Kaçak kazıların hedefi olan tepede tarih fışkırıyor! İlk kez Pers İmparatorluğu’na ait...

Kaçak kazıların hedefi olan tepede tarih fışkırıyor! İlk kez Pers İmparatorluğu’na ait mezar bulundu

79
0
PAYLAŞ

Edremit ilçesine bağlı Şabaniye ilçesinde yaklaşık 10 ay önce definecilerin define aradıkları bilgisi geldi. Bölge güvenlik ekipleri tarafından koruma altına alındı.

Kaçak kazıların hedefi olan tepede tarih fışkırıyor!  İlk Pers mezarı bulundu

Kaçak kazıların hedefi olan tepede tarih fışkırıyor! İlk Pers mezarı bulundu

Kaçak kazıların hedefi olan tepede tarih fışkırıyor! İlk Pers mezarı bulundu

Pers İmparatorluğu’na ait olduğu düşünülen mezar, ilk olarak Van’ın merkez Edremit Mahallesi’nde yaklaşık 10 ay önce definecilerin hedefi haline gelen bölgede bulundu.

Kaçak kazıların hedefi olan tepede tarih fışkırıyor!  İlk Pers mezarı bulundu

Edremit ilçesine bağlı Şabaniye ilçesinde yaklaşık 10 ay önce definecilerin define aradıkları bilgisi geldi. Bölge güvenlik ekipleri tarafından koruma altına alındı.

Van Müze Müdürlüğü tarafından polisin nöbet tuttuğu kaçak kazı alanında keşif kazısı başlatıldı. Çalışma sonucunda ortaya çıkacak veriler ışığında Van Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na rapor sunulacağı ve bölge hakkında karar verileceği belirtildi.

BÖLGE AÇIKLANMIŞTIR ARKEOLOJİK SİTE 1. SINIF

Bölgede kazı çalışması yapan Van Müze Müdürlüğü ekipleri, üst katmanda öncelikle İslami döneme ait mezarlar ortaya çıkardı. Buluntuların ardından bölge, Van Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından birinci derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edildi.

Ardından müdürlüğe bağlı ekipler bölgede kazı çalışmalarına devam etti. Devam eden bu kazılar sırasında Pers İmparatorluğu’na ait olduğu söylenen mezar ilk kez gün ışığına çıkarıldı.

Heyecan verici kazı sırasında kemikten bir bilezik, bir değerli taş ve ‘lapis lazuli’ adı verilen bir mühür bulundu. Kaçak kazıların yapılmaması için kazı alanı ekipler tarafından kapatıldı. Bölgeyi turizme kazandırmak için kurtarma kazılarına devam edileceği belirtildi.

“VANS KÜLTÜR TARİHİ ZENGİN”

Van Müzesi Müdürü Erol Uslu, temel amaçlarının bilimsel çalışmalar sonucunda günümüze kadar korunabilen toprak altında saklı kültür varlıklarını ortaya çıkarıp toplumun hizmetine sunmak olduğunu ifade etti.

Müze müdürü Uslu, zengin tarihi ve kültürel geçmişini şu sözlerle dile getirdi: “Van’da nereye giderseniz gidin bir medeniyet kalıntısı bulmanız mümkün. Burada da kaçak kazılardan sonra tünel kazılmıştır.

İlk haberi aldıktan sonra güvenlik görevlilerimizle birlikte bölgeye geldik ve gerekli çalışmaları yaptık. Önce üst katta bir sondaj çalışması yaptık ve o yerin ne olduğunu belgeledik.

Üst katta Müslüman mezarlığının bulunmasıyla birlikte buranın bir an önce korunması için gerekli dosyalar Van Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na teslim edildi. Birinci derece arkeolojik sit alanı ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

“PERS İMPARATORLUĞU DOKUNUŞU AÇILDI”

Uslu, bölgede daha fazla yıkımın yaşanmaması için kurtarma kazısının başlatıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Yaklaşık 12 günlük çalışmanın ardından hafriyat çalışmalarını bitirdik. Kurtarma kazılarında en üstte Müslüman mezarlığı ve Van için alışılmadık olan ve hala kimliği tespit edilemeyen Pers İmparatorluğu’na ait bir mezar ve onun cenin, kemiklerinde bilezikler ve mavi bir değerli taş şeklinde defnedilmesi bulunuyor. lapis lazuli’ denilen mühür alındı.

Bu sayılarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bu alanda gerekli dokümantasyon çalışmalarını yaptıktan sonra tünel ağzını kapatarak ikinci bir kaçak sürüşün önüne geçmek adına tüneli kapatmayı düşünüyoruz” dedi.

SAHADA TÜMÜLÜS ŞÜPHELİ

Bölgenin turizme kazandırılması için sürecin hızla ilerlediğini ifade eden Uslu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer bir höyük varsa, şu an elimizdeki kanıtlara bakılırsa, bölgenin arkeolojisine ve Van’da Pers İmparatorluğu’nun yaşamının ve izlerinin keşfine dair çok ciddi verilere sahip olduğu söylenebilir.

Bu süreçte polisimize son 10 ayda bölgeyi korumak ve zarar görmemesi için yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Günün trend videosu

Daha fazla göster

Arkeolojik Hazine Güvenliği Müslüman Van
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK