalet Komisyonu, Ercan Demirler’i taksirle adam öldürme suçundan 1 yıl 11 ay 10 gün hapis cezasına çarptırdı. Bu kararın açıklanmasını erteledi.

Emine Bakan’ın zorla çalıştırıldığı kumarhanenin sahibi Yaşar Gündüz için adliye mahkemesi emsal teşkil etti. Gündüz’ü insan ticareti suçunun cezası olmamasına rağmen 10 yıl hapis ve 24 bin lira para cezasına çarptırdı.

Bakanı kumarhanelerde çalışmaya zorlayan Erhan Tunç’a 11 yıl hapis ve 30 bin TL para cezası verildi. Diğer sanıklar Burak A. ve Halil G. ise beraat etti.

Emine Bakan’ın ailesi ve Eşitliği Denetleme Derneği’nin avukatı olarak davayı takip eden Aylin Onursev, tutanakta insan ticareti suçuna ceza verilmezken, davaya emsal teşkil etmenin çok önemli olduğunu söyledi. sonraki Bildiriler.

Ayrıca Adana, Antalya, Ankara, Denizli, Diyarbakır ve İstanbul Barolarından temsilciler ile Eşit Haklar İzleme Derneği temsilcileri de davayı takip etti. (DHA)

Günün trend videosu

Daha fazla göster

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK