İzmir’de kamu kurum ve kuruluşları öğrencilere kapılarını açıyor

İzmir’de kamu kurum ve kuruluşları öğrencilere kapılarını açıyor

90
0
PAYLAŞ

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir’de ve ülke genelinde öğrencilerin barınma sorununa ilişkin İzmir Valiliği’nde açıklama yaptı. Vali Köşger, kamu kurum ve kuruluşlarının pansiyonları, milli eğitim sistemi çerçevesinde uygulama otelleri, öğretmen evleri, polis ahlak eğitim merkezleri gibi alanları barınma hakkının karşılanması için bir ay süreyle ücretsiz hale getireceğini duyurdu. öğrencilerin ihtiyaçları.

İzmir'de kamu kurum ve kuruluşları kapılarını öğrencilere açıyor

İzmir’de kamu kurum ve kuruluşları kapılarını öğrencilere açıyor

İzmir’de kamu kurum ve kuruluşları kapılarını öğrencilere açıyor

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, öğrencilere milli eğitim sistemi çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşlarının misafirhaneleri, uygulama otelleri, öğretmen evleri, polis ahlakı eğitim merkezleri gibi alanları ücretsiz sağlayacaklarını duyurdu. İzmir’deki üniversite öğrencilerinin barınma sorununu çözmek için bir ay süreyle

İzmir'de kamu kurum ve kuruluşları kapılarını öğrencilere açıyor

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir’de ve yurt genelinde öğrencilerin barınma sorununa ilişkin İzmir Valiliği’nde açıklama yaptı. Vali Köşger, kamu kurum ve kuruluşlarının pansiyonları, milli eğitim sistemi çerçevesinde uygulama otelleri, öğretmen evleri, polis ahlak eğitim merkezleri gibi alanları barınma hakkının karşılanması amacıyla bir ay süreyle ücretsiz hale getireceğini duyurdu. öğrencilerin ihtiyaçları.

Öğrenciler, özellikle ihtiyaç sahibi kız öğrenciler, zmir hükümetinin hesaplarının paylaştığı telefon numarası ve İzmir hükümeti bünyesinde oluşturulacak masayı kullanarak başvurularını yapabilirler.

“BU DÖNEMDE ÖNLEMLERİ ZORLAMADAN ALIYORUZ”

Vali Köşger, “Ülkemizde ve dünyada devam eden pandemi süreci öncesinde ortaöğretimde yüz yüze öğretime başlandı. Artık önümüzdeki eğitim öğretim yılı nedeniyle üniversitelerimiz yüz yüze eğitime başlamak için çalışmalarına devam ediyor. Geçen yıl pandemi nedeniyle tüm şehirlerde benzer bir durum yaşandı. Örgün eğitim başlamadığı için geçen yıl yurt ve benzeri barınma ihtiyacı ortadan kalkmadı. Bu nedenle kümülatif olarak bu yıla devredilmiştir. Bu yılki kazananlarımızın tüm şehirlerde benzer bir sorunu olduğunu söylemeye gerek yok. Bu konuda İzmir’de bir çalışma yapılıyor. Misafirhanesi olan tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri ile bugün ortaya çıkabilecek olası sorunu ortadan kaldırmak adına arkadaşlarımızla bir toplantı gerçekleştirdik. Size şunu rahatlıkla söyleyebilirim; Bu süreçte İzmir’de sorunsuz bir şekilde bu sürece hakim olmak için gerekli önlemleri alıyoruz.”

TABLO OLUŞTURULDU

Vali Köşger sözlerine şöyle devam etti:

* Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının misafirhaneleri başta ihtiyaç sahibi kız öğrencilerimiz olmak üzere erkek öğrencilerimiz için çalışmalarına devam etmektedir. Balçova Termal Otel’den başlayarak, milli eğitim sistemi çerçevesinde tüm uygulama otelleri, öğretmenevleri, polis eğitim merkezleri, SGK, DSİ ve benzeri kamu kurumlarındaki kapasiteler öğrencilerimizin geçici konaklamalarına sunulmaktadır. İlgili telefon numarası duyurulacaktır.

* Ayrıca valiliğimiz bünyesinde bir masa kurulacak ve öğrencilerimizden gelen başvuruları alıp kazandığımız okula en uygun yerdeki misafirhaneye veya öğrenci yurduna ileteceğiz. İleride bir ihtiyaç varsa başka çözümler de bulunacak ama ilk anda öğrencilerimiz için belli bir yatak kapasitesi oluşturuldu. İlimiz 12 bin özel yurt kapasitesine sahiptir. Bu yurtların henüz dolu olmadığını söyleyebilirim. 9 bin civarında kapasite dolu değil. Kullanıldığı yerde bu süreci rahatlıkla geçebileceğimizi düşünüyorum.

“KAPASİTE”

30 Ekim 2020’de İzmir’de meydana gelen deprem anısına Vali Köşger, “Dolayısıyla vatandaşlarımız oturamaz hale geldiği için 5 bin civarında ev kiralamak zorunda kaldı. Oluşan talep fazlalığı nedeniyle İzmir’de fiyat artışı olduğu varsayılmaktadır. Bunun öğrencilerimize yansımaması için ilave yurt kapasitesinin kullanılmasını gerekli görüyoruz. Şu anda ilk talebi karşılamak için yeterli kapasite var. Popüler eğitim için misafirhaneler ve öğrenci yurtları için ek kapasite olarak 4.000’den fazla kapasite oluşturulmuştur. Başvurular için İzmir Valiliği hesaplarından telefon numarası gönderilir. Bu numarayı kullanarak veya valilikte kuracağımız masadan başvuru yapabilirsiniz. Kız öğrencilerimiz arasında önceliğimiz ihtiyaç sahibi öğrenciler olacaktır. Ama binin üzerinde erkek öğrenci kapasitesi de var.”

“GEREKLİ MOBİLİZASYONLA BAŞLAYALIM”

Kalış süresinin başlangıçta bir ay olduğunu belirten Vali Köşger, “Bir aylık konaklama ücretsiz. Bir ay sonra duruma bakacağız. Ben de burada şu çağrıyı yapmak isterim; Bu durum sadece bizim ülkemizde de geçerli değil. Salgın her ülkenin zirvesinde. Ayrıca İzmir depreminin neden olduğu bir sorun daha var. Tüm aktörlerin bu durumu göz önünde bulundurarak soruna bir çözüm bulmaya çalışması gerektiğini iletiyorum. Bu çocukların açık havada mahsur kalmamaları için tüm arkadaşlarımız kaynaklarını seferber etmeli ve gerekli seferberliği başlatmalıdır.

“KOLTUK VARSA VALİ ÜCRETİ ÖDEMEYE HAZIRIZ”

Öte yandan İzmir Otel, Emekli ve Esnaf Odası Başkanı Mehmet Gönen de konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Gönen, İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan ile görüştüklerini belirterek, “Vali yardımcımızla görüştük. Bu konuda otelleri aktif hale getirmeye çalışıyoruz. Daha çok yeni bir konu. Şimdiye kadar otelden iki veya üç dönüş oldu. Valilik otel ücretlerine bir üst sınır koymadı. ‘Otel ücreti öğrenciler için 10 lira, 20 lira, 30 lira olmalı’ diye bir şey yoktu. Her otel için belirli bir fiyat listesi vardır. Otel ücreti ne olursa olsun İzmir valiliği öğrenci ücretini öder. Yani pazarlık yok. Yer olduğu sürece. Valilik yürekten savaşır ve bedelini ödemeye hazırdır. Bununla ilgili bir sorun yok. Sorun konumdur. Turizm yavaş yavaş düştüğü için turist otelleri iyi bir iş çıkarıyor. Taleplere ayak uydurmak zorundayız. Ustalarımızı aradık, yazılar yazdık. Vali öder dedik. Başvurular başladı ama kaç otel başvuracak bilmiyoruz. Her şeyden önce üniversitelerin bulunduğu bölgedeki otellerden bahsetmiştik.”

PREFABRİK VE TEK AİLE EVLERİ TEKLİFİ

Otellere alternatif olarak başka çözümlerin de bulunduğunu anlatan Başkan Gönen, şu önerilerde bulundu:

* Otellerin yanı sıra prefabrik yapılar da deprem gibi inşa edilebilir. Üniversite bahçeleri zaten prefabrikler için çok uygun. Belediyeler öğrencilere kahvaltı da veriyor. Böyle bir çözüm bulunabilir. Çünkü şu anda birçok otel dolu. Büyük turistik otellerin müdahale etmesi gerekiyor. Ama şimdilik onlardan ses yoktu. Ayrıca yurt dışında olduğu gibi aileler de evlerini öğrencilere belli bir ücret karşılığında açabilmektedir. Bu kapsamda Valilik de öğrencilere maddi destek vereceğini beyan ediyor. (İHA)

Yurt protestosu: 44 kişilik yatak İlgini çekebilir Yurt protestosu: 44 kişilik yatak

Aydın CHP Deprem İstanbul İzmir KYK Öğrenci Polis SGK Talebi Yüz yüze Yeter
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK