İmamoğlu yeni İSMEK vizyonunu anlattı

İmamoğlu yeni İSMEK vizyonunu anlattı

80
0
PAYLAŞ

İstanbul Enstitü İSMEK’te yeni görev süresi 24 Eylül’de başlıyor.

İmamoğlu yeni İSMEK vizyonunu açıkladı

İmamoğlu yeni İSMEK vizyonunu açıkladı

İBB’nin Sanat ve Meslek Kursu İSMEK yenilenerek istihdam yaratan bir eğitim kurumuna dönüştürüldü.

İstanbul Enstitü İSMEK’te yeni görev süresi 24 Eylül’de başlıyor.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Haliç kongre merkezinde düzenlenen toplantıda İSMEK’in yeni dönemini ve yeni vizyonunu sundu.

Adı yeni döneme “İstanbul Enstitüsü” olarak dahil edilen İSMEK, sanat ve meslek kurslarının yanı sıra artık yaygın bir eğitim kurumu olarak faaliyetlerine devam edecek.

İSMEK’teki değişimi kamuoyuna aktaran mamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 90’lı yılların şartları ve ihtiyaçları çerçevesinde yürüttüğü sanat ve meslek eğitimi kursları İSMEK’te yeni bir dönemin başladığını söyledi.

“İŞLER DEĞİŞTİ, YENİ İŞLER OLUŞTU”

SMEK’in sanat ve meslek dersleri kapsamının dışına çıkarak örnek bir yaygın eğitim kurumu olma vizyonuyla yoluna devam edeceğini söyleyen İmamoğlu, “Yenilenmesi ve güncellenmesi bir zorunluluk ve gereklilikti. Yaşadığımız Covid-19 salgını dijitalleşmeyi hızlandırıp yaygınlaştırırken, yaşam tarzlarımızda ve mesleklerin niteliklerinde önemli değişikliklere neden oldu. Yeni meslekler ortaya çıktı. Mevcut meslekler değişmeye başladı. Bazı mesleklerde salgın öncesine göre çok daha yoğun bir emek ihtiyacı ortaya çıktı. İBB olarak tüm bu değişim ve dönüşümlere kayıtsız kalamazdık. Bu nedenle İSMEK’i yeniden yapılandırıyoruz.”

“EŞİTSİZLİK DERİNDİR”

İstanbul Planlama Ajansı’nın 2050 Vizyon Raporu’nun sonucunu hatırlatan İmamoğlu, “İstanbul’da yoksul haneler aylık gelirlerinin yarısından fazlasını gıda ve barınmaya harcamak zorundayken, zengin haneler eğitim ve kültüre daha fazla harcama yapabilir” dedi. eğitime bütçe ayırmakta güçlük çektiklerini ve bu durumun eşitsizliği derinden etkilediğini vurguladı. Temel hedeflerinden birinin bu eşitsizlikle mücadele etmek olduğunu vurgulayan İmamoğlu, “Başta gençler olmak üzere yoksul hanelerde yaşayan insanların mesleki gelişim ve mesleki beceri eğitim ihtiyaçlarını karşılamak bizim için çok değerli. Hem bu bireyler hem de aileler için İstanbul ekonomisi için değerli ve önemlidir. İstanbul’da yaşayan herkesin adil fırsatlara sahip olmasını istiyoruz. İşsizlerin İstanbul’da kalmasını istemiyoruz” dedi.

4 SEKTÖRDE 22 ALANDA EĞİTİM

İmamoğlu, eğitim programlarının “Mesleki Eğitim, Kişisel Gelişim, Güzel Sanatlar, El Sanatları ve El Sanatları” olmak üzere 4 branşta 22 alanda birçok yeni eğitim programıyla İstanbullulara ulaşacağını belirtti.

EĞİTİMDEN SONRA DA İSTİHDAM OLANAKLARI OLUŞTURULMAKTADIR

Bölge istihdam büroları ile işbirliği modeli geliştirerek eğitim sonrası istihdam olanaklarını iyileştirdiklerini belirten İmamoğlu, aşağıdaki örneklere atıfta bulundu:

* Enstitü İstanbul İSMEK ile işbirliği yapmak üzere e-ticaret uzmanı arayan özel bir kurumun talebi üzerine hızla sınıflarımızı oluşturduk ve eğitimlere başladık.

*Eğitim sonrası sınav sonucunda öğrencilerimizin çoğu işe başlamıştır. İstihdama dayalı sosyal kalkınma projeleri ile İstanbul’da yaşayan dezavantajlı grupların işgücü piyasasına entegrasyonuna yönelik çalışmalar da yürütmekteyiz.

* Bu çalışmalardan biri de yakın zamanda Adalar ilçesinde hayata geçirmek istediğimiz “Arıcılık alanında kadın üreticilerin eğitimi” projesidir.

* Proje ile Adalar ilçesinde arıcılığa kadın istihdamı sağlamak, bölgenin florasına uygun arılarla ada balı üretmek ve üretilen arı ürünlerini markalaştırmak istiyoruz.

Z KUŞAĞININ MESAJI

İmamoğlu, Z kuşağını da önemsediklerini vurgulayarak, “Eğitim ve hizmet politikamızı Z kuşağının dinamiklerini ve ihtiyaçlarını dikkate alacak şekilde güncelledik. Özellikle Z kuşağı dediğimiz kuşakta ne yazık ki yüz binlerce gencimizin ne yeterli eğitim aldığını, ne de maalesef işsiz kaldığını görüyoruz. Bu doğrultuda amacımız; İstanbul Enstitüsü, İSMEK’i ek mesleki eğitim alanında başta Z kuşağı olmak üzere tüm gençlerin ilk düşündüğü kurum haline getirmektir.”

KADIN VE GENÇ PERFORMANSI

İmamoğlu, İstanbul İSMEK Enstitü’nün Türkiye’nin en büyük online öğrenme alanlarından birini oluşturacağını belirterek, “Uzaktan eğitim merkezimizle yüz binlerce İstanbulluya eğitim vererek bu alanda önemli bir seçenek haline geldik” dedi. İmamoğlu, uzaktan eğitimden yararlananların yüzde 68’inin kadın, yüzde 54’ünün ise 20-30 yaş arası gençlerden oluştuğuna dikkat çekerek, “Uzaktan eğitimden yararlananların yüzde 48’i lisans mezunu. Yeni iş arayan vatandaşlarımızın da uzaktan eğitim için Enstitü İstanbul İSMEK’i tercih ettiğini görüyor ve istihdama yönelik uzaktan eğitim programlarımızın sayısını artırıyoruz” dedi.

LOGO YENİLENDİ

Değişen “İstanbul Enstitüsü İSMEK”in yeni logosunun yarışmayla belirlenen İBB’nin tarihi logosunun çekirdeğinden tasarlandığını anlatan mamoğlu, “İstanbul’un 7 tepesini temsil eden bu 7 üçgen, yeniden yapılandırılan kurumumuzun yeni vizyonunu temsil ediyor. “

İmamoğlu Atina'dan aradı: Sağduyuyla çözülemeyecek sorun yoktur İlgini çekebilir İmamoğlu Atina’dan aradı: Sağduyuyla çözülemeyecek sorun yoktur

Ekrem İmamoğlu İBB istanbul İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Sanat Sınavı Türkiye Yunanistan
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK