Hendek’teki patlamanın bilirkişi raporu ortaya çıktı

Hendek’teki patlamanın bilirkişi raporu ortaya çıktı

61
0
PAYLAŞ

Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında 3 Temmuz 2020 tarihinde meydana gelen patlamada 7 işçi hayatını kaybederken 127 kişi de yaralandı.

Hendek'teki patlamayla ilgili rapor ortaya çıktı

Hendek’teki patlamayla ilgili rapor ortaya çıktı

Hendek’teki patlamayla ilgili rapor ortaya çıktı

Sakarya’nın Hendek ilçesinde 7 işçinin hayatını kaybettiği, 127 kişinin de yaralandığı havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamayla ilgili bilirkişi görüşü Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Hendek'teki patlamayla ilgili rapor ortaya çıktı

Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında 3 Temmuz 2020 tarihinde meydana gelen patlamada 7 işçi hayatını kaybederken 127 kişi de yaralandı.

Olayın ardından Hendek Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, patlamada ihmali olduğu iddia edilen fabrika sahibi YC, fabrika müdürü AA, fabrika müdürü ve genel usta HAV, genel usta E.Ö. İş güvenliği uzmanı AB, sorumlu personel A.Ç. ve AREC’e “kasten taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan 2 yıl 8 aydan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi.

Davada fabrika sahibi YC ve genel müdür HAV yargılanırken, diğer sanıklar yargılanıyor.

Mevcut davada mahkemenin talebi üzerine hazırlanan bilirkişi görüşü Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

İş Güvenliği Uzmanı A, Kimya Mühendisi, İnşaat Mühendisi ve Bilgisayar Mühendisi olmak üzere 7 kişilik ekspertiz heyetinin raporunda, fabrika yetkililerinin elektrik tesisatı, depolama alanlarının güvenliği, risk gibi birçok konuda eksiklikleri olduğu tespit edildi. fabrika yetkililerinin değerlendirilmesi, işçi sağlığı ve güvenliği.

4 AYRI PATLAMA GERÇEKLEŞTİ

Uzmanlar Komitesi tarafından hazırlanan raporda, olay günü tesiste 4 ayrı patlama olduğu tespit edildi.

İlk patlamanın fabrikadaki “Chinatown” adlı mermer üretim laboratuvarında, ikinci patlamanın kimya deposunda, üçüncü patlamanın mermer depolama alanında, dördüncü patlamanın ise uyuşturucu kontrol alanında meydana geldiği bildirildi.

Ayrıca mahkemeye sunulan raporda, bu patlamalardan birinin Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü’nün ölçtüğü değerlere göre 1.7 büyüklüğünde bir depreme neden olduğu belirtildi.

PATLAMALARDAN BİRİ 13 TON 396 KG TNT PATLAMANIN EŞDEĞERİDİR

Uzman tarafından hazırlanan rapora göre, patlamanın şiddeti ve çukurların çapı dikkate alınarak çukurlara neden olan patlayıcı madde miktarı hesaplanır ve yapılan hesaplamalar ile dosyada yer alan depo kayıtları karşılaştırıldığında ‘Chinatown’ isimli mermer üretim laboratuvarında kaçak ve kaçak üretim ve depolama tespit edildi. Ayrıca raporda, mermer deposundaki patlamanın 13.396 kilogram TNT’ye (5700 kilogram gök bombası) eşdeğer olduğu belirtildi.

7 SANIK DA BULUNDU

Hazırlanan raporda, yargılama sürecinde yargılanan 7 sanık suçlu bulundu. Rapora göre kusurlu bulunanlar ağırlıklı olarak fabrika sahipleri YC ve AREC, sorumlu kimyager AA, sorumlu işletme müdürü A.Ç., yönetici HAV, genel usta E.Ö., iş güvenliği uzman AB. (DHA)

Patlama durumunda yeni gelişme, havai fişek fabrikası İlgini çekebilir Patlama durumunda yeni gelişme, havai fişek fabrikası

Çin Cuma dava deprem kimyasal patlama Sakarya
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK