İBB’den Validebağ Raporu: Koru için koordinasyon kurulu oluşturulsun

İBB’den Validebağ Raporu: Koru için koordinasyon kurulu oluşturulsun

73
0
PAYLAŞ

İBB Validebağ Korusu’nda doğa koruma politika belgesi yayınladı. Yol haritası içeren belge; 35,4 hektarlık alanıyla Anadolu yakasının en büyük yeşil alanlarından biri olan 1. derece tabiatı koruma alanı, İBB’nin “Validebağ Korusu’nun Geleceği Çalıştayı” kapsamında Valideba Korusu için oluşturuldu. İstanbul Planlama Ajansı’nı (IPA) hazırladı. Geçtiğimiz aylarda Validebağ Korusu’nu ziyaret eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, konunun IPA tarafından koordine edilen tüm ilgili çıkar gruplarıyla bir toplantıda ele alınacağını duyurdu. .

İBB'den Validebağ raporu: Koru için koordinasyon kurulu kurulması

İBB’den Validebağ raporu: Koru için koordinasyon kurulu kurulması

İBB’den Validebağ raporu: Koru için koordinasyon kurulu kurulması

İstanbul Kent Konseyi, gündemdeki Validebağ Korusu için yol haritası çıkardı. İBB, birden fazla kamu kuruluşunun yetkilendirildiği koruda bir koordinasyon komitesi kurulmasını önererek, anıtsal ağaç özelliklerine sahip ağaçların tescil edilmesi, insan baskısını artıran patika ve yolların azaltılması ve koruyu kullanmak için sürdürülebilir materyallerin gerekliliğini vurguladı.

İBB'den Validebağ raporu: Koru için koordinasyon kurulu kurulması

İBB Validebağ Korusu’nda doğa koruma politika belgesi yayınladı. Yol haritası içeren belge; İBB kapsamında Valideba Korusu için. düzenlenen “Validebağ Korusu’nun Geleceği Çalıştayı” tabiatı koruma alanı 1. İstanbul Planlama Ajansı (IPA). Geçtiğimiz aylarda Validebağ Korusu’nu ziyaret eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, konunun IPA tarafından koordine edilen tüm ilgili çıkar gruplarıyla bir toplantıda ele alınacağını duyurdu. .

“KOORDİNASYON KOMİTESİ OLUŞTURUN”

İBB bu çalışmanın sonunda; Koruya ilişkin yetki ve sorumlulukları olan farklı kamu kurumları arasında yetki karmaşasının önlenmesi ve sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve akademisyenlerin katılımı için ilgili tüm tarafların söz sahibi olması gereken bir koordinasyon komitesi kurulmasını önerdi. Koruda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Üsküdar Belediyesi, BB, itfaiye ve SKİ yetkili.

“ROTALAR VE YOLLAR AZALTILMALI”

Çalışmada; Ağaçların anıtsal ağaç anıtları ile tescili, yağmursuyu borusunun kirliliğe karşı düzenli kontrolü, başıboşların bakımı, patika ve yolların azaltılması, koru aydınlatması için master planın oluşturulması, koruda sürdürülebilir malzemelerin kullanılması ve ormanların kaldırılması gibi öneriler koru önündeki otopark dahil edildi. Ayrıca yangın risklerini belirlemesi ve bir eylem planı hazırlaması istendi.

“Düğünleri, Dizileri ÇEKİM KORUMA GÜCÜ”

İBB, Validebağ Korusu için özgün bir bütünleşik koruma politikası önerdi. Çevresel ve kültürel değerlerin ayrı değerlendirilmesinin Validebağ Korusu’nun temel sorunlarından biri olduğuna dikkat çekildi. Daha önceki planlara bütüncül bakış açısı yansımadığı için koruda bir yapılanmanın planlandığını hatırlatan “Koru içinde düğünler, dizi ve film çekimleri vs. yapılabilir. Faaliyetler taşıma kapasitesinin üzerinde bir emişe neden olur ve mekansal müdahaleler otopark gibi doğal çevreyi işgal etmek zorunda kalır. Korunun insanlar tarafından kontrolsüz kullanımı ekosistem döngüsüne göre riskler barındırmaktadır. Yol düzenleme ihtiyacı ve kontrolsüz insan kullanımı ile yolların genişletilmesi, habitatların parçalanmasına yol açmaktadır.

“MOMORIAL AĞAÇLAR KAYITLI DEĞİLDİR, YÜKÜMLÜLÜK DAĞITIMI YOK”

Koru’nun sorunları şu şekilde özetlenmiştir:

“Yönetim planı yok, kültürel peyzaj analizi yok ve plansız. Halkın ve sivil toplumun bilgi ve katılım talepleri, koru yönetimi ve karar alma süreçlerinde istenilen karşılığı bulamamaktadır. Yetki ve sorumluluğu olan çok sayıda kurum ve kuruluş var ve koordinasyon eksikliği var. Korunun bakımı, temizliği, onarımı, güvenlik önlemleri ve koruda yapılacak destekleyici faaliyetlerin uygulanması ile hayvan sağlığı ile ilgili uygulamalar da dahil olmak üzere görev dağılımı belirtilmemiştir. İnsanların yoğun kullanımı ekosistem dengesi, biyoçeşitlilik ve topografya üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Anıt ağaç olan korunmaya değer ağaçlar tescil edilmemektedir. Diğer sorunlar arasında doğal yaşamı olumsuz etkileyen otsu bitkilerin biçilmesi, derenin kapasitesinin yetersiz olması, derenin kirlenmesi ve sokak hayvanlarının yaban hayatı üzerindeki olumsuz etkileri sayılabilir. Bilimsel yöntemlerle yapılmayan ağaçlandırma çalışmaları korunun doğal dengesini bozmaktadır. Koruda ekolojik olmayan asfalt ve geçirimsiz malzeme gibi yapı malzemelerinin kullanılması da sorun yaratmaktadır. Peyzajda koru ekosistemine uygun olmayan çim dikimleri ve benzeri müdahaleler bulunmaktadır. Ticari kullanımlar koru ve yapıları baskı altına alırken, kültür varlıklarının kullanımına ilişkin düzenli kontroller yapılmamaktadır.”

Validebağ'a şafak baskını: Cemaat moloz kum döktü İlgini çekebilir Validebağ’a şafak baskını: Cemaat moloz kum döktü

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK