Kahreden erime: Madeni TL’nin hurdası, kendisinden değerli

Kahreden erime: Madeni TL’nin hurdası, kendisinden değerli

75
0
PAYLAŞ

TL her geçen gün rekor devalüasyonunu yenilerken, döviz bürolarının önündeki koşuşturma da her geçen gün artıyor. Dövizin değer kaybetmesi ve beraberinde enflasyonun getirdiği yükselen yağmur, iğneden ipliğe her kalemde hissedilir boyutlara ulaştı.

İğrenç erime: Madeni para hurdası kendisinden daha değerli

İğrenç çöküş: Madeni para hurdası kendisinden daha değerli

Türk lirasının dünyadaki hemen hemen tüm para birimleri karşısında hızla değer kaybetmesi, madeni paraları olumsuz etkiledi. Madeni paranın hurdası kendisinden daha değerli hale geldi 10 kuruş yani 40 lira ve 1 kilo ağırlığındaki alış fiyatı hurdacıda 70 lira. Bu da otomat operatörlerini zor durumda bırakıyor. Operatörler 2, 3, 4, 5 liralık madeni paraların basılmasını önerirken, gerekirse madeni paranın hurdacılar tarafından değil Hazine Bakanlığı tarafından eritilmesi gerektiği de tartışılıyor.

TL her geçen gün rekor devalüasyonunu yenilerken, döviz bürolarının önündeki koşuşturma da her geçen gün artıyor. Dövizin değer kaybetmesi ve beraberinde enflasyonun getirdiği artan yağmur, iğneden ipliğe her kalemde hissedilir boyutlara ulaştı.

HURDA İÇİN PARALAR SATILIYOR

Bu nedenle, sanayicilerin deyimiyle madeni paraların hammaddesi olan “sarı” pirinç madeninin değeri, madeni paraların kendisinden daha değerliydi.

Hurdacılara 5, 10 ve 25 kuruş gibi madeni paralar satıldı.

“40 LİRA 1 KOL İÇİN 10 PARA, 70 LİRA”

Konuyla ilgili SÖZCÜ’ye konuşan İYİ Parti İstanbul örgütünün kurucularından Ahmet Erdemli; 1 kilo 10 kuruşun ortalama değerinin 40 lira olduğunu ve madeni paraların hammaddesi olan pirinç madeninin ağırlığının 70 lira olduğunu belirtti.

Erdemli, bazı kişilerin bu parayı hurdacılara neredeyse ikiye katlayarak sattığını, hurdacıların da eritip başkasına sattığını söyledi.

“BU PARAYI DEVLET KENDİ ŞEKİLLENDİRMELİ”

“Döviz yükselmeye devam ederse pirinç madeni de yükselir ve bu sefer 50 kuruş 1 çay kaşığı eritmeye başlayacak” diyor Erdemli,

“Aslında bu da yasal değil. Devletin sikkesi olan bu parayı devlet eritip hazineye aktarsın. Örneğin merkez bankasını arayıp “Bugün bu türden çok para almak istiyorum” derseniz, merkez bankası size bunları sağlayacaktır.

Ya da “1 milyon liralık madeni param var, tamamlamak istiyorum” derseniz merkez bankası size kağıt para verir. Yarın merkez bankasını arayıp ‘1 milyon liraya 10 kuruş istiyorum’ dersem, merkez bankası o 1 milyon lirayı verse, gidip eritip 2 milyon liraya çevirsem… yok olduklarını da bilmiyorum” dedi.

OTOMASYON SEKTÖRÜ DE TL DEĞERİNİ KAYBETTİ

Öte yandan TL’deki tarihi devalüasyon da makine sektörünü etkiledi. Sakız ve oyuncak otomatı operatörü Ceylan Akgün ile dürbün otomat üreticisi ve operatörü Emre Polat, yatırımlarının tamamen risk altında olduğunu söyledi.

“PARA KAZANAMAYACAĞIZ”

Para biriminin son bir yılda enflasyon nedeniyle değer kaybettiğini söyleyen operatörler, “Makinelerimiz kağıt parayla değil madeni parayla çalışıyor; Maliyetler artıp satış fiyatları aynı kaldığı için zor duruma düştük.

Para kazanamayız. Sektördeki birçok kişi işini bırakmak zorunda kaldı. 2-3-5 lira değerindeki madeni paralar bir an önce çıkarılmalıdır. Başka bir çözüm yok. Ayrıca ülkedeki fiyatların istikrarlı olması gerekiyor aksi takdirde yeni harcanan para kısa sürede aynı duruma gelecektir.” açıklaması yapıldı.

Türk lirasındaki erime ne zaman ve nasıl sona erecek? İlgini çekebilir Türk lirasındaki erime ne zaman ve nasıl sona erecek? Almanya'nın gündeminde TL'de devalüasyon var: İlgini çekebilir TL’de devalüasyon Almanya’nın gündeminde: “Erdoğan onu iflasa sürükleyecek”

Günün trend videosu

Daha fazla göster

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK