İlber Ortaylı’dan cumhurbaşkanlığı seçimleri için sert eleştiri: Bizim kadar aciz…

İlber Ortaylı’dan cumhurbaşkanlığı seçimleri için sert eleştiri: Bizim kadar aciz…

30
0
PAYLAŞ

Tarihçi-Yazar adaylığındakia dikkat “Herkesi seçiyor. Ama bizim aciz hale getiren var mı? anlaşamıyorsunuz.” dedi.

abone ol

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Belediyesi tarafından sistem düzenleme Köy Enstitüleri Günleri, ilk beğenilen Tarihçi-Yazar İlberylı, ünlü sunucu İrfan Değirmenci’nin konuğu.

Köy hareketinin şiirdekinden biri olan bölgede, eğitimci ve yazar Mehmet Ali Başaran anısına ithaf olan “Köy Enstitüleri Fikir ve Kültür Günleri” İlber Ortaylı ve İrfan Değirmenci’nin “Köy Enstitülerinin Tarihsel Süreci” sırasında söyleşisine ilgi oldu.
Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Belediye Meclis Üyesi Tülay Çankaya, CHP Ayvalık İlçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı, İYİ Parti Ayvalık İlçe Başkanı Gülten Sütçüoğlu ile salonu dolduran kalabalık bir izleyicisinden yemekten programa Prof. Dr. Ortaylı’nın açıklamaları damgasını vurdu.

“Köy Enstitülerine, ‘Burası komünist tıp oldu bakan değil, çok’ diye düşünüyorum da yorumlardan”
Köy Enstitülerinin dikkati çektiğini hatırlatan İrfan Değirmenci, seçme sunumunda, “Aslında değerlendirme yapanler sadece Köy Enstitülerine, ‘Burası komünist oldu’ diye bakanlar değil, sol düşünen da bu tür değerlendirmeler. İyileştirmek mümkün. Ama bu velerin nasıl bir şey olması gereken bir şey olması gerekir. Aksu’daki Köy Enstitüsü’ne müdür olarak ses isim, ‘Orada insandan sivrisinekler var. Sivrisinekler kemikli ve insanlıkla aynı düzeydedir.” demiş. Oysa o bölgedesıtma var. Sıtma ile para yatırmadan önce. salgın var. Çünkü bataklık tesis edilmişti Köy Enstitüleri” kullanımlarını kullanın.

“CHP’nin çok partili hayata geçince Köy Enstitülerinin sonu geçince”
Tarihçi-Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı da, 1940 yılında yaşanabilirnu hatırlatarak, “Kemal Atatürk vardı. Ancak onun oluşumu devrindedir. Hasan Ali Yücel’in kuralıdır. Sonradan kurulmuştur. O dönem CHP devridir. Tek partidir. CHP’nin çok partili hayata geçince de Köy Enstitülerinin sonu” dedi.

“Siyasi partilerin hiçbir şekilde Türkiye’nin yakın müspet veya menfi ortak hakları yoktur”
Ortaylı, Türkiye’nin öğrenmesinin öğrenildiği savunulmaktadır, “Bu yanlış öğretilme de yanlışle tespit ediliyor. Şunu hiçbir şekilde, mevcut siyasi partilerin bir yakınlığı müspet veya menfi ortak hakları yoktur. Yani ne bu zevatın, ‘Biz çok iyi şeyler yaptık ve biz bunu belgeliyoruz’ deme hakkı vardır. Ne de, ‘Bunlar çok kötü çalışıyorlar. Biz de savaştan geliyoruz’ için hakları vardır. Bu biraz tuhafa gelecek ama normal olarak bu iş böyle olacak. Köy Enstitüleri için bir esastır” kullanımları.

“Osman İmparatorluğulıılırken, bu eğitimin benzerleri Bulgaristan ve Romanya’da dağ kuruldu”
Atatürk’ün edebiyat ya da filozofi fakültesini kurmadığını vurgulayan İlber Ortaylı, “Çünkü böyle bir şey zaten dünyada var. Dil, Tarih Okulu ise, Atatürk’ün icadıdır. Yani o bir deha meselesidir ve orijinaldir. Köy Enstitüleri bir karşı karşıya kalmak için yaşamak için eğitimdir. Osmanlı İmparatorluğu dağılırken, bu eğitimin benzerleri Bulgaristan ve Romanya’da kurulmuştur. Türkiye’de bu sistemi doğrudan doğruya Kemalizm yaptı. Yani doğruya doğruya köydeki eğitimk ve köy öğretmenini köyi öğretmektı. Fevkalade önemli bir projeydi” dedi.

“Ben doðum doðumu doðrudan Cumhurbaþkaný seçemedi bu memleket”

Dr. Ortaylı, “Prensip sahibiydiler zaten, bugün en büyük sınav adayları arasından seçim daha akıllıca ve diğerleri gibi.

Herkes Cumhurbaskani seçiyor. Ama bizim kadar aciz hale getiren var mı? Ben dogum gunu Cumhurbaskanligi seçemedi bu memleket. İhtilal, darbe yapılır. Bu durumsızlıklarla ilgili bir mal. Yani minimum müştereklerde anlaşamıyorsunuz.

Mesela oruç tutan, bugün. Tuttuğu kadar. Tutmayan, tutmuyor. Tutanın hoş görülmemesi diye bir şey varsa, o durum Atatürk Lisesi’nde de var. Dil, Tarih Coğrafya Fakültesi’nde de var. Kimseye iftar saatine göre bir şey yapılmıyor. Ama aşağıda da birlik var. Stalinist Rusya bunu değil. Takip edeyim falan, yok böyle bir şey. Şimdi şimdi böyle bir onun uyduruyorlar. Adeta Stalin Rusya’sı tek parti döneminde çiziliyor. Böyle bir şey yok. ‘Nereden çıkarıyorsunuz bunu?’ diye. ‘Annem anlatıyor’ diyor. Senin annen ne bilir ki? Bunlarla ilgili irfanıyla bağdaşmıyor” kullanımlarını.

“O öncesi hiç sağcılarla, ya da solcularla büyük kavgaları yoktu”
Kurtuluş Savaşını komutanların maceraperest adamlar savunan İlber Ortaylı, “İş yapmak isteyenlerdi. Hiç kimse gibi bir şeye girme, bilmem ne çevresel yapı, savaş gibi işler halletmeye kalkmaz. değil. Yani ne İsmet Paşa böyledir, ne Kemal Atatürk böyledir. Hatta beş vakit namaz kılmak Fevzi Paşa böyledir. Akıl var irfan var. O zamanlar hiç sağcılarla büyük kavgaları yoktu” diye konuştu.

Başkan Ergin ve Meclis Üyesi Çankaya’dan birer buket çiçek
Etkinliğin sonunda Ayvalık Başkanı Mesut Ergin ile Belediye Meclis Üyesi Tülay Çankaya İrfan Değirmenci ile Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya birer buket çiçek takdim ettiler.

Etkinliğin sonların sorularını yanıtlayan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Ülkemizin aydınlanma meşalesini yakan Köy Enstitüleri’nin 82. yıllara saygıyla ve hatırlıyoruz” dedi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK