Havai fişek fabrikası patlama davasında yeni gelişme

Havai fişek fabrikası patlama davasında yeni gelişme

48
0
PAYLAŞ

Hendek Başsavcısı, Sakarya Başsavcılığı’nın talimatıyla, Mart 2020’de Sakarya’nın Hendek İlçesi Yukarı Çalıca Mahallesi’ndeki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda saat 11:15 sıralarında meydana gelen patlama ve yangın olayıyla ilgili soruşturma başlattı. ve 7 kişinin ölümüyle sonuçlandı. Konuyla ilgili 200 sayfalık raporun ardından 128 sayfalık ikinci bir rapor hazırlandı. Hazırlanan raporda, ilk rapora atıfta bulunularak, Çin Mahallesi bölümünde üretim ve depolamanın yönetmeliklere aykırı olarak gerçekleştirildiği tespit edildi.

Patlama durumunda yeni gelişme, havai fişek fabrikası

Patlama durumunda yeni gelişme, havai fişek fabrikası

Patlama durumunda yeni gelişme, havai fişek fabrikası

Sakarya’nın Hendek ilçesinde 3 Temmuz Cuma günü havai fişek fabrikasında meydana gelen ve 7 kişinin hayatını kaybettiği, 127 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin ikinci rapor hazır. Raporda, şirketin hissedarları ve memurları olan sanıkların birinci derecede kusurlu oldukları, diğer sanıkların ise ikincil derecelere sahip oldukları tespit edildi. Sağlık ve güvenlik önlemleri alınırsa patlamanın önlenebileceğinin de altı çizildi.

Patlama durumunda yeni gelişme, havai fişek fabrikası

Hendek Cumhuriyet Savcılığı, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla 3 Temmuz 2020’de Sakarya’nın Hendek ilçesine bağlı Yukarı Çalıca köyündeki Büyük Coşkunlar havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama ve yangın olayıyla ilgili soruşturma başlattı. 11:15 ve 7 kişinin ölümüyle sonuçlandı. Konuyla ilgili 200 sayfalık raporun ardından 128 sayfalık ikinci bir rapor hazırlandı. İlk rapora istinaden hazırlanan raporda, Chinatown bölümündeki üretim ve depolamanın yönetmeliklere aykırı olduğu tespit edildi.

DEPODA AŞIRI KAPASİTE VAR

Raporda, fabrikanın bazı bölümlerinde kanuna aykırı elektrik tesisatı yapıldığı, statik elektrik olasılığının göz ardı edildiği ve risk değerlendirmesi yapılmadığı varsayıldığı tespit edildi. Depoların yapımında asgari güvenlik açıklıklarının dikkate alınmadığı, duvarların yanmaz, geçirimsiz, dikiş, duvar, tel örgü vb. ile çevrili olmadığı ve bunlara karşı gerekli önlemlerin alınmadığı tespit edildi. Statik elektrik. Ayrıca depolarda aşırı birikim olduğu, depolama sürecinin plansız, düzensiz ve dağınık olduğu, günlük ne kadar malzeme bulundurulması gerektiğine dair çalışma, planlama ve etkin kontrol ve izleme yapılmadığı değerlendirildi. Her üretim biriminde.

YILLIK İŞ GÜVENLİĞİ EĞİTİM PROGRAMI YOK

Patlamanın gerçekleşmesi için sıcak yüzeylerden gelen patlayıcı maddelerin kalorifik değere ulaşıp ulaşamayacağının belirlenmesi ve kontrol edilmesinin gerekli olduğu belirtilen raporda, dosyada yer alan belgeler incelendikten sonra herhangi bir patlayıcı madde bulunmadığı değerlendirildi. Konuya ilişkin bilgi, veri, belge ve kayıtlar ve dolayısıyla konu takip edilmemiştir. Tüm çalışanların iş güvenliği eğitimine katıldığına inanmadığının paylaşıldığı raporda, iş yeri “çok tehlikeli” bir sınıf olmasına rağmen belgelerde 2020 yılı için yıllık iş güvenliği eğitim planı bulunmadığı, kayıtlarda yazıyor. işçilerin “tehlikeli ve çok tehlikeli sınıf”a ait olduğu, işçilere mesleki eğitime ilişkin yönetmeliğin gerekli maddesinde sayılan belgelerden hiçbirinin bulunmadığı tespit edildi.

GEREKLİ BAKIM YAPILMAMIŞTIR

Dosyada yer alan iş güvenliği kimlik ve tavsiye defterinin incelendiği raporda iş güvenliği uzmanı, söz konusu Chinatown bölümündeki riskleri işçileri de dikkate alarak belirlediğini ve herhangi bir tespitte bulunmadığını belirtti. veya iş güvenliği ile ilgili önerileri, gerekli özeni göstermediği ve bu nedenle iş güvenliği yasalarına uymadığı.

İşyerinin tehlikeli işlere karşı denetlenmesi ve işçilerin sağlık ve güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde düzenlenmesi gerektiğinin belirtildiği raporda, işveren, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin tam olarak alınıp alınmadığını kontrol etmiyor, işyerinden ayrılıyor. Çalışanların kendi inisiyatifleriyle güvenliğinden emin değil İşi engellemeye yönelik denetim eksikliğinin olayın gerçekleşmesinde etkili olduğu bildirildi.

Bu itibarla, fabrikanın ortağı ve yetkilisi YC ve AREC, söz konusu olayda patlayıcıların üretildiği işyerinde önlem alınmadığı için diğer asıl borçlu sanıklar arasında yer almaktadır; HAV, AA, A.Ç., AB ve E.Ö. arızalı olduğu bildirildi. Patlamaya ilişkin ikinci uzman görüşünde, ihtilaflı olay meydana geldiğinde iş güvenliği tedbirleri alınmış olsaydı, olayın meydana gelmeyeceği ve olayın meydana gelmemiş olması ihtimalinin önüne geçileceği ve bu durumda da olayın meydana gelemeyeceği belirtildi. kaçınılmazlıktan söz etmeyin.

Havai fişek fabrikasında patlama olması durumunda mahkeme ara kararını açıkladı İlgini çekebilir Havai fişek fabrikasında patlama olması durumunda mahkeme ara kararını açıkladı

Çin’de Cuma günü mahkemede patlama Sağlık Sakarya yangını
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK