İstanbul’un kayıp kitabesini İBB satın aldı

İstanbul’un kayıp kitabesini İBB satın aldı

96
0
PAYLAŞ

İstanbul’un Şile Bozgoca köyünde Osmanlı döneminde inşa edilen yıkılan caminin Hicri takvime göre 1285 ve Miladi takvime göre 1869 tarihli El’Hac İbrahimzade Hurşid Beğ’in kitabesi İstanbul’a dönüyor. Ortadan kaybolan ve günümüze ulaşamayan camiden kalan son eser olan kitabenin ne zaman yurt dışına getirildiği bilinmiyor. Bugün 1957 yılında inşa edilen köy camisi, tarihi caminin bulunduğu yerde duruyor.

İBB kayıp kitabeyi İstanbul'dan satın aldı

İBB kayıp kitabeyi İstanbul’dan satın aldı

İBB kayıp kitabeyi İstanbul’dan satın aldı

İBB, 17 Eylül’de Hollanda’da düzenlenen bir müzayedede yurt dışından getirilen ile Bozgoca Camii’nin kayıp kitabesini 4 bin 600 avroya satın aldı. Kayıp yazıt önümüzdeki hafta İstanbul’a getirilerek yeni kurulan İstanbul Kent Müzesi’nde sergilenecek.

İBB kayıp kitabeyi İstanbul'dan satın aldı

İstanbul’un Şile Bozgoca köyünde Osmanlı döneminde inşa edilen yıkılan caminin Hicri takvime göre 1285 ve Miladi takvime göre 1869 tarihli El’Hac İbrahimzade Hurşid Beğ’in kitabesi İstanbul’a dönüyor. Ortadan kaybolan ve günümüze ulaşamayan camiden günümüze ulaşan son eser olan kitabenin ne zaman yurt dışına getirildiği bilinmiyor. Bugün 1957 yılında inşa edilen köy camisi, tarihi caminin bulunduğu yerde duruyor.

5 bin 665 avroya mal oldu

Yıkılan İstanbul camisinin son eseri olan yazıt, 17 Eylül’de Hollanda’nın Hattem kentindeki Oriental Art Müzayede Evi’nde açık artırmaya çıkarıldı. Yazıt açık artırmaya çıkmadan önce, Dr. Neval Konuk Halaçoğlu, İBB’ye raporla bildirdi. İBB de açık artırmaya online olarak katılarak 4 bin 600 avroya satın aldı. Kayıt ücreti, ücretler ve vergiler dahil 5,665 Euro’dur.

“İSTANBUL’A KAZANDIK”

İBB genel sekreter yardımcısı Mahir Polat, yazıtı önümüzdeki hafta Hollanda’dan İstanbul’a getireceklerini ve eseri Topkapı’da yeni kurulan İstanbul Kent Müzesi’nde sergileyeceklerini söyledi. Polat, “İstanbul’un kayıp camisinin ayakta kalan son eseri olan kitabeyi özel koleksiyonlara girmekten kurtardık ve İstanbul’a getirdik. Biz şehrin hatırasını yaşatmakla görevli bir idareyiz ve bu doğrultuda çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Osmanlı dilindeki kitabesi 45×48 cm boyutlarındadır. Tarihi Hicri takvimde 1285, Miladi takvimde 1869 olarak kaydedilmiştir.

İBB Genel Kurulu'nda otobüs tartışması: Uçak veya saray alırken dış borç yok, metrobüs alırken dış borç var İlgini çekebilir İBB Genel Kurulu’nda otobüs tartışması: Uçak veya saray alırken dış borç yok, metrobüs alırken dış borç var

CHP Hollanda İBB İstanbul Metrobüs Türkiye uçağı
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK